Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gombos

New Member
Eu am cumparat seminte de muscate curgatoare si le-am pus in banuti de turba a treia zi au rasarit.Acum au a treia frunza,ce ingrasamint as putea folosi pentru aceste rasaduri si cand?Am semanat si petuni curgatoare dar ele au iesit dupa cinci zile si nu au rasarit inca toate.
 

isabella

Active Member
Am fost astazi in Kaufland si mi-am luat trei pliculete de seminte cu muscate zonale :D Multumesc pentru informatii :hug:
Sa le pun direct in jardiniera ? Nu am rasadnite sau cum le zice...
 

nutilepadat

Active Member
Eu am pus semintele intr-un ghiveci la caldura deocamdata ,dupa ce rasar si cresc putin le voi muta separat dar pana atunci mai este
 

isabella

Active Member
Cred ca muscatele mele, inclusiv lastarasii pusi la prins in toamna au trecut iarna cu bine :D Aproape toate au inceput sa faca boboci. Toata iarna au facut flori insa mai anemice, nu ca vara :D
Uitati un lastaras prin in toamna, are un bobocel
 

nutilepadat

Active Member
Isabella dupa poza este o muscata" normala" nu este englezeasca nici curgatoare astea sunt mai pretentioase.Din gramada de lastari de muscate englezesti care i-am primit de la mama cumnatei mele numai unul singur a supravietuit :cry: ,acum astept sa vad ce rasare din semintele de muscate curgatoare ceva semne de viata au dat 3
 

giulia

Member

fetelor , ia uitati ce de muscate am facut din cele din jardiniera din mijloc .
una este grena cu alb si alta are flori maaaari roz .
 

AncaS

Member
Fetelor, eu am cumparat niste rizomi de geranii albastre batute, i-am pus in pamant pe 20 Decembrie, si pana acum vad ca au doar niste muguri pe radacinile respective :( Mai dureaza mult pana sa iasa macar o frunzulita, ceva?

I-am plantat ca in prospect, in pamant de flori si de vre-o saptamana le-am pus si un pet in cap dar vad ca mugurii respectivi to nu cresc :(
 

elenafles

Active Member
Anca S ,nu cred ca e bine ca l-ai acoperit cu pet.S-ar putea ca umiditatea prea mare sa dezvolte o ciuperca care distruge planta. :?
 

isabella

Active Member
nutilepadat a spus:
Isabella dupa poza este o muscata" normala" nu este englezeasca nici curgatoare astea sunt mai pretentioase.Din gramada de lastari de muscate englezesti care i-am primit de la mama cumnatei mele numai unul singur a supravietuit :cry: ,acum astept sa vad ce rasare din semintele de muscate curgatoare ceva semne de viata au dat 3
Nuti draga, Stiu ca asta este normala insa am si englezesti , am pus in toamna cativa lastarasi la prins si mi s-au prins toti :D Imi pare rau ca nu ai reusit ,mie mi s-au parut nepretentioase, poate le ofer conditii prielnice, nicio muscata nu mi-a murit iarna asta.
 

v.cristina

Active Member
melu a spus:
Asa arata muscatele mele (ieri) pe balcon...au inflorit toata iarna dar s-au lungit cam mult desi au multa lumina.
la primavara le trantesti o freza cat mai scurta si o sa ai la vara muscate betooon :wink: :wink:
 

mymo

Active Member
Astazi la Metro am vazut muscate englezesti bordo foarte inchis aproape negru si alb cu roz la pretul de 16 roni.
 

melu

Member
Da VCristina, asta am de gand dar atunci, inainte de a le da afara ( in afara balconului) le "frezez" si din 3 jardiniere sper sa-mi aprovizionez si mamele ( mama si soacra) ca ele n-au reusit sa le tina peste iarna.
 

mymo

Active Member
Am pus sambata seminte de muscate zonale si astazi din 3 au iesit plantutele,ce trebuie sa fac,nu au iesit prea repede?
 

isabella

Active Member
mymo, am plantat si eu seminte de muscate si mi-au iesit in trei zile 20 de fire , deci nu cred ca este prea repede... :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus