macesul

cory_helen

Active Member
as vrea sa iau seminte de maces - tocmai e vremea lor, ca s-au format fructele...

am maces la ai mei la bloc... as culege o punga de fructe si as pune si eu la germinat... in balcon... credeti ca voi reusi sa-l fac sa infloreasca macar?

si cam cand ar trebui puse semintele in pamant? mersi pentru lamuriri, va pup si numai bine...

:D
 

mama4you

Member
Pentru obtinerea unei seminte apte de reproducere, se vor recolta fructele de maces numai în stadiul de galben-portocaliu, deci la început de maturizare. Fructele astfel recoltate se întind în strat subtire pe rogojini sau prelate la soare pentru a se usca, dupa care se planteaza in pamant. perioada de germinare este de 90 zile!
 

isabella

Active Member
Am vrut si eu sa plantez un maces in curte dar ma gandesc ca la cat de poluat orasul , mai bine ma duc sa culeg fructele dintr-o zona mai curata . Merita plantat macar pentru design , e frumos :D
 

Aura

Member
Ei si pana la urma ce ai facut , Cory ? ai plantat ? :D am semanat si eu asta -seara . Sper ca vor germina . Gasesc tare deosebit si macesul..in toate fazele lui..cand e inflorit...cand i se coc fructele...pus intr-un ghiveci de lut sau de lemn si sa-i aranjezi putin coroana ..cred ca ar fi o bijuterie intr-o casuta... intr-un colt de bucatarie... :wink:

Aura
 

victoria222

Active Member
Eu cred ca il chinui in ghiveci. E o planta grandioasa careia ii place mult spatiu. Avem cateva exemplare mature si in sat si la marginea satului, si sunt uriase, iar primavara florile lor atat de delicate se revarsa in toate partile. Sunt foarte frumoase dar si foarte salbatice, nu cred ca ar suporta captivitatea.
 

Aura

Member
ei...nici chiar asa...daca am lua lucrurile asa, orice planta ar fi chinuita in ghiveci...la toate le place sa fie in natura.... :wink:

Aura
 

victoria222

Active Member
Da, Aura, dar macesul se face de 2 metri pe 2, cel putin. Cred ca vei pati la fel cum e cu trandafirii- devin extrem de sensibili in ghiveci, se imbolnavesc non stop si nu-i poti scapa de acarieni si afide.
 

Aura

Member
Ei, stai sa-l vad rasarit..sa creasca el marisor...si om mai vedea :D tufele acelea mari de care zici tu sunt formate din mai multi macesi...eu voi pastra doar 1-2 plante....si le-as pune intr-un ghiveci mare...si as avea grija de el...deocamdata nu imi fac planuri pana nu-l vad rasarit...
Aura
 

victoria222

Active Member
Macesul e un arbust. Evident ca are mai multe tulpini care ies din pamant- asta nu inseamna ca e format din mai multi macesi :D
Iti doresc mult succes cu mecesul tau!
 

Aura

Member
off, ai reusit sa ma zgudui un pic.... sa am remuscari inca de pe acum :evil: si totusi...eu cred ca nu-l chinui in ghiveci!
Multam.

Aura
 

anette_b

Member
poate stiti si cum se poate scapa de macesi... :)
am fost la gradina bunicilor mei , acum nu mai cultiva nimeni acolo... :( si crescusera niste macesi imensi...cred ca doar cu tractorul le mai scoate cineva radacinile...
 

sicora fabian

Active Member
Destul de greu!
Tai crengile pentru a putea ajunge la tulpina, sapi un pic si tai cat mai de jos!
Uneori mai drajoneaza in anul urmator, dar mai rar.
Spor la munca! :rofl:
 

anette_b

Member
da , multumesc !
culmea e ca au crescut in timp de 1 an , peste 2 m inaltime ...daca puneam ceva util se ofilea instant...deh , flora autohtona! :evil:
 
Sus