Mai multe necunoscute

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
1.

acestea sunt florile unui copacel.
2.
tufa cca.40-50 cm inaltime.

3.


4.


5.

frunzele acestui copac sunt grase ca de suculente.Interiorul fructelor pare panza de paianjen.

6.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe nr 1 nu o cunoaste nimeni?

Ca sa nu mai zic de nr 2 caci doresc sa o asez undeva definitiv:gradina sau ghiveci?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:* :* :* Ana....

Nr 1 da,ea este categoric.Cand am facut poza era plina de flori.

La celelalte 2 am oaresce dubii :gandit: .
Nr.2 .Frunzele plantei pozate de mine sunt mult mai lucioase iar striatiile parca :? nu sunt atat de vizibile.
Poate ma insel.Astept sa creasca frunzele la mine sa le examinez :) .Eu nu am prins-o inflorita deci nu stiu ce flori face si nici nu am pe cine intreba :( ca sa imi dau seama exact.
Oricum NU in gradina.E clar.

Nr.3 .Da desi am gasit un site
http://luirig.altervista.org/naturaital ... ntegerrima
cu poze in care frunzele sunt de vreo 2 forme .
Inca odata multumesc Ana. :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poza nr 2 este cu siguranta cistena sherii .
A crescut destul de mult in ghiveci asa ca pot confirma denumirea.
Diferenta mare este intre planta care sta in umbra-semiumbra si cea care sta la soare.Frunzele sunt mult mai rosii si mai lucioase la cea de la soare si de aici indoiala mea cu privire la denumirea acestei plante.
Multumesc inca odata Ana.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tot eu cu o necunoscuta:


Face si ceva flori doar ca eu am vazut-o cand erau pe trecute si facea pamatuf de seminte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iacata ca nimeni nu stie...toata lumea e plecata in vacanta :dans: si nu azvarla o parere :giggle:.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Insist cu recunoasterea ca mi-au placut tufele astea asa albicioase si cine stie poate din seminte o sa iasa ceva-ceva.Butasi nu am putut lua ca era in mijlocul unui parc :blush:
 
Sus