Oxalis

angela draganoiu

Active Member
si eu l-am mutat mai la umbra si ii place foarte mult desi mama are unul cu frunze verzi si il tine pe balcon in plin soare si e plin de flori. tare sint ciudati.
 

v.cristina

Active Member
cred ca depinde foarte mult de specia de oxalis din care face parte pentru ca in general ei iubesc foarte mult soarele mai ales cel de dimineata :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
Cristina ai dreptate. al meu e cu frunze rosii, eu ii zic negru, si avea soare de pe la ora 11 pina la apus si nu i-a placut de loc asa ca l-am bagat mai la umbra. al mamei mele e cu frunza verde si are soare tot cam asa, sta in soare toata ziua si e plin de flori, deci ii place.
 

sorina

Active Member
s

Chiar ca sunt ciudati Oxalisii astia . Aceeasi specie am vazut-o plina de flori si la umbra si la soare . Eu cred ca DE FAPT nu le place sa fie mutati din loc in loc .
 
A

Anonymous

Guest
Re: s

sorina a spus:
De printre buruienile din gradina

Este salbatic ??? infloreste incontinuu...
Oxalisul tau infloreste cumva galben sau e alta floare?Este planta de interior sau este salbatec?
 

sorina

Active Member
c

Floarea este de un galben puternic , si are multe flori , sunt sigura acum ca este salbatic, DAR... arata prea bine asa ca am pus in doua ghivecele si infloreste in continuare . De fapt pe mine putin ma intereseaza daca este salbatic sau NU , imi place si gata....
 

ghia_don

Active Member
Sorina, ai grija ca iti va invada toate ghivecele, si greu mai scapi de el. In afara ca face niste capsule cu seminte care pocnesc la maturitate si se imprastie peste tot, se si intinde foarte repede, toti lastarii prind radacini in locul unde ating pamintul....si ce radacini...Este invaziv si consuma mult din pamint.
Si eu am avut...acum citiva ani cind mi-a aparut intr-un ghiveci m-am bucurat, ca intr-adevar e tare "ochios", dar cind am vazut cum se "duce" din ghiveci in ghiveci nu mi-a mai placut.
 

IULIA

Active Member
nici eu nu mai scap. se intinde pe pamint, se catara, se multiplica.
cert e ca nu mai scapi. :rofl: :evil:
 

magda

Active Member
Moderator
Buna

am si eu 2 feluri de oxalis :grena si verde cu mijlocul maro. Sunt superbi. Ii tin la servici si tot timpul imi cere cate cineva bulbi. Cresc destul de repede si isi revin in cateva zile dupa ce umblu la ei.Ii tin iarna pe pervaz si vara dupa jaluzele pt. ca li se ard altfel frunzele. Multumesc Rodica pt. site. O minunatie. Daca esti de acord poate facem o comanda comuna de oxalisi. Eu nu am comandat pe site-urile straine pana acum dar as fi interesata. M-am indragostit de ei.

Magda
 

magda

Active Member
Moderator
ai mare dreptate. Taxele iti dau fiori. Cumplite. Poate gasim un alt furnizor :idea:
 

liza

Member
Am si eu o plantuta ca a ta Cristina ,esti sigura ca rezista afara?eu o tin chinuita in ghivecel pe un pervaz
 

v.cristina

Active Member
nu sunt sigura daca rezista iarna aceasta dar eu i-am plantat afara si sincera sa fiu nu prea imi face placere sa dezgrop florile toamna :evil:
 

ghia_don

Active Member
Exact ca ai tai Cristina, am avut si eu acum mai multi ani, si i-am plantat in gradina. Pentru ca pe pachet nu se specifica pina la ce temperatura rezista afara, am crezut ca vor trece iarna ca orice planta bulboasa de gradina. :cry: ...rau am crezut...anul urmator n-am mai avut oxalisi :( .
Asa ca ai grija...mai bine scoate-i la toamna , e pacat sa-i pierzi :wink: .
 

v.cristina

Active Member
Bulbii i-am cumparat de pe internet de la sahin si au venit intr-o pungulita de plastic pe care nu era specificat nimic dar acum daca stau bine si ma gandesc la ce temperaturi sunt pe la noi iarna cred ca nu au nici o sansa
Dar daca ii scot cum trebuiesc depozitati???? in ce luna trebuiesc saditi iara?????
:?:
 

ghia_don

Active Member
Ii scoti prin octombrie, odata cu gladiolele si ii pastrezi intr-un loc uscat si racoros. Daca ii plantezi tot in gradina , prin aprilie dupa trecerea pericolului de inghet e numai bine.
 
Sus