Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai am facut rost.Stai linistita ca stii ca nu ma las cu una cu doua :mrgreen:
Precizare:muscata deveanca :rofl: cu origini in Amsterdam :tavalit:
 

helisananca

Member
si ale mele sunt inflorite toate si am o gramada.albe,rosii,roz,grena...da nu pot sa pun poze.. :( sa ma laud si eu :) oricum inca sunt afara ale mele si se bucura de soarele de azi si de zilele bune care inca mai sunt
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu de cand am bagat muscatele curgatoare in casa, le-am frezat si le-am pus la 10 grade, au inflorit mai abitir ca vara :eek:
 

naylcha

Member
Daca va rog frumos nu puneti o poza cu muscatele frezate pt. ca eu nu stiu cam cat ar trebui sa tund din ele... Anul trecut le-am pus netunse si le-am retezat doar primavara cand le-am scos afara, dar anul acesta sunt asa de mari ca nu mai incap si trebuie sa tai din ele :) Dar cat? pana unde? am mai citit eu una alta dar ar fi super sa si vad ... plus ca mi-e mila de ele.. :oops:
In septembrie aratau asa si de atunci au mai crescut!
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... EWZ_ph.jpg
 

Fleur

Active Member
Muscatetele se taie la 3-4 noduri (locul unde cresc frunzele).
La toti ne e mila de ele dar asa lastarii nu vor mai consuma energia plantei iar florile apar pe lastarii tineri.
Astea simple pe care le vad in poza ta lastaresc grozav si la anul vor fi mai bogate ca anul asta. O spun din experienta :wink:
 

Fleur

Active Member
Nu au nimic daca raman betele fara frunze fiindca ele intra in repaus daca le tii la racoare. Vor da lastari noi cand se va incalzi si planta va intra in vegetatie.
 

naylcha

Member
Suuuuper! deci imi ramane doar sa astept sa treaca ploile ca sa le ciopartesc si sa le duc la hibernat :D
Mersi pt sfaturi!
 

naylcha

Member
Am tuns muscatele si ce am tuns am pus in pamanat la inradacinat (curatate si taiate sub nod).
Dilema mea acum este daca sa tin lastarii pentru inradacinat in casa (peste 20grade celsius pe podea cu incalzire in pardoseala) sau sa ii pun in locul unde vor sta plantele mama la iernat (sub 15 grade celsius)?
Parerea voastra care este? Unde au sanse mai mari sa se prinda? :?
 

karmenutza

Member
Eu am o muscata care tocmai a inflorit. :rofl: Pe frigul asta, odata cu schlumbergera! :) Mi-a fost mila sa o tai, ca avea boboci.
 

Tina

Active Member
Doamna Gabiuta, ia uitati-va ce fac lastarii de la domnia voastra.. si pt care va multumesc, evident ! :wink: :wink:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:clap: ma bucur intensiv stimabila Doamna..........
Si ale mele sunt inflorite desi treptat incep sa mai cheleasca .Dar la 5 grade cite sunt acum parca e normal sa se comporte asa,nu? :D
Oare mai e nevoie sa pun si niste poze? :rofl: Neahhh.........
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus