Mar - Malus domestica

anasstasia

Active Member
Eu zic ca e brad. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Acum ca toata lumea imi spune ca e visin nu am ce face si spun si eu la fel. Cind toata lumea iti spune ca esti beat te duci si te culci. Sau asa ar trebui. :rofl:
E posibil sa il fi incurcat. Stiu ca am un mar in zona aceea si eram convinsa ca e el, insa cum am mai multi pomi pina la urma e mai mult decit posibil sa ma fi incurcat. Am multi visini in curte, asa ca mi-ar placea sa fie cires.
Acum astept vara.......o sa muriti de ciuda cind o sa vedeti ca e cocotier.... :tavalit:
 

lelia

Well-Known Member
:eek: Ce interesant sunt condusi ,sincer n-am vazut pana acum la pomi ,ceva asmanator .Am vazut acum multi ani o vie dirijata sub forma de romburi perfecte ,era ceva de vis .
Felicitari Sonia ,pentru idee ! decat taiati ,mai bine putin chinuiti .
 

paul.mihai

New Member
Rarirea fructelor la meri

Anul acesta am avut foarte multe ramuri si muguri de rod pe cativa dintre merii din gradina. Credeam ca dupa caderea florilor si inainte ca fructele sa ajunga la dimensiunea unei alune, se va mai face o rarire naturala a fructelor, insa mi se pare ca au ramas prea multe 4 sau 5 pe o inflorescenta iar buchetele de rod sunt la 5-7 cm unele de altele. Cu siguranta crengile nu o sa suporte greutatea rodului si o sa am f multe probleme cu proptirea crengilor, unele sunt f slabe si fiind facuta dirijare pe 4 ramuri laterale fara ax central nu am cum sa le leg de vreo alta ramura verticala mai groasa. M-am gandit asadar sa raresc fructele, sa las una sau cel mult 2 pe buchet. Care ar fi perioada optima pentru aceasta lucrare, se poate face acum sau le mai las sa creasca pana pe la mijloc de iunie, mi s-ar parea ca daca o fac mai repede cu atat mai bine, intrucat pomul nu isi dirijeaa resursele catre niste fucte care oricum vor fi eliminate. Un ing. horticol posibil sa imi ofere un raspuns mai corect aici
Multumesc!
 

sicora fabian

Active Member
In mod normal, reglarea incarcaturii de rod se face inca de la taierile de fructificare!
Cu cat mai repede, cu atat mai bine!
Atentie! Odata cu cresterea activa a fructelor, se face si diferentiere mugurilor de rod pentru anul urmator. Daca nu are hrana destula in aceasta perioada, pomul intra in alternanta de rodire.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fabiane .....prea tehnic :wink: e prima mea livada si e la anul de fructificare asa ca nu le am inca pe domeniul asta perfect :rofl:
 

victoria222

Active Member
M-am apucat si eu azi de rarit merele, si am lasat cate unu- doua pe buchet. N-am terminat nici un sfert pentru ca sunt enoooorm de multe ( nu ma plang, Doamne fereste, sa fie asa in toti anii) iar cei trei meri arata asa:
iar in timp ce ma indeletniceam cu aceasta ocupatie relativ plictisitoare, am descoperit o gramada de probleme la copacei, si anume tot felul de daunatori, unii in frunze altii pe lastari tineri, asa ca am lasat raritul pe alta data si le-am facut un dus zdravan cu Decis.
 

ACHIMENES

Member
Dar de caderea fiziologica, care are loc prin iunie, nu a-ti auzit?
Pomul face singurel treaba iar daca nu, poate trebuie un pic ajutat.
Lasati rarirea dupa jumatatea lui iunie.
 
Sus