Mai aveti o intrebare?

geodezia

Well-Known Member
na eu il am pus de vreo 5 ani intr-un vas de 70 de kile si inc nuam schimbat pamintul initial de tot asa ca vad dac ii prieste daca nu la anu schimb
 

liliput

Member
geodezia a spus:
na eu il am pus de vreo 5 ani intr-un vas de 70 de kile si inc nuam schimbat pamintul initial de tot asa ca vad dac ii prieste daca nu la anu schimb
Multumesc de ajutor,dar mai am o intrebare - daca ii schimb tot pamantul,cum procedez..sa nu-i fac rau...
 

geodezia

Well-Known Member
sa nu scuturi tot pamintul doar partea de jos , sa nu rupi radacinile si pe urma apesi usor pe linga radacini
 

popescu gp

Well-Known Member
Se poate schimba doar o parte din pamanat si anume cca 5 -15cm( in functie de cat de adanci sunt radacinile) de la suprafata ,dar cu atentie sa nu rupi radacinile principale ale plantei si inlocuiesti cu altul proaspat.Succes.
 

liliput

Member
popescu gp a spus:
Se poate schimba doar o parte din pamanat si anume cca 5 -15cm( in functie de cat de adanci sunt radacinile) de la suprafata ,dar cu atentie sa nu rupi radacinile principale ale plantei si inlocuiesti cu altul proaspat.Succes.
Multumesc ptr raspuns.
 

alirare

Member
buna. eu am schimbat pamantul unui hibi in urma cu 2 zile si o buna parte din radacina s-a rupt. cred k putrezise (era pleostit de cateva zile). a murit :cry:

am si o intrebare. stie cineva denumirea hibi-ului acesta? imi este greu sa-l recunosc in foto din paginile anterioare.
 

Setris

Member
alirare a spus:
buna. eu am schimbat pamantul unui hibi in urma cu 2 zile si o buna parte din radacina s-a rupt. cred k putrezise (era pleostit de cateva zile). a murit :cry:

am si o intrebare. stie cineva denumirea hibi-ului acesta? imi este greu sa-l recunosc in foto din paginile anterioare.
Cayro pink? nu sunt sigura...dar am impresia ca sufera de cloroza. Asa s-au facut frunzele la hibi meu in toamna (ce mi-a inflorit tot anul ), si apoi au cazut toate. A inceput sa se usuce lemnul de la varf.
L-am taiat pana a ramas un bat ( viu ), am schimbat pamantul, i-am dat fertilizant cu fier si acum are doua frunzulite minuscule...mare grija sa nu patesti ca mine !
 

alirare

Member
suferea de cloroza cand i-am facut poza, dar l-am stropit cu ingrasamant special pentru combaterea clorozei si nu au mai aparut alte frunze galbene :D , dar a murit, cred k innecat :cry:
 

corinap

Member
alirare a spus:
suferea de cloroza cand i-am facut poza, dar l-am stropit cu ingrasamant special pentru combaterea clorozei si nu au mai aparut alte frunze galbene :D , dar a murit, cred k innecat :cry:
Eu nu te cunosc dar ,recunosc ca esti cea mai tare....l-am vindecat ....definitiv.....super :tavalit: :rofl: :evil:
 

adite

Active Member
Am cumparat din Kaufland un hibi care a facut o floare cu marginile ca in poza.

Asa va face toate florile, sau n-a avut conditii bune in timpul transportului, a depozitarii, etc. Pe site-ul producatorului apar poze cu flori „normale”.
 

sini

Well-Known Member
Re: ina.Mai aveti o intrebare?

Ei,a fost si el oleaca stresat.O sa-si revina.Din diverse motive mai fac din cand in cand si cate o floare mai altfel decat asa cum trebuie.
 

popescu gp

Well-Known Member
Setris eu cred ca este vorba de hibicusul folosit de cei de afara pentru altoirea hibilor fitosi ;eu din curiozitate am lasat 2 hibi care nu mai aveau treaba cu altoiul si florile au iesit as.Nu stiu daca este asa sau nu,dar am vazut floarea ta si este un roz palid cu 5 petale larg deschise si nu din cauza clorozei,care apare la funze.Eu m-am pus si am luat un ingrasamant de la Craiova si am pus la hibi si care cred ca era de gradina( fiind intrebat initial ,pentru ce, am spus pentru interior,au spus ca nu au si imediat mi-au spus ca au pentru interior;au folosit doar ambalajul pentru interior cu ingrasamant pentru gradina-si cred prea puternic pentru plante de interior, caci au fost arse radacinile) si am distrus cativa hibi fitosi:deci sa-mi fie invatatura de minte.Ingrasamantul lichid sau osmocote era cel mai bun
 

liliput

Member
Buna.Am o intrebare poate prosteasca,dar nu stiu mare lucru despre hiscusi.Dupa ce s-au ofilit florile,le las sa cada singure sau le rup eu din codita? Au trecut destul de multe zile si sant inca in locasul lor....nu cad.
Multumesc.
 

geodezia

Well-Known Member
la polenizat vreo musca tintar paianjen daca face si fruct sigur e polenizat (vezi ca se umfala baca din interior si se coace si face niste seminte mcute )
 
Sus