Orhidee bolnăvioara :(

MayaAnca

New Member
Bună, am primit o orhidee acum 3 săptămâni și încă de la început am văzut ca în mijlocul frunzelor este ceva care dăunează plantei....nu am văzut nici o gânganie nimic....doar ca mijlocul este negru și după 1 saptamana a picat frunza din mijloc, am presărat scorțișoară însă văd ca și următoarea frunza pare sa fie pe punctul de a cădea. ..ce poate sa fie? Pls help!
 

Atașamente

LadyBug

Well-Known Member
Cred ca stii ca e important sa nu lasi apa acolo dupa udare, ai grija sa se scurga complet. O fi fost cumva degerata? Desi nu pare...
Poza trebuie facuta de sus ca sa vedem si noi despre ce este vorba.
 

LadyBug

Well-Known Member
Arata cam urat, tocmai varful de crestere a fost afectat, spunea cineva de miere in apa udare, sau atonik sau amargerol, eu nu stiu de unde sa-l iau inca, am si eu pb cu nite phale degerate. Poate o sa dea un puisor pe lateral (nu-mi place termenul de keiki :p )
Incearca sa pui niste vata (sau servetel) imediat sub nodurile de la tija florala, pe care sa le tot umezesti, poate face acolo pui.
 

MayaAnca

New Member
Am sa încerc mierea pt ca îmi este la îndemână....cam câte miere sa pun la 3 litri de apa?, am văzut 3 foste tije și acum a 4 tija este înflorita. ...După ce trec florile am sa tai tija la al 3-lea nod...poate poate face un puiuț :) tare as vrea sa aflu care e problema sa o pot rezolva :(
 

LadyBug

Well-Known Member
Probabil o fi putrezit din cauza apei care a stagnat in colet, altceva nu cred ca are.
E un sfat primit de la Mikaela, de pe un alt forum: o lingurita de miere la 1l de apa. Eu incerc si cu betisoare cu guano, ca tot am 3 phale afectate sa testez (la mine de ger, asa le-am luat, la super-oferta).
 

MayaAnca

New Member
Mulțumesc mult pentru răspunsuri și promptitudine. Am sa încerc și eu și am sa revin cu "urmarile" !
După ce am primit.o pe aceasta ma "lovit" pasiunea pentru ele și am mai achiziționat și eu una la super preț însă nu am probleme cu ea...Din contra creste frumos și cred ca îi da și o tija...crezi ca e tija ?
 

Atașamente

victor

Active Member
Bună, MayaAnca!:openrose:
Din păcate planta ta este afectată de Crown-Root.
Această boală se produce datorită introducerii apei în coletul plantei.
Se mai numește și putregaiul coletului.Cel mai bun tratament se face cu Phisan 20, dar acest produs nu se găsește la noi, ci numai la comandă din SUA.
Eu am acest produs, a costat în jur de 80 de lei, dar este extrem de eficient, este singurul care combate și virușii.
În lipsa acestui produs poți folosi scorțișoară, dar cel mai bun este champ.Se face o pastă din champ(produs solid sub formă de granule, pe bază de cupru metalic50%).
Pasta să fie ca cea pentru ness, se unge partea vătămată cu ea.Champ este și bactericid, pe lângă anti fungic.
Eu zic să nu faci numic la internodii, planta a suferit un șoc destul de puternic, așa că este posibil să facă fie pui bazali, fie keiki.
Puii bazali apar de la baza plantei sau de la baza frunzelor, keiki apar de la internodurile de pe tija florală.
Succes!:openrose:
 

MayaAnca

New Member
Vă mulțumesc tare mult pentru sfaturi și explicații. ...scorțișoară I. Am pus imediat după căderea primei frunze...deși atunci cea de.a doua frunza nu parea sa fie afectata acum arata cum ați vazut-o mai sus în poze...Acest champ de unde îl pot achiziționa? Menționez ca sunt noua și nu prea știu "farmaciile florilor" :)
 

MayaAnca

New Member
Bună, MayaAnca!:openrose:
Din păcate planta ta este afectată de Crown-Root.
Această boală se produce datorită introducerii apei în coletul plantei.
Se mai numește și putregaiul coletului.Cel mai bun tratament se face cu Phisan 20, dar acest produs nu se găsește la noi, ci numai la comandă din SUA.
Eu am acest produs, a costat în jur de 80 de lei, dar este extrem de eficient, este singurul care combate și virușii.
În lipsa acestui produs poți folosi scorțișoară, dar cel mai bun este champ.Se face o pastă din champ(produs solid sub formă de granule, pe bază de cupru metalic50%).
Pasta să fie ca cea pentru ness, se unge partea vătămată cu ea.Champ este și bactericid, pe lângă anti fungic.
Eu zic să nu faci numic la internodii, planta a suferit un șoc destul de puternic, așa că este posibil să facă fie pui bazali, fie keiki.
Puii bazali apar de la baza plantei sau de la baza frunzelor, keiki apar de la internodurile de pe tija florală.
Succes!:openrose:

Deci după ce se trec florile îmi recomanzi sa tai tija de la baza?
Apropo....După cât timp de la trecerea florilor se taie tija?
 

victor

Active Member
După ce trec florile tai tija de la ultimul internod de sus, de sub ultima floare.
Keiki apar pe internodurile de sus, mai rar sau deloc la cei de jos.
 

LadyBug

Well-Known Member
Ce produs e bun si la virusi, eu credeam ca plantele afectate de virusi trebuie aruncate :gandit: Daca e adevarat, merita toti banii! In ce sens combate virusii, preventiv, ori le vindeca dupa ce au fost afectate?
Dar cum eu nu stiu daca am vreo planta afectata de virusi, desi imi place sa fiu paranoica in privinta asta, adica frunzele uscate le arunc, invelite in pungi de plastic, desi cel mai bine e sa le ard, deci nu le pun in pamant sa il ingras, iar scoarta ori o arunc, ori o fierb foarte bine inainte sa o refolosesc. mai ales de cand am citit ca " Cigarette smokers have tobacco mosaic virus on their hands" Eu nu fumez, dar altii din jurul meu -DA!

Am insa cateva orhidee cu niste pete pe frunze de la bacterii, tot vreau sa fac si eu rost de acest produs, il gasesc pe ebay, si oare sa am incredere in ebay?
 

LadyBug

Well-Known Member
Gata, am gasint informatii despre el, acum sa vad cum il cumpar - multumesc foarte mult, e un must-have pt iubitorii de orhidee :)
 
Sus