Oferta seminte rosii gigant

gino

Member
Pentru ca in fiecare an parintii mei cultiva in gradina de la tara tot felul de legume, si pentru ca in ultimii ani se tot plang de calitatea gustului pe care il au rosiile obtinute din tot felul de seminte, m-am hotarat sa sondez netul in cautare de seminte de legume, pentru ca perioada de insamantare se apropie, chiar daca acum suntem in plina iarna.
Am gasit un site care face reclama unor rosii gigant, dar si cu gust bun, spun ei.
http://www.rosii-gigant.ro/rosii-gigant/
As vrea sa stiu daca a mai cultivat cineva astfel de rosii, sau daca voi credeti ca ar merita sa incerc sa achizitionez astfel de seminte.
Eu as fi tentat sa incerc, la urma urmei ce-as avea de pierdut ?
Ce ziceti ?
 

aleynad

Active Member
Moderator
Gino, pare prea frumos sa fie adevarat :? nu mi se pare normal sa creasca atat de mari ..doar cu apa , soare si ....fara chimicale.

Stiu ca Mirela06 a avut rosii mari, mi-a trimis si mie in toamna seminte, dar nu chiar asa gigantice ca in poza de pe site-ul ala :|
 

alfa

Active Member
Gino, daca tu cauti gustul de altadata, atunci chiar ca nu vad de ce ai vrea sa cumperi semintele acestea. Paote doar pentru un experiment.
Si rosiile acelea "ale noastre" cresteau mari, dar un 2 kg :eek: :eek: . Asa ceva nu e natural, cred ca sunt modificate genetic.

Imi amintesc ca bunicii mei pe vremuri aveau foarte multe rosii. Vindeau la piata toata vara. Stiu clar ca gaseam cate o rosie chiar si de 600 de grame, dar maxim 600 de grame, nu 2 kg.
 

gino

Member
Cred ca aveti dreptate in ceea ce priveste greutatea...
Cand eram copil, cele mai mari rosii erau cele din soiul "Aurora", mai putin zemoase dar foarte gustoase.
Pentru salata cele mai bune erau cele din soiul "Bizon", de dimensiuni mai mici dar gustoase si zemoase.
Acum ce sa zic eu despre rosiile astea gigant...in conditiile mele din sud, cu vara torida, nu cred ca vor ajunge de dimensiuni impresionante, chiar daca ai mei au foarte mare grija de gradina de legume...
In fond si la urma urmei nu ma intereseaza sa obtin recorduri, ci doar sa consum o rosie adevarata si cu gust.
Este posibil ca soiul sa fie modificat genetic, da' ce, parca noi nu suntem deja ? :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu ,in fiecare an, cumpar direct rasaduri,cu seminte nu am incercat.
 

mirela06

Active Member
Uite ca am sa trimit si eu poza noastra sa vad daca se tin de cuvint
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/KX ... NEMESHIHAL
Si ca sa creada lumea am sa trimit si evolutia cu ele.
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/QQ ... GQDQDLMCHO
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/BY ... POJPVZYDOT
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/LR ... KPZPGGDRTD
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/BW ... AEDPUPJVRM
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/BWENZXEEGAEDPUPJVR
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/AW ... COVNANOLAP

Si Gino.Eu am trimis la toti cei care au dorit, seminte de rosii uria se si din cele goale interior (special de umplut).
Adevaraul este ca sunt extraordinar de bune la gust. :)
Acum 2 ani , le-am avut si mai mari, dar nu eram la egradini sau altundeva sa pot arata asa ceva.
Cresc f.f. mari. Grija sa ai de lele si apa multa. :)
 

