Pahare turba

simona2

Member
A folosit cineva paharele din turba pentru inmultirea diversilor butasi ?
Or fi mai bune decat banutii de turba ?
 

mymo

Active Member
Nu stiu cum e cu paharele de turba,dar eu cu banutii de turba m-am ogoit de cand i-am gasit cu viermisori care au papat radacinutele florilor.
 

simona2

Member
La fel am patit si eu cu banutii mei , dar ma gandesc ca poate i-am udat in exces.
In pahare se pune pamant si poate e mai putina umezeala asa .
 

mymo

Active Member
Eu am avut doua feluri de banuti,udati la fel ,dar numai unii au facut....cine stei?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vazut pahare de turba dar n-am cumparat. Am ramas la banuti pentru ca paharele mi s-au parut incomode. Banuti invadati de paraziti am avut si eu acum cativa ani. De anul trecut incoace folosesc banuti cumparati la set din Hornbach. N-am avut nici un fel de probleme. Deci pana la urma conteaza furnizorul si calitatea marfii. Iar ideea folosirii banutilor de turba nu e deloc gresita.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am vazut si eu in Baumax pahare de turba de diverse dimensiuni si ma tenteaza sa folosesc pentru seminte. Poate intre timp au mai aparut ceva informatii despre ei, a mai folosit cineva pe aici, daca sunt eficienti sau nu, ma gandesc ca e mai usor de transplantat plantuta cand mai creste. Din cate am inteles, radacinile ar trebui sa strapunga paharul. Nici cu banuti nu am incercat pana acum, nu am vazut in Baumax asa ceva., o sa ma mai uit prin Praktiker, poate si pe la magazinele de seminte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Kerkyra eu am folosit si cu mare succes.Pot fi comparate cu banutii fara probleme din punct de vedere al rentabilitatii.
Si al fertilitatii :rofl: :rofl: :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
Buuunnn. Acum poate imi spui mai in detaliu si cum i-ai folosit :)
Ma gandesc asa: ii umpli cu pamant, pui samanta si acoperi cu folie (adica vin pe post de ghiveci)? De udat cat de des ii uzi? Ceva de genul asta sau m-am facut complet de ras? :oops:
 

alfa

Active Member
Si eu am incercat cu paharele de turba. Am pus pamant si am repicat rasadurile in ele. Cand le-am plantat in gradina, am pus jumate cu tot cu pahar, jumate fara. Si nu le-a mers bine deloc celor cu paharute. Tare greu s-au dezvoltat. Plantutele scoase din pahare si plantate direct in pamant au dus-o mult mai bine. Adevarat ca nici nu am fost acolo prea des sa ud.
Am gresit eu cu ceva? Asa trebuiau folosite?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si eu am plantat intr-un an rasaduri cu tot cu paharele de turba si nu s-au dezvoltat bine. Am avut gazanii si papucul doamnei. De atunci n-am mai folosit. Cred ca trebuie udate mereu, ca paharele alea sunt destul de scortoase.
 

veretregn

Active Member
nu sunt nici eu multumit de banutii din turba. am incercat si seminte, si butasi si rezultatele au fost slabe. nu ii recomand deloc.
 

dacian

Member
veretregn a spus:
nu sunt nici eu multumit de banutii din turba. am incercat si seminte, si butasi si rezultatele au fost slabe. nu ii recomand deloc.
salutare,

eu am folosit si sunt foarte multumit. cred ca conteaza foare mult si semintele.

dacian
 
Sus