Mahonia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Mahonia a inflorit...
Am primit-o in toamna de la Meli (sau Riana??? :) ) si iata cit de bine s-a acomodat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sa-ti traiasca, Gabi, si sa-mi spui ce gust au fructele! :) Cred ca cumnatele alea doua din Banat au tot ce te poti gandi! :) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mnina a spus:
Cred ca sunt otravitoare.
Nu sunt otravitoare! Ca urmaresc sa cumpar si eu mahonia aquifolium si m-am informat! :) Doar ca, zice-se, daca e un singur exemplar, fructele sunt putine. Pentru o buna polenizare si deci, fructificare, e bine sa fie macar 2 exemplare :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Le gidil eu cu betisorul............ :rofl: :rofl: :rofl:

Claude ma duci cu presul ca sa gust........... :mrgreen:
 

elixir

Member
aflu si eu cum se numeste..am si eu cateva, vreo 3 sau prind direct din ,,bete" infipte in pamant, fara radacini...sunt frumoase, mai ales ca pastreaza frunze si iarna..
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu ar trebui sa am 3 , primite de la Alfa, dar una cred ca da coltul :(
celelalte 2 sunt ok :D
 

alfa

Active Member
Imi pare rau Daniela, stii ca am zis de la inceput ca nu garantez pentru toate. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claude are dreptate.Voi sunteti una si aceeasi pentru mine.Meli si Riana,Riana si Meli......
Multumesc Riana :hug:
 

aleynad

Active Member
Moderator
alfa a spus:
Imi pare rau Daniela, stii ca am zis de la inceput ca nu garantez pentru toate. :(
stai linistita, Kinga! :D inca nu a murit, dar am rezerve :|
insa cu celelalte 2 am sperante mari :D
Mersi inca o data pentru ele! :hug:
 

adrianam

Well-Known Member
Imi place foarte mult planta! :D
Am luat si eu in urma cu doua zile mai multi pui (vre-o 15) cu radacini si flori, din piata de la o femei. I-am lasat in galeata, cu apa, si sper sa ajung astazi sa plantez din ei. Credeti ca au vre-o sansa sa se prinda?
 

happy

Well-Known Member
Hai sa vedeti si mahonia mea ,de fapt am doua tufe.Gabiuta te-am batut! :marfa:

Au cinci ani si cand treci pe langa ele miros f. puternic .Mahonia se poate prinde ,din experienta ,in orice perioada(nu iarna),iar fructele sunt comestibile desi au acel gust acrisor care iti face" gurita " punga :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: :cry: :cry: acum ce sa fac???Imi pling in pumni de oftica/z :rofl:


La tine e ditamai tufoaia 8) ..........arata foarte bine.Mie imi place ca planta in sine prin frunzele ei si faptul ca se face tufa.

Happy eu am incercat si in perioade calde si sa stii ca nu mi s-a prins.Nu e prima data cind incerc.Singura data cu reusita a fost toamna trecuta .
Nu stiu ce sa zic??Poate nu a vrut altadata la mine...... :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, daca erai mai anosta poate ca ma gandeam sa scap de tine cu fructele de mahonia :mrgreen: , dar ai noroc ca apreciez simtul umorului ala subtil, cu care ne dai cate una peste botic :)

Mai, voi toti aveti mahonia si nu ziceti nimic. :cry: Dar din dar se face asa ca...intelegeti voi apropo-ul :) :)
 

happy

Well-Known Member
Vrei sa-ti trimit Claudia?Chiar astazi am trimis 3 puiuti contra la un pui de agava :D

Gabiuta,ti-am vazut fata si nu esti asa fioroasa cum te dai,ai o fata pe cinste,este studenta blonda?Fata mea este la ASE Bucuresti.Mahonia pe care o ai tu este exact cum o aveam eu acum 5 ani,singura conditie:sa fie pusa la soare.Am o tufa la tara ,sub bolta de vie si a crescut inalta si flori mai pai! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Vrei sa-ti trimit Claudia?Chiar astazi am trimis 3 puiuti contra la un pui de agava :D
Sigur ca as vrea, dar ce sa-ti trimit la schimb? :( Poate esti de acord sa-ti platesc :D
 

happy

Well-Known Member
Nu-mi trimiti nimic ,la toamna magnolie marcotata ,daca merge! :D saptamana viitoare iti trimit,adresa o am!Unde iti trimit ,la Cluj sau la Geaca?
 
Sus