Orhidee autohtone...ce fac cu semintele?

fixpix

Active Member
Am seminte de la 2 genuri de orhidee salbatice



si



Semintele maro, foarte fine, ca praful.

Din cate am citit pe net,. cu semintele astea e foarte dificil. Iti trebuie laborator si conditii de pana si cei de la CSI ar fi invidiosi!!!

Dar totusi. Ati avut careva astfel de seminte...ca sa imi impartasiti din experientele voastre ???
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce faci cu ele? :eek: Pai cum ce faci? :) Le arunci in mediul lor natural si din cind in cind te duci sa le pozezi si sa te bucuri de frumusetea lor...pasind cu mare grija printre florile lor ca sa nu calci in picioare "joaca" ta de-a aruncatu'..... :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Creeeeeeeeed............ :)
Dar...cred ca lor acolo ,sus-sus-sus la munte sus ...le sta bine :D
 

fixpix

Active Member
pai cel putin una din padurile de pe langa oradea am gasit-o deci nicicum nu e de munte :)
oricum... o sa incerc.
nu erau rare, erau peste tot, si nu am luat seminte ci 2-3 plantute.
am gasit undeva o orhidee diferita dar singura, si am lasat-o in pace sa-si imprastie semintele cand or fi :)
amu caut info. da tareeee greu o sa fie!
 

lelia

Well-Known Member
Si in zona mea sunt suprafete intinse populate de asemenea frumuseti .In ultimi ani au aparut si raritati ,probabil din semintele aduse de vant .Caline ,ar fi bine sa semeni ceva seminte ,poate reusesti ...
Iza isi dorea seminte ....
 

lelia

Well-Known Member
La primavara Caline ,ca s-au trecut demult .....
Din primavara asta ,pozele nu-s reusite ,dar iti faci o idee ...ador minunile astea ,sunt flori pe care le cunosc de cand aveam 4 ani ,sunt prfumate ,colorate si ...multe :visator:

 
Sus