O specie de crin ? sau?

lelia

Well-Known Member
Am asteptat 5 ani sa infloreasca ,mi-am dorit-o mult ,nu-i merge prea bine si nu stiu cum se numeste .Doamna care mi-a dat-o ii spune vanilie ,caci parfumu e asemanator ,e planta curgatoare ,doamna o are pe balcon .

 

fixpix

Active Member
apoi nu stiu lelia, da mie nu imi pare a fi planta curgatoare. mie imi pare a fi crin-crin.
probabil nu face mai multe flori pentru ca nu-i merge bine sau e prea mic bulbu.
dar... poate stie altcineva mai multe!
 

michaela

Active Member
Da, si eu sunt de acord cu fixpix... pare a fi un lilium in toata regula, doar ca nu-i place ceva.... :?
 

fixpix

Active Member
asa-i?
uneori asa imi arata crinii din bulbi mici in primul an de la ruperea de mama!
adica o floricica in varf.
dar ce facem cu planta de la doamna care il are in balcon? si mai e si ... curgator...
sa e curgator pentru ca nu are tarus langa el?
:)
zic ca... daca este plantat direct in pamant in gradina si are parte de soare... imposibil sa nu faca mai multe flori la anu!
 

lelia

Well-Known Member
Da asa am crezut si eu ,ca daca o sa-l pun in gradina ,tijele se vor ingrosa si va creste vertical si nu orizontal :rofl: .
Si mai cred ca nici soarele nu-i prea place ,se vede cat de aiurea-i sunt frunzele.Al doamnei este mai la umbra si face mai multe flori in varful tijei insa tijele sunt foarte subtiri si lasate peste marginea balconului .Acum crin o fi, dar ce nume are :?
 

fixpix

Active Member
pai soarele SIGUR ii place...daca este plantat in pamant! da si io am cativa crini asa mai la umbra si fac aia niste flori! si tin mai mult decat la restu... dar nah... geo o sa ma contrazica si o sa-ti zica sa-l plantezi la soare.
pai... cresc asa la doamna pentru ca probabil tot in ghiveci/jardiniera e... poate nu are soare ca sa nu se lungeasca catre soare.
denumirea... poate geo stie!
imi pare oriental dupa cum arata. dar nu ma pronunt.

dar...cand ti-a inflorit? ca crinii s-au cam dus pe anu asta...
 

lelia

Well-Known Member
Sa ne intelegem ,sunt deja plantati in gradina de cel putin 3 ani ,e prima data cand ma onoreaza cu o floricica,doamna spunea ca din cauza ca i-am mutat de mai multe ori ,nu le place si sunt in plin soare linga cei orientali .
Am facut o fot. balconului ,nu-i clara dar va ve-ti face o idee ,dansa ii are de peste 20 ani.Eu a trebuit sa ridic tijele pt fot. si apoi am rupt firul .
Luni cand am mers acasa l-am gasit inflorit si mai e o alta tija cu boboc.

 

fixpix

Active Member
apoi... atunci poate NU-I crin... nu mai stiu ce sa zic.
crinii au cam inflorit pe anu asta...
pai bulbii de crini de regula cam infloresc din primul an. adica pusi toamna si vara ai flori. daca sunt bulbi maricei. aia mititei, poate fac o tulpina asa cum arata ale tale, fara flori.
mai fa poze ca-s curios! asa si la toata planta... de sus pana jos...

da io tot CRIN cred ca e!
 
Sus