Oregano

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte folosit in bucataria spaniola,italieneasca sau greceasca OREGANO(ORIGANUM VULGARE)a intrat pe usa principala si in bucataria romaneasca cu mult succes.

Face parte din familia Lamiaceae avind originile in Orientul Mijlociu.
Se poate confunda cu usurinta cu maghiranul(magheran) care face parte din aceeasi familie dar care are un gust si un parfum mai putin intens.
Formeaza tufe de cca.60 cm.inaltime si in regiunile mediteraneene chiar pina la un metru.
O planta de oregano este bine sa fie intinerita odata la cinci -sase ani.
Ii place soarele si suporta temperaturi foarte scazute pina la inghet.Atunci frunzele devin rosietice.
Nu necesita udare abundenta si nici ingrasamint.
Dar pe timp de seceta poate fi atacat de paianjenii rosii.
Atentie insa la solul in care va fi plantat.Nu-i plac solurile argiloase,sarace.
Recoltarea se face in timpul verii prin taieri succesive(1-3 la rasul solului) pentru a putea fi uscat sau congelat.
Multiplicarea se face usor fie prin seminte,despartirea tufei sau chiar lastari.

In medicina se foloseste sub forma de ceai (infuzie) pentru astmul bronsic,tuse,raceli,afectiuni respiratorii precum si in afectiunile digestive,ameliorarea tractului intestinal.
Extern prin cataplasme este folosit pentru ameliorarea durerilor musculare,torticolis,lumbago.
Actiune calmanta au si florile de oregano.Pentru o baie reconfortanta se pun doua miini bune de flori in doi litri de apa clocotita care se adauga in apa din cada.

In bucatarie se foloseste atit la aromatizarea uleiurilor si a oteturilor pentru salate cit si la preparatele din peste si carne.
Italienii in special folosesc mult aceasta planta adaugind-o la brinza "Mozzarella" si rosii pentru celebrele paste si pizza.Atentie:uscat are un parfum mult mai intens decit cel crud.

Combinatiile de legume cu oregano sunt infinite daca stii cum si cind sa-l folosesti.

Personal :D va recomand sa aveti aceasta planta( care creste usor) in ghiveci pentru savoarea deosebita pe care o da in special salatelor! :oops:

Alte retete cu alta ocazie :mrgreen:

http://fichas.infojardin.com/condimento ... orenga.htm
 
Eu am semanat anul trecut seminte de oregano,mi-au rasarit foarte bine si mi-am pus la congelator.Folosesc oregano des,ca ne place. :)
 

mirela06

Active Member
Eu l-am amplasat , acum, in gradina. Tot in ghiveci, dar am facut asta cu gindul sa-si scuture semintele si sa de la anul, plantutele. Acum am sa astept, dar de acoperit , sigur, se acopera semintele cu pamint, daca nu cad de la planta mama :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se inmulteste pur si simplu prin marcotare.Pune doua-trei fire pe pamint si se prind singurele.
 

sonia

Member
Voi ce faceti iarna cu oregano?Il protejati in vreun fel?Din cate am citit rezista la ger.Eu il am plantat din primavara afara si tare bine s-a dezvoltat,nu as vrea sa il pierd.
 

mirela06

Active Member
Am inteles ca ar rezista si afara. Eu de exemplu, l-am avut, nu in gradina, ci in ghiveci, in living-ul de vara unde numai ca nu a nins pe flori. A scapat, desi nu i-am invelit ghiveciul. Acum l-am pus in beci. Este placut aolo si vad ca-i plin , iar de frunze si ramurele noi si fragede. :)
Eu, la anul,am sa-l separ, din radacini si o parte am sa-l pun in gradina. As face asta si acum, dar am avut zile cu ploi si nici idee de asa ceva nu am avut.
Acum ca mi-a incoltit in cap, am sa incerc sa fac si treaba asta. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.De loc si niciodata.Chiar si cind a prins iarna fiind pui nu i-am facut nimic.A nins peste el,au fost geruri....a rezista saracutul :)
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta a spus:
Origanum vulgaris sau Sovirf Fam.LABIATAE

Planta erbacee,perena,aromatica cu tulpina rigida,inalta,ramificata in parte superioara de culoare rosiatica sau verde.
Frunzele ovale,ascutite,aproape glabre,usor dintate,paroase in special pe fata inferioara.
Florile rosii purpurii,rar albe,sunt dispuse in spice reunite in corimb paniculat.
Fructul ,o tetranucula.
Creste in finete,pe marginea padurilor,in tufisurile din zona de cimpie pina in zona subalpina.
Se utilizeaza planta intreaga- HERBA ORIGANI VULGARIS- care se aduna in timpul infloririi in lunile iunie-august.
In industria farmaceutica se foloseste in componenta ceaiurilor depurative si mai ales antibronsitice.
Uleiurile volatile extrase intra in componenta aromatizantelor de bai avind si efect antiseptic.

In vechime taranii foloseau frunzele crude ale plantei contra bubelor,fiertura din aceasta planta o foloseau pentru durerile de dinti si cataplasme contra durerilor de cap.De asemenea se faceau"lautori zdravene si oblojeli impotriva asurzelii" .
cornelia a spus:
Apropo de denumire corecta: DEX-ul zice asa

SOVÂRF ~i m. Plantã erbacee aromaticã, cu tulpina erectã, cu frunze opuse ºi cu flori roz (uneori albe), folositã în scopuri medicinale ºi în industria casnicã (la vopsit).
Mnina a spus:
E oregano autohton,dar mai aromat decat cel mediteraneeam.
 
Sus