Napii (topinambur) sufoca alte plante?

Claudiavis

Active Member
Buna,

Am plantat citiva napi intr-un colt al gradinii, pt ca imi plac florile lor din toamna. La vreo 40 de cm de ei e un mesteacan mic, plantat in primavara, care parca a inceput sa se usuce. Sa fie napii de vina, or "canibaliza" radacinile bietului mesteacan? Voi ati observat fenomene asemanatoare pe linga napi, daca aveti in gradina?
 

Camik

Active Member
La mine au crescut cat mine de mari acesti napi si i-am retezat de jos.Imi tineau umbra la un trandafir.
De ceva timp au aparut din nou.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , absorb apa din pamant si o salveaza in bulbi si plantele de pe langa sufera de seceta
 

geodezia

Well-Known Member
da garantat am patit si eu la fel si sunt invazivi ai grija ca iti invadeaza toata curte
ce am patit eu pina a stirpi o parte din ei nici nu vreau sa imi aduc aminte
 

Claudiavis

Active Member
Iooooi, ce rau imi pare! si asa imi placea puiul de mesteacan care s-a uscat... of, of... am matrasit napii, dar cred ca prea tirziu...
 

gomez99

Well-Known Member
rasar si din virf de tubercul, trebuie curata bine zona. eu am in 3 locuri in gadina, dar muncesc la ei de doua ori pe luna ca sa ii tin sub control.
au insa avantajul ca se pot minca, mai ales ca eu nu ii stropesc cu nimic, desi sint sensibili la o forma de fainare.
 

adrianam

Well-Known Member
Cum se pot manca, cruzi sau preparati?
Eu nu am avut curajul sa plantez in gradina tocmai de frica invaziei. Nu prea am timp sa ajung acolo si deja ma lupt cu invazia rugilor de mure! :whew:
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
si-si :)
teoretic se maninca peste iarna, cind sint mai "umflati", pentru ca din radacinile tinere nu prea ai ce minca, da si spre sfirsitul verii sau toamna gasesti destui destul de grsouti ca sa poata fi mincati.
cruzi sint fragezi, crocanti si zemosi, excelenti in salate, fierti sint ceva intre pastirnac mai putin fibros si cartof mai putin productiv. da eu nu ma complic cu fiertul.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am papat cruzi si sunt foarte buni.
Ca planta, ii confundam cu hreanul, adica am in gradina dar eu eram convinsa ca sunt hrean, ca parca am sapat la radacina unuia si nu reuseam :mad: sa-l scot din pamant, am scos doar o parte din radacina, dar cred ca era aia era alta planta... Napii mei sunt foarte inalti si fac flori frumoase, galbene dar mici fata de inaltimea lor, parca sunt in aceeasi familie cu floarea-soarelui.
 
Sus