Mini Sinningia

popescu gp

Well-Known Member
Marmoset felicitari pentru aceste frumuseti;cel putin pe mine m-ai uimit cu aceste splendori;eu am, o singura mini si nu stiu daca si cum se pot inmulti;vazand experienta ta poate ma ajuti in acest sens.Multumiri anticipate
 

Marmoset

Member
Se inmultesc prin lastari tunsi si pusi la inradacinat in pamant afanat, usor umezit, de violete, cu pet in cap. Dupa ce face radacini, dureaza cam 1-1,5 ani pana planta noua dezvolta bulbisor.
 

popescu gp

Well-Known Member
Multumesc foarte mult Marmoset;anul acesta nu stiu daca ma incumet caci a ramas timp scurt;sper ca la anul sa-mi dezvolt specia;te rog sa ma corectezi daca gresesc:eu peste iarna le pastrez ca pe gloxinii in beci in propriul ghiveci fara sa le ud pana in primavara si atunci le replantez bulbisorii;este bine,este rau?Multumesc
 

Marmoset

Member
Mini-sinningiile au repaus extrem de scurt, dupa cca 1-2 saptamani reintra iar in vegetatie, asa ca e o mare greseala sa fie pastrate ca celelalte bulboase. Practic, sunt plante care sunt in vegetatie tot timpul anului, caci repausul este extrem de scurt. Plus ca intra in repaus cand vor ele, nu dupa anotimpuri. Exceptie face cand putrezeste bulbisorul, iar planta intra in repaus...definitiv.
 

popescu gp

Well-Known Member
Multumesc mult pentru lamuriri si dupa cum vad eu sunt cam pretentioase;deci imi este greu cu atatea plante ce am, sa le pastrez peste iarna in conditii proprii;asa ca am sa ma rezum la cele doua pe care le am si atat.Inca o data multumesc
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Marmo doua intrebari:
- cat dureaza sa uzi toate piticele din paharute si ghivecele
- si cu locul cum stai? mai ai loc?
:rofl: :wink:
 

Marmoset

Member
Cornelia, cam 2-3 ore pe zi bibilesc la toate piticaniile si celelalte balariute. Le pun cam o lingurita de apa la o udare, iar asta se intampla uneori zilnic, alteori la 2 zile, alteori de 2 ori pe zi, in functie de cat este de cald afara. Cat despre loc...cred ca nu-mi ajunge topicul asta sa spun la ce artificii si gaselnite am recurs ca sa extind spatiul... :rofl: :rofl: :rofl: Norocul meu e ca mini-sinningiile sunt extrem, extrem de modeste in ceea ce priveste spatiul pe care-l ocupa.
 
Sus