mirela06

Active Member
Ce-i rau, ca cercetind repede, xespre ei poti afla multe.
Asa am aflat(dau doar o parte) ca sunt niste excroci, ca multi care asa fac la noi.
Drept in teapa, prin Direct Office
in Protectia consumatorului pe 29 Iulie 2005, 00:00
printrecomanda Vanzarea de vise cu ochii deschisi ramane la mare voga in Romania. Însa nu mai este suficient talentul de a plasa un subprodus, convingand cu 〞papagalul" cumparatorul cheltuitor ca da mai nimic pe o 〞masina-minune". Strategiile teparilor s-au rafinat: s-a trecut la minciuni in acte scrise si semnate, dar culmea! cu acoperire juridica. Se garanteaza castiguri enorme in bani, cu efort minim, exploatan-du-se credulitatea impatimitilor de loterii. Va prezentam una dintre cele mai abjecte forme de tertip comercial.

Vanzarea de vise cu ochii deschisi ramane la mare voga in Romania. Însa nu mai este suficient talentul de a plasa un subprodus, convingand cu 〞papagalul" cumparatorul cheltuitor ca da mai nimic pe o 〞masina-minune". Strategiile teparilor s-au rafinat: s-a trecut la minciuni in acte scrise si semnate, dar (culmea!) cu acoperire juridica. Se garanteaza castiguri enorme (in bani), cu efort minim, exploatan-du-se credulitatea impatimitilor de loterii. Va prezentam una dintre cele mai abjecte forme de tertip comercial.

NU VA ESTE RUSINE HOTILOR , NENOROCITILOR . A-TI SPUS CA AM CISTIGAT 15 000 ( 150. 000.000 LEI VECHI ) FARA TRAGERE LA SORTI , IAR CIND V-AM DAT TELEFON A-TI SPUS CA ESTE TRAGERE LA SORTI IN IUNIE 2010 , DAR TREBUIE SA MAI COMAND CEVA DIN PRODUSE VOASTRE , IAR DACA CISTIGI LA TRAGEREA LA SORTI POATE IEI SI BANII 15.000 LEI NU SE STIE . ASADAR DRAGI PRIETENI NU MAI COMANDATI NIMIC DELA FIRMA S.C. DIRECT OFFICE S.R.L. BUCURESTI TEL. 021 / 203 61 32 SINT CEI MAI MARI HOTI SI NENOROCITI . HOTILOR

De mihai pe 16.01.2010 la 14:32

Eu de doi ani de zile le trimit plicuri peste plicuri, comand produse, crti, am avut de platit sume mari de bani, dar sunt niste excroci. Rusine sa le fie. M-as bucura sa se gaseasca cineva sa le faca bucata. Am aflat ca din echipa lor face parte si Andreea Mrin. Rusine, rusine, rusine.

De Sorina pe 10.01.2010 la 16:27

sint extrem de dezamagita tara de rahat oameni mincinosi care se joaca cu creieru nostru acestor oameni trebuie sa li se faca o farsa reala eu cica am cistigat 20000 lei dar sint sigura ca sint multi ca mine tare as vrea sa fie si ei mintiti .oate va citi cineva mes si vom avea un rasuns

De madalina pe 06.01.2010 la 20:54

Eu de doi ani de zile le trimit plicuri peste plicuri, comand produse, crti, am avut de platit sume mari de bani, dar sunt niste excroci. Rusine sa le fie. M-as bucura sa se gaseasca cineva sa le faca bucata. Am aflat ca din echipa lor face parte si Andreea Mrin. Rusine, rusine, rusine.

De Sorina pe 10.01.2010 la 16:27

sint extrem de dezamagita tara de rahat oameni mincinosi care se joaca cu creieru nostru acestor oameni trebuie sa li se faca o farsa reala eu cica am cistigat 20000 lei dar sint sigura ca sint multi ca mine tare as vrea sa fie si ei mintiti .oate va citi cineva mes si vom avea un rasuns

De madalina pe 06.01.2010 la 20:54
 

gino

Member
Mirela nu inteleg nimic din ultimul mesaj.
Despre cine este vorba ? despre astia cu semintele de rosii gigant ?
 

