mini-sera

gabiee

Active Member
v-am mai spus ca m-am pus pe semanat :)

iata si mini-serele mele

http://gabiee.sunphoto.ro/minisera

va trebuie doar o folie pentru acte ( pijamale se spune pe la noi :) ) , banuti de turba sau paharele mici de plastic cu pamant si o gumita sau sfoara pentru legat

sa vedem ce va iesi :D
 

gabiee

Active Member
multumesc sarselia ,

am pus tot feluri de seminte - thuja , brad , rosii din acelea in ciorchine ( nu imi aduc aminte acum numele ) , passiflora , albizia , ....
si azi am cules niste seminte de mesteacan - am zis ca pun si din astea cateva - poate poate am noroc ca am citit ca se inmultesc usor din seminte dar cum .... nu am gasit niciunde
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunat.
rosiile se numes cherry :wink:

Pai atunci rabdare si noroc cat icape si sa ne tii la curent cu ce se va mai intampla!

o singura nelamurire am si anume cea legata de faptul ca le-ai pus pe calorifer.
nu stiu daca e foarte indicat pentru unele -ma gandeam sa nu le arda cumva.
poate ca ar fi mai bine sa le tii undeva deasupra caloriferului eventual pe un pervaz ca asa va urca caldura spre ele si nu vor avea parte de ea chiar direct.
dar sa mai asteptam sa vedem ce zic si ceilalti.
 

gabiee

Active Member
da.... m-am gandit si eu sa nu le fie prea cald , dar numai seara dau la maxim incalzirea in incaperea asta si atunci le mut pe pervaz
mai sunt alte pungulite care le-am pus numai pe pervazul geamului
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabiee vezi ca si diferentele de temperatura prea abrupte le poate dauna citeodata :(
 

gabiee

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
gabiee. in ce stadiu sunt bradutii tai acum ? Vrem pozeee! :) Am si eu braduti in album (tot din seminte)

semintele de brad si de tuja nu mi-a rasarit nici unul :(
dar mai am in frigider niste seminte , ca dupa aceea am citit pe aici , ca se tine la rece ceva timp - am sa le seaman direct afara la primavara
 

ghia_don

Active Member
Semintele de thuia si brad puteai sa le semeni si asta toamna direct afara si in primavara ar fi rasarit :wink: .
 

diana999

Active Member
gabiee a spus:
tudose_al3xandru a spus:
gabiee. in ce stadiu sunt bradutii tai acum ? Vrem pozeee! :) Am si eu braduti in album (tot din seminte)

semintele de brad si de tuja nu mi-a rasarit nici unul :(
dar mai am in frigider niste seminte , ca dupa aceea am citit pe aici , ca se tine la rece ceva timp - am sa le seaman direct afara la primavara
eu am pus semintze de thuja in pamant si ...slabe sanse.am pus si in nisip.cum a fost destul de cald pe balcon,n-au mai astepatat primavara si au iesit cu zecile.
 

happy

Well-Known Member
am pus si eu seminte de brad argintiu ,la rece 3,4 grade,trebuie sa le aduc in casa! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
felicitari

Felicitari pentru inovatie si doresc o mare recompensa prin aceasta experienta-flori cat mai multe
 
Sus