Muscate bolnave...

doina-manuela

New Member
Am o jardiniera cu muscate curgatoare"bolnave"Frunzele s-au chircit, iar pe dosul frunzei sunt niste pete (mici si multe)negre-maronii.Nu sunt purici!Le mai pot salva? E contagios pentru alte jardiniere din zona?
Am fost si am vorbit cu un crescator de muscate, fara sa vada nu-mi poate zice, dar din descriere crede ca "sunt stresate"!!!
Ma voi duce si la farmacia fitosanitara, dar nu prea stiu ce sa cer......
Pun si 2 poze....va rog ajutati-ma...
http://picasaweb.google.com/doinitza54.1
 

isabella

Active Member
doina, du-te la farmacie cu o frunzulita bolnava si sigur vei gasi un remediu . Pana atunci insa izoleaza plantele cu probleme si inlatura ( rupe ) toate frunzele bolnave. Din poza nu iti poti da seama despre ce este vorba.Iti doresc mult succes :D
 

doina-manuela

New Member
Multumesc de raspuns...
Ma voi duce maine pe la Obor, am inteles ca acolo sunt mai multe farmacii...
desi am indoieli ca vanzatoarele au pregatire in acest sens!
Va tin la curent...
 

doina-manuela

New Member
Of...muscatele stau intr-o logie(balcon) mare, inchisa cu termopan, dar acum vara stau deschise cel putin 2-4 ferestre din 8. Noaptea las doar 1 deschisa...
Balconul este orientat Sud, am soare de la 9 la 15, dar nu le bate direct, ele fiind pe pervazul ferestrei de la camera, deci in umbra tavanului...le-a mers super anul trecut si asta iarna le-am lasat tot acolo, supraveghind temperatura care nu a coborat sub 8 grade in cele mai friguroase zile...
Muscatele au fost singurele plante cu flori care au rezistat in acest balcon super-insorit...
Aici e poza cu dosul frunzei...
http://picasaweb.google.com/doinitza54. ... 1282639506
si o poza cu balconul...
http://picasaweb.google.com/doinitza54. ... 9287828402
 

celeste

Member
Sincer nu am mai vazut asa ceva, dar judecand dupa aspect singura explicatie ar fi ciupercile. Este posibil ca in iarna, din cauza izolatiei oferite de termopane, sa se fi dezvoltat ciupercile care acum ataca planta. In celelalte ierni tot pe balcon le-ai tinut?
Daca nu gasesti raspuns la farmacie iti recomand sa incerci cu Topsin, unul dintre cele mai bune fungicide sistemice, cu care se stropeste planta (de evitat florile) si pamantul. Este bine ca preventiv sa aplici si celorlalte plante tratamentul, ciupercile pot ajunge si la alte plante, dar nu toate sunt sensibile la ele. Oricum aplicarea acestui tratament nu e periculoasa pentru plante daca respecti gramajul de pe ambalaj.
 

doina-manuela

New Member
Cu muscatele am inceput de vara trecuta, au fost singurele care au rezistat, deci e prima iarna trecuta peste ele...
Interesant este ca sunt bolnave numai muscatele curgatoare, cu frunza lucioasa, celelalte cu frunza paroasa nu au absolut nimic, desi sunt plantate alternativ in jardiniere...
Asa cum intuiam, vanzatoarele de la farmacie nu au habar...voi cere asa cum m-ati sfatuit Topsin...
Multumesc!
 

celeste

Member
Cele doua tipuri de muscate sunt oricum specii diferite, deci e posibil sa aiba si sensibilitati/rezistenta diferite. Asa mi-am amintit ceva ce trebuia sa mentionez: frunzele paroase nu se stropesc !
Si eu m-am lovit ani de zile de necunoasterea bolilor plantelor de apartament si a metodelor de tratament de catre cei de la farmaciile fitosanitare... si m-as fi mirat ca in cazul acesta sa fie altfel. Ca farmacii mai sunt Alcedo langa Gara de Nord si alta (nu-mi amintesc cum ii spune, daca are nume) in Piata Rosetti (langa Universitate).
Cu placere si sa-ti fie de folos ! Sa ne tii la curent cu mersul "evenimentelor".
 

doina-manuela

New Member
Va tin, va tin!
Acu ma documentez, la Rosetti stiu farmacia, cea de la Gara(desi cunosc bine zona) nu-mi vine in minte acum...
 

IZA

Active Member
Am cumparat din expozitie muscate zonale(necurgatoare). Dupa cateva zile au inceput sa se ingalbeneasca bobocii si sa se usuce. :cry: Ce sa le fac? O fi de la schimbarea mediului? Stau pe terasa in penumbra , le-am plantat asa cum erau cu balotul lor de turba, le-am udat la 2 zile ca era foarte cald afara si se usca pamantul la suprafata. Ce am gresit? Nu le-am pus inca fertilizator ..............
 

doina-manuela

New Member
Si eu am patit la fel cu muscatele nou cumparate, cand le-am mutat in jardiniera s-au uscat bobocii mici..cei mari nu..dar au aparut rapid altii. Probabil ca sufera un "soc".
In rest planta e vesela si i-au dat alti boboci...
Nu te ingrijora....
 

isabella

Active Member
IZA draga, si eu sunt de aceeasi parere cu Doina, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi . Mi s-a intamplat si mie ca la transplantare sa reactioneze tot cam asa...Atentie la udare , stii ca nu le place apa in exces . Poate pamantul este umed la radacina si la suprafata este uscat , poti sa verifici cu degetul :D
 

ghia_don

Active Member
Si sa stii ca si balotul de turba poate fi o problema, pentru ca retine multa apa, chiar daca pamintul pus linga ele e uscat. Ar fi trebuit sa incerci sa scoti cit mai mult din turba aceea, inainte de plantare...muscatele sint rezistente si nu ar fi suferit prea mult.
 

IZA

Active Member
Multumesc fetelor! M-am gandit eu ca trebuia sa scot turba, ca mama asa face dar ma cam grabeam cu plantatul si uite ca am zis ca n-are nimic.Au inflorit alti boboci si pare ca sunt ok., numai una e cam necajita ca s-au uscat toti si n-are nici unul dar cresc ei altii :)
 

doina-manuela

New Member
V-am promis ca va tin la curent cu boala muscatelor...

Am luat o frunza si am fost "la consultatie" la farmacia fito de la Rosetti.
Diagnostic=paraziti=Mospilan
La farmacia de pe str buzesti:
Diagnostic:secret :? =nu au tratament in stoc! Dar Mospilan nu e bun, intreb eu...Nuuu, mi se raspunde....
Confuzie totala...
:eek:
Intre timp am desfintat jardiniera bolnava...si incerc sa salvez 2 lastari(sunt in carantina).
 

Simina

Active Member
Vin eu cu o intrebare referitoare la muscate.
Am observat la unele muscate (in special la cea englezeasca) ca apar niste "fire" albe incalcite in jurul tulpinii si a frunzelor. La soare se vede cel mai bine.
Ce credeti ca ar putea fi?
 

Simina

Active Member
Nu sunt lanosi, ca stiu cum arata si ei si cuiburile lor.
Cel mai bine e sa exemplific in imagini pe cea mai atacata planta:



Se vede cand dai pe poza la dimensiune maxima. Habar n-am de unde vin firisoarele alea albe. Planta e atacata si de musculita alba de sera, am tot stropit cu sprayul "perfect plant" dar se pare ca n-are scapare. Macar sa stiu ce daunator e sa nu se raspandeasca prea tare si la restul.
 

doina-manuela

New Member
Simina, impresia mea e ca firicelele sunt produsul unor paianjeni(acarieni?).Mie la farmacia fitosanitara mi s-a explicat ca pentru paianjeni, acarieni, musculite, este recomandat Mospilan(pliculet pt solutie 2 l de apa)
Zic si eu... :idea:
 
Sus