Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:indragostit: sunt foooooooooooooooooarte,fooooooooooooooarte fericita.
Muscatele mele curgatoare (dar si celelalte,chiar nu as vrea sa fiu partinitoare :rofl: ) cresc si infloresc intr-un ritm extraordinar;racoarea le place si probabil ca s-au gindit ele sa ma imbuneze dupa toate supararile pricinuite in timpul acestei veri.
Tine Doamne toamna lunga :D
 

nutilepadat

Active Member
Gabiuta sa iti traiasca sa dai si pe la Sibiu din aia mov :rofl: Sambata am muncit si eu la ele le-am transplantat in ghivece normale ca sa pot sa le mai tin o perioada in casa ,sunt pline de flori si era pacat sa le duc la pivnita de acum,plus ca am vrei 3 ghivece din alea mari cu lastari prinsi nu numai din ale mele ,mai am si de la FLEUR si Oana
_oana (multumesc),nu s-au prins toti dar ceva a mai ramas asa ca..... sa te tii la primavara :rofl:
 

nutilepadat

Active Member
De o saptaman am bagat muscatele in casa,pentru ca erau pline de flori si imi parea rau sa le duc in pivnita ,dar de vreo 2 zile am observat ca frunzele muscatelor se ingalbenesc :( ,de ce oare?este normal asa ceva?Florile sunt in regula ,nu au nici o modificare :?
 

Fleur

Active Member
Poti sa le tunzi Nuti ca nu vor mai fi frumoase ca afara. Lumina nu mai e la fel de puternica si de aia se ingalbenesc si apoi se usuca frunzele. Cea mai buna solutie e la coafor si apoi...la nani.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Au mai inflorit:
ptiu,ptiu sa nu le deochi :rofl: sunt in sfirsit frumoase in prag de iarna!!

 

daisy111

Active Member
:eek: :eek: Gabiuta sa-ti traiasca!! :clap: Sunt superbe!! Nu ai cate un lastar din aia mov si cea visiniu-cu-alb(poza din mijlocul celorlalte2)? :oops: la schimb cu altceva...sau si cu bani.Nu am mai vazut mov pana acum :hipnotizat: ,iar din cealalta de mult imi doresc :visator: La mine cele ca garofita nu le merge bine :( ,li s-au ingalbenit aproape toate frunzele,azi le-am mutat printre altele la pervazul geamului.
Am si eu una inflorita,singura careia ii merge cel mai bine
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C09943.jpg
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C09942.jpg
 

daisy111

Active Member
Oare ce se intampla cu muscatele mele englezesti?pt ca s-au uscat toate frunzele,inclusiv din betele ramase golase si incearca din greu sa mai dea cate o frunza doar ca se inegreste inainte sa se deschida :cry:si apoi cade.Eu le am in casa,nu le-am scos pe balcon cu cele obisnuite,de tema sa nu le fie rece :( pt ca nu am mai avut din astea si nu stiu cum sa procedez cu ele.Ar trebuii sa le scot mai la rece alaturi de celelalte?sunt asa pretentioase?Am uitat sa va zic ca prin septembrie am pus din ambele cate 2pui la prins separat,iar de cca 3saptamani mi-au murit puii de la una,iar cei ramasi s-au golit de frunze si au inceput sa se inegreascade la tulpina de jos in sus(nu am umblat in pamant sa vad cum sunt) :cry: si nu o sa mai reziste prea mult :cry: Oare ce le lipseste? :roll: :nu stiu: Ce sa fac sa le trec iarna? :roll:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus