o noua achizitie

flo_flu

Member
am fost pana la budapesta si m-am intors cu un ficus.
Din asta nu aveam.







si aici o frunza de retusa si una din noul ficus

 

vali

Active Member
Moderator
Salut flo, sa-ti traiasca!
Trunchiul e sanatos :D. Ce te intereseaza mai mult la el, baza sau partea superioara?
N-am inteles niciodata de ce trebuie sa faca acele altoiri pe ciot, sub scoarta... sunt extrem de inestetice. Daca tot le vind ca plante ORNAMENTALE, macar sa faca niste grefe mai ingrijite...
 

flo_flu

Member
In primul rand l-am luat pt ca era o alta varietate de ficus pe care n-o aveam si a fost si destul de ieftin 3000 de forinti (aprox 48 lei).
Acum urmeaza sa se acomodeze si sa ma obisnuiesc si eu cu el. Sincer ambele parti ma intereseaza. Ce am vazut e ca face radacini aeriene mai usor decat benjamina :) . Tot nu ma las eu pana nu imi fac un banyan.
Da-ti rogu-te cu parerea ce varietate o fi.
 

vali

Active Member
Moderator
flo_flu a spus:
Da-ti rogu-te cu parerea ce varietate o fi.
Mai flo, taxonomia e si-asa destul de ambigua, dar la ficusi e chiar un talmes-balmes. Daca peste asta mai punem si faptul ca nici eu nu stapanesc domeniul, nu stiu ce-o sa iasa :) .
Ce e cert, e faptul ca indiferent ca-i spunem Ficus microcarpa, retusa, ficus Green Island, Laur (sau ficus) cubanez, tot un drac e. La exemplarul tau e evident ca trunchiul nu este un "Tiger bark" (acel soi omniprezent pe la noi). Ramurile, in schimb, mie imi par a fi de F microcarpa compacta.
Deci, personal cred ca ai un trunchi de microcarpa pe care au fost grefate 2 ramuri de microcarpa compacta (datorita distantei internodale mai mici si a dimensiunii mai reduse a frunzei, aceasta combinatie e foarte des intalnita).
 
Sus