Microsere

Sash

Active Member
M-a intrebat cineva cum se confectioneaza microsere din pet-uri si mi-am dat seama ca nu avem un topic pe tema asta si ca... ar fi util.
Am facut cateva poze cu varianta mea de "microsere". Eu le folosesc atat la inmultit lastari cat si la transport.
produs final:

zona de imbinare intre cele 2 jumatati de pet:

Varianta de aerisire


"Filosofia" este similara la pet-urile de 5l.
Stiu ca sunt si alte variante de microsere diy asa ca va invit sa postati variantele voastre :D
 

daisy111

Active Member
Foarte interesant sash si foarte practic :clap: .....recunosc ca am avut si eu nedumeriri pt astfel de microsere :oops: ,dar acum e totul de inteles :*
 
eu am avut asa ceva in gradina, vre-o 100 buc priponite- la noi timpul este mai rece si intarziat - , peste castraveti ,cateva rosii timpurii fasole,dovlecei, puse in ghiveci in balcon si mutate in gradina, am mai folosit aceste pet-uri de 5 l la udat diverse plante ex.: dovlecei, rosii ,cate o tufa de trandafir,le gauream un pic , cu varful acului cel mai mic(subtire),intr-o margine, le umpleam cu apa cu dopul pus si slabit si le asezam langa radacina plantei respective ,dura 2-3 zile pana se golea
 

Fleur

Active Member
Si eu am udat trandafirii cu metoda asta Costi, doar ca eu am facut gaura mai mare si le lasam fara dop. Le puneam seara la radacinile trandafirilor si dimineata erau goale. Le umpleam iarasi si le puneam la cei la care soarele ajungea mai spre pranz.
 

Fleur

Active Member
Asa e Simona, dar cum nu se gasesc mereu atunci cand iti trebuie sau cate iti trebuie mai si improvizezi din lucruri pe care le ai la indemana :wink:
 

lili

Member
simona2 a spus:
Se gasesc pe piata si propagatoare si nu sunt prea scumpe .
Corect, doar ca cei care nu locuiesc sau nu sunt in vecinatatea oraselor mari, implicit pravalii de genul Baumax, etc...trebuie sa se descurce cu ce gaseste la indemana :rofl:
Dar, atunci cand ajungem la sursa :dans: ...cumparam tot!!!!! :ingeras:
 

Sash

Active Member
In plus propagatoarele au alte dimensiuni decat ce-mi trebuia mie. Si nici nu le poti folosi la transport.
 

simona2

Member
Am gasit propagatoare dreptunghiulare , care se incadreaza perfect la geam . Dar sa stiti ca si metode peturilor am folosit-o cu succes....mai ales la inmultirea violetelor . :oops:
 
Sus