1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Litchi

Discuție în 'Plante utilitare' creată de Cornel, 11 Mai 2009.

1. Cornel

Cornel Member

Localizare:
    Bucuresti
    Banuiesc ca ati mancat pana acum litchi. A plantat cineva asa ceva? Va intreb pentru ca tocmai am vazut un pomisor de litchi de vreo 20 de cm pus dintr-un sambare acum vreo 8 luni. E un pom fructifer specific zonei climei tropical umede deci o adevarat provocare pt mine. O sa incerc si eu si cand face fructe va anunt :)

2. michaela

michaela Active Member

Localizare:
    Undeva... in Romania
    Cornel, esti un baftos......... te invidiez........ eu am pus de 4 ori sambureii si nimic................. si eu eram curioasa ce iese :)
    Poate imi spui si mie cum ai reusit :wink: si o poza cu plantuta? mi-ar face o deosebita placere.......... :oops:

3. AbraMack

AbraMack Member

Localizare:
    ZH - Timisoara
    Eu am reusit sa obtin, cu ajutorul sfaturilor de pe forum, cateva plantute super faine... Cea mai batrana are in jur de patru ani... insa, cred eu, nu voi manca niciodata fructe de la ele...fiindca, din cate am inteles, trebuie altoite!

In rest, spor la ...litchi! :)

http://s820.photobucket.com/albums/zz13 ... ori047.jpg

O seara faina, va tzuc!

4. michaela

michaela Active Member

Localizare:
    Undeva... in Romania
    AbraMack- ti-am vazut plantutele..... ce haioase sunt.....Super! :D
    - Mai incerc si eu.......... :oops: , poate, poate :?

5. AbraMack

AbraMack Member

Localizare:
    ZH - Timisoara
    Or fi ale mele haioase dar nu se pot compara cu frumusetile vazute la tine in album....
    Multumesc pentru aprecieri, oricum :)...eu incerc sa fac "experimente" exotice fiindca pe aici pe la mine nu prea se gasesc plantute "nebune" doar comune.... Chiar daca fac o comada "afara", e cu cantec la vama :(

Iti doresc din suflet sa iti iasa "pasenta" cu litchi-ul... iar daca ai intrebari.... si te pot ajuta... cu tat dragul!

O zi faina!

Tzuc!

6. cory_helen

cory_helen Active Member

Localizare:
    Bucuresti - Vitan
    foarte dragute plantele... poate incerc si eu... :oops: :oops: :oops:

7. Gabiuta

Gabiuta Well-Known Member Moderator

Localizare:
    La periferie
    Cu ele am incercat si eu in doua rinduri .Au rasarit ,au crescut putin si au pierit pur si simplu.Am avut citeva seminte.Ma rog,guguloaie de seminte :mrgreen: Asta s-a intimplat cred acum vreo doi ani.De atunci nu am mai incercat dar cred ca au inceput sa apara pe la supermarketuri si.........hm....tentatia e mare.Adica ma faceti sa fiu tenta de o noua experienta. :)

8. CHRISS

CHRISS Member

Localizare:
    RESITA
    Am ocazia sa cumpar un litchi :) Ce sfaturi imi dati? Merita achizitia?Multumesc.

9. George

George Member

Localizare:
    Ploiesti
    Eu am de vreo trei ani doi pui obtinuti din samburi, a crescut primele doua luni cam 10 cm si asa a ramas si acum. In ritmul asta nu cred ca voi mai apuca sa mananc vreun fruct din ei :) Eu zic ca se merita sa o cumperi doar daca planta e matura si sunt sanse sa-ti faca fructe, altfel n-are rost sa dai banii pe ea.

10. CHRISS

CHRISS Member

Localizare:
    RESITA
    George , multumesc.Este planta ca semintele le tin pentru joaca mea de-a plantatul.M-a ajuns microbul asta rau de tot.Tot ce prind pun la incoltit(la seminte ma refer :rofl: )

11. LadyBug

LadyBug Well-Known Member

Localizare:
    Constanta
    cum a ramas cu litchi, ca am si eu 2-3 seminte incoltite in momentul de fata, din ce am auzit nu merita osteneala ca nu au sanse sa creasca foarte mari? :?

Distribuie pagina asta