Lobivia - un gen cu flori superbe

gino

Member
Este un gen de cactusi controversat o lunga perioada de timp, mentionat prima data pe la mijlocul secolului al XIX-lea. La inceput, pentru mult timp, plantele au fost numite Echinopsis. Abia in 1922, Briton si Rose au redenumit toti Echinopsisii cu floare scurta cu numele de Lobivia, o anagrama a numelui tarii de origine - Bolivia. Mai sunt intalnite, de asemenea, in Peru si Argentina. In 1975, Walter Rausch incearca sa reorganizeze cele aproximativ 300 de specii in mult mai putine (cam 50). A fost o reducere destul de drastica, continand chiar si genurile Pseudolobivia si Reicheocactus generate de K. Backeberg, astfel ca in urmatoarea sa carte, din 1985, a redresat oarecum situatia, marind numarul de specii. A ramas totusi un aspect discutabil si in aceasta editie, in care au fost introduse in gen si unele specii de Rebutia si Acanthocalycium.
Lobiviile sunt plante mai degraba mici, globulare sau cilindrice, care pot creste solitare sau in grup. Florile au lungimea mai mica decat la Echinopsisii si culori stralucitoare de galben, rosu, portocaliu sau purpuriu. Pentru a inflori in primavara, au nevoie de o iarna rece (0 - 6 gr.C), uscata si insorita. Au nevoie de soare, dar sa nu uitam sa le protejam de soarele arzator al verii. In habitat ele beneficiaza (fiind mici) de protectia altor plante, iar ierburile le ofera destula protectie. Astfel, ne dam seama si de solul de care au nevoie, poros, cu pietris, nisip si pamant de telina. Udarea se face de cate ori se usuca pamantul in timpul verii, dar iana trebuie sa ne abtinem. Trebuie sa fim atenti la aparitia daunatorilor (in special paduchii lanosi), mai ales iarna. Transplantarea se face primavara sau la inceputul verii si nu se uda imediat ci dupa 3-4 zile.
Lobiviile se pot inmulti usor prin seminte si lastari (inradacineaza usor in 2-6 saptamani, in functie de specie). Formeaza foarte usor hibrizi intre specii, chiar si cu Echinopsisii si Chamaecereusii.
Lobiviile sunt preferatele mele, se cresc usor, nu sunt pretentioase, iar unele dintre ele infloresc toata vara.
Cateva de la mine :
http://gino.sunphoto.ro/Lobivia
 

andre

Member
Sunt plante cu flori deosebite, sunt rezistente, unele formeaza repede colonie, altele sunt singulare.
Pot spune ca e si genul meu preferat, dar s-a transmis putin pasiunea pentru ele si de la Gino.
Iata albumul meu cu Lobivii:
http://shaman.sunphoto.ro/Lobivia
Am si o planta preferata, vorbind dintre toti cactusii pe care ii am. Este cumparata de la un iubitor de cactusi care a trebuit sa renunte la colectie din motive de spatiu, dar plantele lui traiesc inconjurate de atentie si imi amintesc de bucuria pe care mi-a facut-o dandu-mi-le. Unele persoane cred ca stiu despre cine am vorbit, de asta mi-am si permis sa povestesc provenienta plantei.
E vorba de Lobivia ferox, care nu a inflorit inca, dar mi-e draga din cauza spinilor puternici. Asa ca o planta poate sa fie frumoasa si din alte considerente decat faptul ca are flori frumoase sau multe.
http://shaman.sunphoto.ro/Lobivia/KNMKHNKERPSNOCMDHUP
 

gino

Member
Superba Lobivia ferox din colectia Andreei. Am avut ocazia sa o admir de cateva ori, are niste spini senzationali, iar planta este inca destul de mica.
Peste cativa ani o sa arate extraordinar, cu siguranta.
Alte doua Lobivii care imi plac pentru florile lor, sunt Lobivia jajoiana si Lobivia jajoiana v.nigrostoma.
http://www.cactus-art.biz/schede/LOBIVI ... joiana.htm
 

Nick.A

Member
Superbe plante,superbe flori!Felicitari voua pentru rezultatele obtinute.
Intr-adevar Lobiviile sunt niste plante minunate.
 

dr Cactus

Member
Lobiviile si Mediolobiviile sunt genuri surprinzatoare. Multe din specii au un aspect relativ modest, insa il compenseaza pe deplin in perioada infloririi cu niste flori incredibile. Si multe incep sa infloreasca de la 2-3 cm in diametru facand flori mai mari decat plantele.
 

gino

Member
Chiar daca vara asta este foarte capricioasa, cactusii isi vad de treaba lor.
Cateva Lobivia in explozii de culori...

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gino, sunt extraordinar de frumoase!!
Florile cactusilor, in general, sunt foarte delicate si parca mult mai frumoase comparativ cu plantele florifere clasice. Ca si cum natura, din dorinta de a compensa aspectul banal uneori, le-a inzestrat cu darul de a face flori splendide.
Am trecut lobiviile pe wish list-ul meu :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari! :clap: Toate-s frumoase, dar ordinea preferintelor mele este 2, 6 si 4. :visator:
 

Blitz

Active Member
Superbe, lobiviile!

Am si eu de la Gino, dar este in faza de "puiut". Abia astept sa vad cum creste si cum va trece iarna viitoare. Daca ii place sa ierneze la mine in hol- la anul ii mai iau rubedenii :wink:
 
Sus