mica problema cu o magnolie

fixpix

Active Member
hello,

am cumparat in primavara 2 magnolii si uneia ii merge destul de bine dar alta are frunzele cam galbene, se vede ca nu-i merge tocmai bine!

cine stie ce are si ce sa fac ???

Calin
 

Cristiana

Member
Si eu ma chinui cu o magnolie de cativa ani, nu-i merge si gata, aproape ca-mi vine s-o scot si s-o mut de unde e, asta la primavara. I-am facut fel de fel de tratamente, tot nu-si da drumul biata de ea, are frunzele galbene si roase si arse in varf, dar, interesant, are si cateva frunze mari si sanatoase.
 

angela draganoiu

Active Member
si eu am o magnolie, ii merge bine. poate ca acum ca au scazut temperaturile sa le mearga si mai bine si sa-si "dea drumul".
 

fixpix

Active Member
hmmm....
ala la care ii merge bine e mai aproape de alti copaci si probabil si un pic mai la umbra ???

nu le place soarele??? io asa credeam!
 

angela draganoiu

Active Member
nu Fixpix a mea e pusa in plin soare, udata cind .................... da Domnul si ............... cam atit. da' ii merge bine, deocamdata.
 

fixpix

Active Member
LOL... lipsa sau exces..............................

acuma o sa calculez cu pipeta...

oricum n-as putea sa o nimeresc bine... e plantata la tara unde dau si eu cam de 2 ori pe sapt....

mai degraba lipsa... trimit telegrama sa mai toarne o galeata !

:mrgreen:
 

Cristiana

Member
Am citit pe un site italian, si m-am cam luat cu mainile de cap: se pare ca magnoliul meu sufera de putregaiul radacinii :( . As vrea sa stiu daca am vreo sansa sa-l salvez, daca exista vreun fungicid pentru asa ceva. Are si frunze sanatoase, mari si verzi, ma gandesc chiar sa-l dezgrop si sa-l tin intr-un container timp de un an.

Pentru cine e interesat, acesta este linkul http://www.giardinaggio.it/Malattie/singolemalattie/marciumeradicale/marciumeradicale.asp.
 
Sus