O idee de sol la bonsai si nu numai....

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Adica granulele pentru pisici sa fie folosite ca sol? Da' atunci plantele de unde isi extrag ceva nutrienti, cat de cat, lasand la o parte ingrasamantul aplicat, daca solul e complet neutru si anorganic? Se simt bine in el? :? Intreb si eu ca nepriceputul :oops:
 

pork

Member
claude a spus:
:eek: Adica granulele pentru pisici sa fie folosite ca sol? Da' atunci plantele de unde isi extrag ceva nutrienti, cat de cat, lasand la o parte ingrasamantul aplicat, daca solul e complet neutru si anorganic? Se simt bine in el? :? Intreb si eu ca nepriceputul :oops:
E foarte folosit solul complet anorganic. Vezi Walter Pall.
 

ovidiu1964

Member
din ce am citit am inteles ca nu orice fel de granule de pisici sunt ok, poti sa ne arati si noua de care folosesti?, la astea cum se face udarea, normal?, retin destula apa?,
mersi
 

vali

Active Member
Moderator
Pe piata romaneasca, sub 10% din ce se comercializeaza ca "pietris igienic pt pisici" poate fi folosit ca substrat.
Nu prea merita osteneala...
Marea majoritate a produselor contine bentonita. Iar la intrebarea "cum sa distrug mai rapid radacinile plantei mele?", raspunsul e BENTONITA!
 

ovidium

Member
In urma cu vreo trei ani am incercat vreo...zece ca sa spunasa tipuri diferite de cat litter. Toate erau sfaramicioase mai ales in stare uda. la un moment dat am mojarat o punga (sub jet de apa) obtinind cam o treime de continut cu stare de agregare stabila. Le-am folosit da erau cam rotunjite de la mojarare. Voiam granule naturale care sa aiba cat mai multe fatete. Vreau ca radacinile sa prezinte cat mai multe despicaturi. Nu prea m-a atras ideea...... Plus prea mult 'elbow grease' cum spun unii.... Culorile la mai toate le puteai aseza pe o paleta alb - gri.
Pana la urma am gasit cat litterul de care tot citeam prin forumuri. Initial am folosit varianta vanduta de un super market englezesc si are o culoare roz inchis - uscat, maro - ud. Granulatia nu depasea 2mm rareori 2.5 mm si e considerata de unii cam mica dar eu am fost f multumit de ea. Geometria granulei este destul de fatetata si am observat ca asta ajuta la formarea unui sistem dens de radacini. Happy dayz!
Anul asta am facut rost de acelasi produs cu o granulatie mai mare dar in acelasi timp mai rotunjita. L-am folosit la vreo cinci replantari si voi vedea rezultatul intr-un an doi.
Eu pana anul asta inclusiv l-am folosit fara a-l amesteca cu ceva, deci 100% cat litter. Niciodata nu poti suprasatura cu apa deci poti sa aplici metoda Walter Pall fara nici o problema. E drept ca trebuie sa fii atent ( mai ales in climatul nostru) sa nu te trezesti cu solul uscat.
Imi amintesc ca am vazut aici pe forum un post unde cineva a postat fotografii cu un asa zis pietris pentru acvarii. Parea identic cu ce am folosit eu pana anul asta - deci granulatie mica. Cred ca cineva postase si un link la site-ul care vindea produsul si sincer parca era putin cam scump.
Mai e varianta Maxit folosita de walter pall da nu stiu daca e de gasit in tara.
Detalii despre cat litter: Cat litter as bonsai soil (http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicscatlitter.htm)
 

pork

Member
Dar de ce totusi cat litter? E mai ieftin? Asa ma gandesc ca poate fi folosit foarte bine si pietrisul din baumax...si e ieftin (pe diferite nuante de gri, negru, maro).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mda , la ala ma gandeam si eu , dar totusi formele rotunde ale pietricelelor nu asigura o compactare corecta pe radacni :incapatanat:
 

ovidium

Member
cititi articolul lui Harry Harington.
Cat literul e un material f absorbant. Pietrisul e neabsorbant din ce stiu eu dar e ai el folosit mai ales la conifere si la speciile care adora solul nisipos sau stancos in general soluri sarace. Maslinul e un exemplu care-mi vine acum in minte.
Solurile pt bonsai sunt in general foarte disputate si cunosc variatiuni care au la baza diferente datorate speciei folosite, diferente generate de clima, diferente subiective, si multe altele. Atata timp cat te mentii intr-o zona a graficului cu drenaj bun esti in general ok. O alta problema strans legata de sol este rutina fertilizarii.
 

ovidiu1964

Member
astazi am fost in Ungaria si am intrat la Tesco, special sa caut catt liter, am gasit la fel ca cel din poze, numa ca nu era varianta light si la compozitie toate au bentonita, oare bentonita e de vina ca au murit pomisorii(Vali), acum am citit, este bentonita sodica si calcica?????
 

ovidium

Member
pork a spus:
Din ce am citit, alea parfumate nu sunt bune de folosit, caci contin substantele pt miros.
eu spal cat literul inainte de folosire cu scopul indepartarii prafului din continutul sau, cat despre chimicalele parfumate din el nu mi-am facut niciodata probleme. Mirosul dispare in timp. Nu am observat nici o problema la nici unul din cei 15 copacei plantati in.cat litter.


Am fost ieri la tesco si am verificat continutul cat literului vandut de ei. Surpriza: pe ambalaj nu scrie absolut nimic referitor la continut. probabil ca aici legea nu obliga ca toate tipurile de produse sa prezinte detalii despre continut. Sunt sigur ca tesco nu vrea sa ofere mai mult decat ii obliga legea. De ce ar face ei munca patriotica. Cui i-ar folosi? In nici un caz lor.
Ma voi uita pe ambalajul celui vandut sub numele sophisticat pink si voi reveni.
 
Sus