Materiale & unelte pentru aranjamente

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce materiale va trebuie pentru a realiza un aranjamente de toamna, de exemplu? Frunze, crengi, legume si fructe, lipici, foarfeci ... ?? Cum procedati? De unde vi le luati? Mergeti prin padure/gradina si le culegeti? Le folositi ca atare sau le si vopsiti? Cum conservati un aranjament?

Help! Nu le am cu decoratiunile dar daca ma ajutati, invat. :idea:
 
A

Anonymous

Guest
Ooooofffff!!!! daca-as avea timp m-as prinde in jocul tau....poate o s-o fac!!! Succes!!!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,se pot culege,aduna,fructe,castane,frunze,conuri si cate si ma cate.....
Imaginatie sa fie sau putin ajutor.
 

Kati

Active Member
Depinde la ce aranjament te-ai gandit Cornelia. Trebuie sa stii exact din ce vrei sa-l faci si in ce doresti sa-l pui. Apoi strangi frunzele, fructele, florile etc. de care ai nevoie (de unde poti :wink: ) si le usuci.
Un aranjament de toamna/ iarna se poate pune in diferite boluri, sticle, se poate lipi pe bucati mari din lemn (lacuit in prealabil), etc. etc.
De lipit se poate lipi foarte usor cu silicon. Aici e nevoie a cumpara un ciocan de lipit cu silicon (cel mai mic costa cca. 30-40 RON + 30-40 RON o cutie cu "bete" din silicon).
Cam atat pot spune in mare. Totul depinde de imaginatia fiecaruia de fapt.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hai sa vorbim concret.

Care este ultimul aranjament pe care l-ai facut, din ce si cum? Poate ai si poze. :mrgreen:
 

Kati

Active Member
Da, am si poze. :wink:
Dar de povestit nu e mult, usuci tot ce ai cules (exclusa bucataria din cauza aburilor), nimic nu se pune la soare. (Eu folosesc convectorul din camera pe care asez cu grija totul pe o bucata de hartie alba.)
In strainatate se gasesc graunte de silicon in care florile, etc. se pot usca si vor arata parca ar fi vii. La noi inca nu am vazut pe nicaieri, si oricum, si "dincolo" costa mult.
Am numai doua poze, fiindca mai demult nu aveam aparat foto digital cu care sa pozez pot-pourri-urile facute.
http://www.geocities.com/plante_exotice/uveg_potpourri_nagy.jpg
http://www.geocities.com/plante_exotice/potpourri.jpg
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Intamplator am trecut ieri prin parc.Am adunat conuri de brad diferite marimi si soiuri.Ii voi usca si urmeaza sa-i dau cu bronz auriu sau argintiu,cum mi se va pune pata atunci pe moment.
Pe linga faptul ca vor fi foarte frumosi,nu voi mai da bani pe ei.
Se pot face fel si fel de aranjamente din ei.Cand ma apuc de lucru,voi face si poze.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ati facut vreodata "cap de copil "la care in loc de par ii creste iarba?
De 2 saptamani caut samanta de iarba la vrac,ca am nevoie doar de un pic ca sa realizez acest "cap de copil",dar nu gasesc,decat la pungi de un kg. :(
Pina fac rost de cantitate mica,hai sa va explic cum se realizeaza acest ornament ,care este foarte dragut si le place mai ales copiilor.Un ciorap de nylon se umple cu rumegus ,atat cat sa aiba o forma frumoasa,sa nu fie prea mare. Pe rumegus se seamana iarba.Se leaga ciorapul cu grija ,sa nu se prea imprastie samanta si se cos ,dupa imaginatie,ochi,de ex. din paiete si margele,gura ,eu o fac din sir de margele rosii.Se pot forma urechi si pune cercei .Cu putina imaginatie iasa lucru spectaculos.
Imaginati-va ca o data am facut chestia asta din ciorap verde,dar verde din ala turbat.....a iesit o minunatie.

Pana cand gasesc un samanta ,va doresc spor la lucru! :) Hai nu va fie lene...
 

carmenn

Member
nu am facut niciodata aranjamentul asta, dar mereu mi l-am dorit...
incearca la magazine unde se vand diverse chestii pt agricultura...sau la piata...
e foarte vesel aranjamentul asta....
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Peste tot am cautat la noi in oras.La un magazin de profil,mi-au promis ca incearca sa aduca cantitate mica.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intr-adevar iese ceva nostim..................Iar iarba verde pe timp de iarna iti creeaza senzatie de prospetime primavaratica :visator:
 

lili

Member
Se poate folosi cu succes iarba pentru pisici (iarba biologica Biogras) :wink: . Se gaseste in pet shop, la pungulite de 100 g . Dupa 3-5 zile apar firele de iarba.
Deoarece motanii nu o pasc, o folosesc pentru diverse aranjamente de anul nou si pasti. :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Faceti coronite de craciun,din cele care se agata pe usa.
Baza lor,nuiele,crengi subtiri de salcie.Le ornati cu buxus sau cu crengi de brad,numai ca bradul se scutura cam repede.Le decorati cu conuri in culoarea lor naturala sau vopsiti cu bronz auriu sau argintiu.Mai puneti un glob ,o funda mare rosie si iata coronita facuta de manuta noastra si nu mai dam bani pe ea.
Cand vine timpul de facut coronite,va arat pas cu pas cum fac.
E sarbatoarea mea preferata si ma pregatesc cu drag pt. ea.
 
A

Anonymous

Guest
Eu zic cza in loc de seminte de iarba ,poti folosi si griu.Si griul incolteste f repede.
 
Sus