Oxalis

mama4you

Member
cat timp dureaza germinarea? ca i-am plantat si as dori sa stiu si eu cand incep sa rasara....deja mi s-au lungit ochii!
 

cory_helen

Active Member
http://www.plantoftheweek.org/image/oxalis.jpg

eu am oxalis purple... astea sunt poze de pe net... am primit de la cornelia cinci rizomi in gebruarie, i-am tinut in apa vreo 2 zile, apoi i-am plantat...

a iesit un singur smoc... adica unul singur a germinat... cam intr-o luna... ii astept si pe ceilalti, dar nu prea mai am sperante...

o sa il pozez, are deja vreo 5-6 fruze... care seara se inchid, ca aripile unui fluture...

e dragutz... imi place mult... daca voi gasi si alte soiuri, am sa mai pun... :D
 

sorina

Active Member
si eu am pus la germinat de vreo 3 sapt .versicolorul si din 5-6 bulbisori doar doi au indraznit sa scoata capsorul :cry:
 

sorina

Active Member
stadii de evoluie la oxalisii mei
primul este versicolotul care parca parca vrea sa vada gradina il mai las putin in casa poate mai iese ceva ( din 7-8 bulbisori ) iar ceilalti de anul trecut unii au frunzulite altii parca dorm sau au dcedat :cry:
sa-i mai deranje un pic sa le schimb pamanyul si ghiveciul ??
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am observat ca soarele direct arzator nu prieste oxalisilor ci un soare usor filtrat dar cu lumina multa;este doar o parere sau poate confirma si altcineva?
 

magda

Active Member
Moderator
Ai mei stau toata vara afara in soare de dimineata si pana la ora 13. Le merge foarte bine. Nu stiu cum se comporta daca au soare de dupa-amiaza.
 

sorina

Active Member
Eu i-am rascolit putin am separat bulbii si i-am pus in ghivece noi . Sa vedem ce va iesii > :wink: Adenophylla avea mai multi bulbi mai mari dar parca erau putreziti si in jurul fiecaruia o gramada de bulbisori pe care i-am separat si replantat . Iar din Versicolor doar 2 bulbisori au frunze , foarte slab :cry: :cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Astazi am descoperit la baza tulpinilor acestor oxalisi purici verzi :x :x
voi ati mai patit? stiam ca am batai de cap doar cu musculita alba, acum si purici :x

 

michaela

Active Member
Ai mei n-au facut niciodata....nimic... :?
Stropeste cu mospilan, cred ca vor scapa de nesuferiti :x
 

aleynad

Active Member
Moderator
verzi, mai fetelor, ca doar vad bine inca :)
acum eu zic ca-s purici, ca seamana cu cei de pe trandafiri, dar nu i-am pus sa sara :)
dar se plimbau pe acolo pe pamant in voie, mai ales in locurile de unde ies tulpinile de oxalis din bulbi :( :(
nu am mai vazut pana acum pe oxalisi :(
 

helisananca

Member
eu am gasit ceva verzisori insa la plantele de afara respectiv muscata,azalee insa nimic care sa ma ingrijoreze erau in treacat cred :rofl: cand le ud mai vad cate unul ratacit ,la oxalisi nu am vazut :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,are dreptate Micha da si tu cu putin mospilan :D si ameninta-i ca le mai dai odata daca nu pleaca :rofl:

Sa ma laud :oops:
 
Sus