Musca miniera a citricelor( Phyllocnistis citrella Stainton)

_eva_

New Member
Incep prin a-mi cere scuze ca nu am urmat pasii de utilizator nou pe acest forum de a ma prezenta in sectiunea special amenajata. Avand in vedere ca sunteti cu totii iubitori/"parinti" de plante, sper sa-mi intelegeti nerabdarea de a lua legatura cu voi in speranta ca ma veti putea ajuta. Am sa va expun cat mai pe scurt problema mea: am achizitionat din Grecia in urma cu 6 zile 4 arbusti la ghiveci: 2 Citrus lemon( unul mai pitic si cu multe fructe mici de cativa mm, si unul inalt fara fructe sau flori), 1 Citrus reticulata si 1 Fortunella margarita( Kumquat Nagami). Toti sunt cumparati din aceeasi sera si din nefericire toti sunt bolnaviori. Am observat inca de atunci ca e ceva in neregula cu ei, dar vanzatoarea m-a asigurat ca e din cauza soarelui iar eu, neavand pana acum vreo legatura cu gradinaritul si fiind si presata de timp, am crezut-o ca o fraiera. Abia dupa ce am ajuns acasa i-am analizat si am inceput sa ma documentez cat de cat despre cresterea citricelor am realizat ca e destul de grav si nu are legatura cu expunerea la soare. Am fost la un punct fitosanitar dar tipul de acolo nu prea stia despre ce vorbesc( confunda cu musculita alba de sera) asa ca nu prea am avut incredere in tratamentul prescris. Dupa lungi cautari pe google am gasit niste raspunsuri prin SUA referitoare la tratament( aplicat la culturi) si anume abamectin, imidacloprid si in unele articole vagi mentionari la utilizarea uleiului horticol. Prietenul meu a fost la Gradina botanica si acolo i s-a recomandat tratament cu Talstar/ Fastac/Bumper...in nici unul negasindu-se vreo substanta din cele 2 mai sus mentionate. Nu stiu ce sa fac pentru ca nu vreau sa-i vad fara frunze, oricum am indepartat eu suficiente. Va rog sa ma ajutati.
 

ACHIMENES

Member
Imidacloprid - este substanta activa continuta de CONFIDOR, pe care il gasim pe toate drumurile......adica la toate fitofarmaciile :)
 

_eva_

New Member
Multumesc pentru promptitudine. Am vazut ca sunt comercializate si la noi atat abamectinul cat si imidaclopridul, chiar daca nu in concentratiile respective dar nu stiu acum ce tratament sa incep. Sa ascult sfatul de la Gradina Botanica ( nu ca mi-ar fi spus si ce concentratie sa aplic...) sau cel gasit de mine? Voi, avand experienta in domeniu, care credeti ca e mai bun? S-a mai confruntat cineva cu insecta asta? Nu trebuie si un tratament suportiv, ceva care sa ajute planta cat de cat? Am uitat sa mentionez ca am indepartat in mare parte frunzele pe am observat galeriile,le- am spalat cu sol de apa, alcool medicinal si sapun acum cateva zile iar astazi dimineatza i-am stropit cu sol nutritiva pt citrice Vitaflora. Nu stiu daca am procedat bine, dar imi era mila cand ii vedeam asa...
 
Sus