Madame Isaac Pereire

ghia_don

Active Member
Am cumparat si eu in toamna un Sachsengruss , are un bobocel, astept sa infloreasca sa vad daca e Madama sau nu..
 

lelia

Well-Known Member
Un trandafir cu ,,mustati "am si eu ,nu stiu cum se numeste ,l-am cumparat drept urcator ,blue si nu mai stiu cum ,era albastru ,are foarte multi ghimpi ,florile sunt bogate si foarte parfumate :



pozele sunt din 2010 ,anul asta nu a inflori ,a suferit anul trecut din cauza secetei....
 

bebe Iris

Active Member
E tare frumos Lelia!

:rofl: Noi ne uitam, dar mai trebuie sa se deschida floarea...dupa frunze, boboci si culoarea florilor cred ca este :D
 

belisima

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
E tare frumos Lelia!

:rofl: Noi ne uitam, dar mai trebuie sa se deschida floarea...dupa frunze, boboci si culoarea florilor cred ca este :D
:) :) :)
mai fac si maine poze,doarca azi am descoperit un lastar ofilit si cand colo un virme negru il manca pe dinauntru,a trebuit sa il tai tot si sa il arunc :x nu stiu ce e scarbosenia,ca am vazut apoi si la aloha :(
 

nina77

Member
Pozele sunt pur si simplu superbe! :D
Trebuie sa-ti multumesc pentru ca datorita acestor poze, pe care le postezi an de an mi-am luat si eu acest minunat trandafir.Al meu inca nu s-a dechis, abia il astept.
 

marirogo

Active Member
claude a spus:
:eek: Cum adica ii crescusera lastari si a murit? Cat de mari erau lastarii?
MASCHA a spus:
marirogo cum adica au murit ?asa dintr-o data,de cand il ai plantat,ce s-a intamplat?
L-am plantat in toamna respectand reteta Claudiei, si primele semne au fost incurajatoare. Au crescut lastari de aproximativ 5-10 cm, dupa care s-a uscat brusc...n-am nici cea mai vaga idee care a putut fi cauza.
 

elaelena

Member
eu am luat westerland acum 2 ani, de la ''coral.com''...a inflorit si anul trecut...e fruuumos.....cand mai creste pot sa tai lastari pt. doritori!
 

bebe Iris

Active Member
lucia2002 a spus:
Rose a spus:
Am inceput sa am palpitatii!!! VREAU SI EU!!!! :cry:
Daca il gasesti pe undeva, da-mi si mie de stire!
Lucia, oricum trebuie sa ma revansez cumva pentru Persian Yellow-ul pe care mi-l trimiti in toamna, asa ca iti fac eu rost de unul inradacinat in octombrie :D
Si altor fete de pe forum, daca isi doresc...
(Vorbesc de Madame Isaac Pereire...daca vrei pot sa-ti fac rost si de Westerland.)
 

Elektra

Member
bebe Iris a spus:
Lucia, oricum trebuie sa ma revansez cumva pentru Persian Yellow-ul pe care mi-l trimiti in toamna, asa ca iti fac eu rost de unul inradacinat in octombrie :D
Si altor fete de pe forum, daca isi doresc...
(Vorbesc de Madame Isaac Pereire...daca vrei pot sa-ti fac rost si de Westerland.)
Cu toate ca mi-e rusine si-mi cer scuze ca te deranjez, daca pana in octombrie nu gasesc, o sa te rog sa-mi cumperi si mie unul, dar sa fie din asta ca al tau asa, infloricios si parfumat, il platesc inzecit :)
Deci ma dispera trandafirul asta, am plantat 3 in toamna, mi-am luat pt siguranta mai multi, din 2 furnizori diferiti si niciunul nu s-a prins. Tare mi-as lua unul la ghiveci sa fiu sigura ca nu da coltul dar n-am vazut nicaieri.
 
Sus