liatris

dana_rusu

Member
liatrisul este planta erena fetelor asa ca plantati bulbii linistite,se inmulteste si prin seminte dar infloreste mai repede din bulbi,cu bine
 

albela

Active Member
Am plantat deja bulbusorul (de fapt arata ca niste radacini mai degrada decat ca un bulb) in ghiveci. Cred ca am facut totusi bine ca azi noapte a fost inghet serios :( .
 

lelia

Well-Known Member
Au inflorit ,tijele sunt mai scurte dar foarte multe in comparatie cu anul trecut .

 

alfa

Active Member
lelia, mi e pare mie sau planta aceasta infloreste dinspre varf in jos? Ca mi se pare ciudat..... deobicei e invers...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine arata asa
si am gasit si explicatia:sunt mai multe tipuri de liatris si al meu este "liatris aspera"
al tau Lelia este "liatris spicata" :D
Tu ai cumparat cred bulbii.Eu i-am scos din seminte.
 

albela

Active Member
La mine sunt doar niste firicele amarate care arata exact ca si iarba. In rest nimic :? :( .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei de anul asta:
hmmmm......poate pusi mai multi impreuna si de mai multe culori sa dea un spectacol mai reusit caci altfel??? :? .Nu?
 

sorina

Active Member
hop si eu :!:
am plantat bulbii in 2 locuri
aici au crescut luuuuuuungi
iar aici mai drepti si mai scurti imi plac tare si vad ca dureaza destul de mult :mrgreen: :mrgreen:
 

victoria222

Active Member
E foarte frumos, Sorina. Bulbii din cele doua locuri sunt din acelasi soi? E ciudat ca au crescut diferit. Probabil ca unii au mai mult soare :? Eu am pus seminte de Liatris spicata, dar acuma ma gandesc ca pana vor apuca sa faca bulbi, si apoi sa infloreasca...mai bine imi cumpar bulbii gata crescuti.
Gabiuta, la tine cat timp a durat de la samanta la inflorire?
 

sorina

Active Member
Vreau sa -ti zic Victoria ca nu am rabdare cu semintele si in unele cazuri nici nu se merita , bubii nu au fost foarte scumpi si sansele de a vedea flori de la ei e foarte mare :D
 

victoria222

Active Member
De acord, dar daca tot aveam seminte si bulbi se gasesc abia la toamna , am zis sa le dau o sansa. Oricum imi voi lua si bulbi, daca voi gasi. Eram curioasa ce se intampla cu semintele, si cum Gabiuta zice ca le-a obtinut pe ale ei din seminte...astept raspuns :D
 

miki70

Active Member
Am gasit
PROPAGAREA
Se inmulteste prin divizarea tufelor (toamna sau primavara) si prin seminte, semanate imediat dupa recoltare, in amestec usor, pe brazde reci. Divizarea este necesara o data la 4-5 ani, cand tuberobulbii se scot, se taie cu un cutit ascutit, astfel incat pe fiecare diviziune sa ramana cel putin un ochi.


Deci se seamana acum dar nu stiu ce sunt brazdele reci :oops:
 

elipopa

Active Member
liatrisul e foarte apreciat in aranjamentele florale, la noi in florarii e 7 ron firul !
am si eu din anul trecut, i-am avut in ghiveci dar floarea a fost ca pricajita, acum sunt in gradina astept sa vad cum au trecut peste iarna si daca anul acesta o sa fie mai vigurosi!
 

miki70

Active Member
Eu am cules seminte de liatris in toamna si nu stiu cand sa le plantez. A inmultit cineva liatris prin seminte?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Eu.Rasar usor.
Iata o planta care pe cit e de frumusica in poze in realitate nu e nici pe departe atit de spectaculoasa.Parere personala nu dati cu liatrisi in mine . 8)
 

carla

Active Member
Da, nici mie nu mi se pare spectaculoasa in sine dar e foarte buna ca acompaniator pe langa alte plante. Din pacate eu am plantat-o langa un trandafir si nu le-am potrivit bine perioadele de inflorire (trandafirul a inflorit in iunie si august iar liatris in iulie)
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_2010/24489766
Asa ca anul asta il mut, sa vad pe unde.
Eu nu m-am obosit cu seminte, se gasesc bulbi prin toate magazinele si sunt foarte ieftini
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am avut citiva ani la rind in diverse locuri asa ca ma declar anti-liatris.
Imi cer scuze de la planta ,nu vreau sa o supar ca e fiinta vie dar chiar nu imi spune nimic.Nici mov,nici alba nici alte culori existente . :)
Dar intr-o wild-wild garden de ce nu??? :D
 
Sus