paduchi/paianjeni sau ce or fi

andraa

Member
tocmai ma laudam ca nu am avut probleme cu insectele si daunatorii pana acum... gura pacatosului adevar graieste... uite de ce moare trandafirul meu, iar eu n-am vazut pana acum, ca ajung mereu seara in balcon la flori, cand nu prea mai e lumina:

http://andraa.sunphoto.ro/daunatori

daca aveti idee ce e si cum se combate, va rog sa ma ajutati.
 

karmenutza

Member
Eu cred ca e un coctail de paianjen rosu si purici de culoarea "care este" :) Si al meu a avut din astia. Dar nu a murit, l-am dat cu "tratament total" spray Super Plant. Si l-am tuns "zero" inainte de asta, ca era uscat tot. Al tau nu e uscat, nu cred ca trebuie sa-l tunzi. Da-i cu spray la cateva zile. Eu sprayul l-am luat de la Obi.
 

AncaS

Member
Dupa panza, esti fericita posesoare a unui trandafir infestat cu paianjen rosu (anul trecut am pierdut un trandafir si arata tot cam asa) :( din pacate poza asta arata ca boala e veche pr ca panzele apar cand se formeaza colonii mari. Tratamentul se face cu acaricide, iara din pacate paianjenul rosu dezvolta rapid imunitate la un anumit tip de acaricid asa ca iti recomand 2 produse pe care sa le dai alternativ iar apoi exista insecticid sistemic( ca niste supozitoare pe care la bagi in pamant) sunt unele combinate insecticid+ acaricid + ingrasamant. Nume nu-ti dau ca nu stiu ce se gaseste prin Romania.
 

andraa

Member
nu e paianjen rosu... doar daca paianjenul rosu poate sa fie si alb/crem.
momentan, tratament de urgenta:
- spalat bine sub jet de apa, frecat cu mana pe tulpini, inclusiv mare parte din pamant evacuat
- tuns 'periuta' - cam cum se tunde toamna trandafirul de gradina
- dat cu insecticid florasol (asta aveam in casa)
- pus pet in cap si 'in carantina'

m-am uitat pe celelalte flori, nu par sa fie infestate, dar o sa le dau cu insecticid preventivpe toate.

va spun cum evolueaza, sunt cam suparata pe el pentru ca nu a inflorit deloc, desi era plin de flori cand l-am luat si i-am oferit toate conditiile, asa ca il folosesc ca experiment.
 
Sus