Mimulus are cineva?

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu am auzit de nici o denumire populara.E relativ recent adusa si cultivata de producatorii nostri.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am gasit in piata si am si luat una ca e tare frumoasa , dar la noi nu sunt alte culori decit potocaliu
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:eek: face seminte ? nici nu am stiut ! dar planta oare nu o pot ierna ? :) oricum o sa strang si seminte !
 

thea

Member
sannamaria a spus:
si eu am gasit in piata si am si luat una ca e tare frumoasa , dar la noi nu sunt alte culori decit potocaliu
Sannamaria,nu seamana cu Mimulusul meu adica frunzele sunt altfel al meu seamana cu poza de mai sus caruia i se mai zice si "Monkey flower"
 

Kati

Active Member
Da, Annamari, poti strange seminte. Lasi florile sa se usuce si cand auzi ca zangane ceva in interiorul capsulelor, inseamna ca semintele sunt coapte si le poti strange :D
Planta e anuala, deci nu o poti pune la iernat.
 

Fleur

Active Member
Mimulusul se autoinsamanteaza asa ca va iesi si anul viitor in acel ghiveci si in cele invecinate :wink:
 

Kati

Active Member
Daca lasi semintele sa cada. Ca eu nu le las :) , le strang imediat dupa ce observ ca s-au copt :D Sunt foaaarte strangatoare :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Kati si Fleur ! multumesc pt sfaturi :wink: cred ca o sa strang semintele ca sa fie sigur ! imi place mult planta asta !
 

carmenushka

Active Member
Oho, deja inflorit! Eu sambata i-am presadit in jardiniere.
Am facut rasad din seminte si cred ca absolut toate au iesit ca am o multime de plantute, daca vrea cineva dau la schimb cu alte plante de gradina sau rasaduri de flori
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am cumparat de la Dl.Levi cu speranta (oare desarta??? :) ca vor cadea seminte si voi avea si la anul....


imi pare rau ca nu am luat mai multi :( dar nu e timpul pierdut...cred :)
 

akhalteke

Member
Am luat si eu anul asta din piata, doar asa galbene am vazut deocamdata, mi-au sarit in ochi pt ca am o slabiciune pt florile galbene. :rofl:
 
Sus