mirela06

Active Member
Imi pare rau, dar nu ma ajuta leptopul. Se incarca f.f. greu si asta de ceva zile. Cred ca nu mai intru pina nu vad ce este.
Da Gino.
Despre cei care ofera seminte si premii la cei care au cu ce se lauda (ex. eu ca am asa rosii).
Asa ca am facut cercetari si am postat ce am aflat.
In ce priveste rosiile mele, spuneam ca ele pot creste enorm , dar sa le dai , cum facem noi, mare atentie, curatenie si ingrasamint natural vechi si cit mai mult, amestecat su nisip de riu, padure, ceva var, etc.
Nici noi nu am crezut ca e poat realiza asa culturi, iar daca te uiti prin gradina noastra ai sa vezi ca toate sunt ”uriase” , chiar daca nu folosim chimicale :rofl:
 

gino

Member
Multumesc Mirela !
Atunci cand vine vorba de principiul "eco", eu unul sunt "pro" :D
Nu folosesc ingrasaminte pentru plantele mele.
Parintii nici atat. Sunt traditionalisti, ca sa spun asa.
Totul cat mai natural de la mama natura, mai ales ca ceea ce se obtine in gradina este pentru consumul familiei, dar nu numai.
Si vecinii beneficiaza uneori de surplusul de legume, fara bani, evident.
Lumea satului are alte reguli si principii morale...atat cat le-o mai avea....
In sfarsit, asta-i alta poveste, deci trebuie sa abandonez aceasta varianta...
Mai ales ca banuiam ca-i vorba de o escrocherie.
Acum cativa ani am cumparat capsuni cataratori, tot gigant si aia...
Aiurea...sunt asa de mari, ca nici nu-i vezi printre cei obisnuiti, iar fructele sunt asa de tari si fara gust...de zici ca-s de plastic !
 

victoria

Active Member
Am vazut si eu anuntul ala cu rosiile gigant.Este pe orice pagina de net aproape.Cel putin,pe Sunphoto,orice pagina deschizi,il gasesti.
Si,ma rog,ce stiu sa faca semintele alea de costa 2 ron una? :eek:
Nici nu a trebuit sa caut sa ma informez mai mult ca sa imi dau seama ca doar vor sa faca bani pe spinarea credulilor.
Vorba Mirelei,daca nu bibilesti toata ziua la ele,nici o samanta nu iti da recolta magica.Dar pana isi da lumea seama despre ce e vorba,ei isi fac banii.
 

gino

Member
In ceea ce priveste pretul unei seminte, lucrurile sunt clare.
Probabil ca ar fi putut merge chiar ceva mai sus, sa zicem 3 lei.
Pe principiul impamantenit la noi ca tot ce-i scump, musa-i si bun.
Daca ar fi costat 5 bani o samanta, n-ar fi cumparat nimeni, crezand evident ca este o inselatorie si este vorba de rosii banale, nu ? :D
 

ionascus

Active Member
Ok

M-am capatuit si eu cu 4 seminte de rosii gigant-le-am pus in apa cu Cropmax-10 ore,apoi le-a semanat-au iesit toate..in 8-10 zile...deacum incolo sa vedem ce o fi de capul lor!
 

mirela06

Active Member
Eiii. !! Pina nu vezi nu stii. Orice merita sa afli, mai ales cu asa experimente. Daca nu ...barem vezi care-i treaba.
Sa ne tii la curent cu ce fructe fac.
 
Am primit si eu doua pliculete cu astfel de seminte si sunt tare curioasa ce va iesi din ele. Eu le voi semana direct in gradina :)
 

ionascus

Active Member
Ok

Mi-au iesit rosiile gigant-au cam 5 cm...cresc ft repede si sunt ft viguroase
sper sa manac rosii de la ele
 

victoria

Active Member
Multa bafta.Si la mine au iesit repede.Rasadurile de rosii sunt frumoase,au deja vreo 10 cm.Sper sa mai creasca luna asta ca sa le plantez in gradina prin Mai.
 
Sus