Madame Isaac Pereire

claude

Well-Known Member
Moderator
Vara se ard florile. Ii trebuie un loc unde sa nu-l coaca soarele de dupa-amiaza
 

lacrimioara

Member
Of, ce greu e cu alegerea trandafirilor, cand ajung sa imi gasesc si eu cativa aflu ca nu le place la soare :nu-mi_place: e foarte complicat , ma gandesc ca majoritatea trandafirilor se ard la soare puternic. Problema este ca doar acolo pot sa-i plantez si nu pot renunta la ei, care e calea de mijloc ?
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Sunt si trandafiri care nu au probleme cu soarele. De exemplu eu am un Caramella http://mirceaspc.sunphoto.ro/Caramella care nu are nici un pic de umbra si se pare ca-i place la maxim. Pe aproape am o Madame care sufera bine de tot. In fapt si eu am fost obligat sa mut la mai putin soare o parte din trandafiri (ex: Falstaff) pentru ca-i nenorocea. Singura solutie la soare sunt soiurile rezistente. Sau o semiumbra (pom, planta, pergola, umbrela ...)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cel mai bine rezista la soare non-stop trandafirii moderni ,TH, floribunda, etc. Trandafirii vechi, cum e si Isaac Pereire, nu prea suporta arsura solara intensa, in special cei care au culoare mai inchisa. Nici ai lui Austin nu sunt campioni la rezistenta la soare si acestia tot cu amendamentul ca rezista mai bine cei de culoare deschisa. Dintre trandafirii vechi rezista cei de clima mai calda, cum sunt cei din clasa Tea sau China, doar ca aceia nu rezista iarna la geruri puternice
 

adrianam

Well-Known Member
La cat este de frumos, nici nu prea conteaza cum il dirijezi!
Are ramurile destul de moi si se arcuiesc usor.
 

dalailana

Member
As vrea si eu sa imi comand mme isaac pereire il au gradina bijoux.
Imi puteti spune cum se comporta ca si remontanta? are 2 valuri distincte puternice de inflorire sau un singur val puternic si apoi cativa boboci? stiu ca este un bourbon si pe unele site-uri sunt laudati ca repete bine inflorirea.
eu oscilez intre louise odier sau mme isaac sau strawberry hill de la austin pentru o arcada roz care trebuie sa infloreasca toata vara si sa fie parfumata. poate aveti niste sugestii
 

elianna

Well-Known Member
La Gradina bijoux sunt foarte scumpi. In toamna l-au avut la http://www.4 garden.ro sub denumirea Sachsengruss la 10 lei. Nu este roz ci rosu. La mine vad ca de o luna tot infloreste. Nu stiu mai tarziu cum va fi.
Despre ceilalti nu pot sa spun nimic pt ca nu-i cunosc.
 

carla

Active Member
Al meu infloreste o data foarte bogat iar la al doilea val face doar cateva floricele
Nu stiu in ce conditii remonteaza bourbonii, dar e clar ca eu nu pot oferi, in afara de Louise Odier care are un al doilea val cat de cat decent, la restul remontanta e foarte slaba spre deloc :( Probabil trebuie foarte bine ingrasati, sau poate au nevoie de un sezon mai lung decat cel din zona mea

Oricum, ma indoiesc ca vei gasi un trandafir care sa stea inflorit continuu trei luni, adica toata vara :| Daca-l gasesti, sa mi-l spui si mie, ca de mult il caut :mrgreen:
 

elianna

Well-Known Member
carla a spus:
Oricum, ma indoiesc ca vei gasi un trandafir care sa stea inflorit continuu trei luni, adica toata vara :| Daca-l gasesti, sa mi-l spui si mie, ca de mult il caut :mrgreen:
Cu putina rabdare, adica 3 luni, e posibil sa-ti dau un raspuns incurajator :D
 

dalailana

Member
intr-adevar la gradina bijoux il au mai scump dar nu exista confuzie de nume si voi fi sigura ca primesc trandafirul dorit. Ar fi neplacut sa plantez un trandafir sa il astept 3 ani si sa nu fie ceea ce mi-am dorit.
In ceea ce priveste remontanta parerile sunt impartite : pe unele forumuri si in unele discutii este laudat. Cu siguranta depinde si de zona. mai astept si alte pareri poate sunt membrii din Bucuresti care il au.

Cred ca un trandafir si parfumat si cu inflorire continua si sanatos nu exista dar macar sa se apropie.
 

bebe Iris

Active Member
dalailana a spus:
As vrea si eu sa imi comand mme isaac pereire il au gradina bijoux.
Imi puteti spune cum se comporta ca si remontanta? are 2 valuri distincte puternice de inflorire sau un singur val puternic si apoi cativa boboci? stiu ca este un bourbon si pe unele site-uri sunt laudati ca repete bine inflorirea.
eu oscilez intre louise odier sau mme isaac sau strawberry hill de la austin pentru o arcada roz care trebuie sa infloreasca toata vara si sa fie parfumata. poate aveti niste sugestii
Si la mine in Maramures infloreste puternic primavara si daca il tund foarte drastic mai are un val zdravan la sfarsitul verii cu o pauza mare si clara intre infloriri. Daca nu-l tund prea tare, face doar cativa boboci razleti.
 

bebe Iris

Active Member
elianna a spus:
La Gradina bijoux sunt foarte scumpi. In toamna l-au avut la http://www.4 garden.ro sub denumirea Sachsengruss la 10 lei. Nu este roz ci rosu. La mine vad ca de o luna tot infloreste. Nu stiu mai tarziu cum va fi.
Despre ceilalti nu pot sa spun nimic pt ca nu-i cunosc.
Cum rosu? Sau vrei sa spui ca cei de la 4garden ti-au vandut altceva?
 

dalailana

Member
exact la asta ma refeream : la cat de mica este gradina mea prefer sa ma coste mai mult dar sa stiu ca am plantat trandafirul pe care il doream fara confuzie de nume sau altceva..........
 

Roxana Peled

Active Member
Eu am luat 2 in toamna de la 4garden si au iesit roz, adica madama in cauza :rofl:
Ba mai rau, am luat Graham Thomas de la ei care se pare ca la alti membrii ai forumului nu a fost GT ci un TH galben iar la mine surpriza! ... a fost intr-adevar Graham Thomas ... :)
Nu stiu ce dumnezeu se intampla cu furnizorii astia :roll:
 

elianna

Well-Known Member
Am tot cautat o poza cu madama mea dar nu am gasit. Nu este chiar rosu clasic dar nici roz. In vreo doua zile infloreste si vi-l arat. Chiar am problema pentru ca am cumparat doi iar unul nu a inflorit si nici urme de boboci. Este si mai mic ca inaltime.
 
Sus