Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: trei trandafiri la avatare ca nu mai stiam cine scrie si cum.... :D

Primul Doina este nemaipomenit de frumos.Poate o sa facem un schimb (o surpriza placuta sper pentru tine ) caci m-am inamorat iremediabil de culoarea lui :rofl:
De fapt e soare de levant si noi suntem mai...levantini :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
din pacate e destul de greu sa scapi de paiajeni [ dar nu te lasa ] ,daca au aparut si pe brugmansii e si mai rau :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina,fiindca in iarna am pierdut citiva leandrii nu am stiut exact daca cel de care doream de la tine a rezistat sau nu.Azu dimineata a inflorit,am facut si poza dar asta nu ma impiedica absolut de loc sa iti trimit lastari de ce leandrii doresti .
O sa pun poza .

Si acum o intrebare fiindca nu am gasit pe nicaieri o explicatie plauzibila decit cuvintul "imbatrinire":la leandrii mei batrini apar frunze galbene.In special pe ramurile "vechi",groase,care insa au si flori in virf.Sa fie nevoie de o revigorare a plantei??Nu inteleg ce se intimpla :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta ! daca ai un ingrasamint foliar ,pulverizeaza leandrul si e posibil ca din locurile de unde au cazut frunzele sa apara lastari ! eu am citit ca exista un ingrasamint foliar care este f bun ,se numeste Wuxal ,eu inca nu am gasit :roll:
la mine cel roz comun si-a pierdut frunzele de la baza :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Meli ! e superb si mai are o gramada de boboci :)[ toti lastarii de la tine au facut radacini ,multumesc :hug: ]
 

iris

Active Member
Gabiuta a spus:
Si acum o intrebare fiindca nu am gasit pe nicaieri o explicatie plauzibila decit cuvintul "imbatrinire":la leandrii mei batrini apar frunze galbene.In special pe ramurile "vechi",groase,care insa au si flori in virf.Sa fie nevoie de o revigorare a plantei??Nu inteleg ce se intimpla :(
Eu cred ca e de vina seceta. Leandrii prefera un sol umed de aceea eu ii ud si dimineata si seara pt. ca peste zi se usuca pamantul . Ideal ar fi ca ghiveciul sa aiba o farfurioara plina cu apa asa leandrii isi trag peste zi necesarul de apa si nu le-ar strica o data pe saptamana un pic de ingrasamant . O idee buna zic eu "furata" de pe net ar fi ca deasupra pamantului in ghiveci sa asezam un strat de pietre asa se mentine mai mult timp umiditatea in pamant.
http://irismihnea.sunphoto.ro/Diverse/19812605
 

iris

Active Member
iris a spus:
Gabiuta a spus:
Si acum o intrebare fiindca nu am gasit pe nicaieri o explicatie plauzibila decit cuvintul "imbatrinire":la leandrii mei batrini apar frunze galbene.In special pe ramurile "vechi",groase,care insa au si flori in virf.Sa fie nevoie de o revigorare a plantei??Nu inteleg ce se intimpla :(
Eu cred ca e de vina seceta. Leandrii prefera un sol umed de aceea eu ii ud si dimineata si seara pt. ca peste zi se usuca pamantul . Ideal ar fi ca ghiveciul sa aiba o farfurioara plina cu apa asa leandrii isi trag peste zi necesarul de apa si nu le-ar strica o data pe saptamana un pic de ingrasamant . O idee buna zic eu "furata" de pe net ar fi ca deasupra pamantului in ghiveci sa asezam un strat de pietre asa se mentine mai mult timp umiditatea in pamant.
http://irismihnea.sunphoto.ro/Diverse/19812605
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ana o sa incerc sa caut si sa le dau .

Iris,multumesc mult ;majoritatea stau in gradina si udarea o fac ,zic eu,din belsug.Cei din ghiveci m-am gindit sa nu le las apa in farfurie fiindca stau la soare si sa nu "clocoteasca" dar...incerc si asa sa vedem rezultatul.
Pe de alta parte...cei din zona mediteraneana nu au nici pamint fertil si nici apa din belsug si cresc nebuneste.Offfffffffffff......

Ptr.Doina: poate poza mea nu reda exact culoarea pe care eu am vazut-o in poza ta dar garantez ca e aceeasi.
Acum astept sa imi ceri ce anume culoare doresti :oops:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ioi tu Gabiuta ,ce frumoasa e rozul ala :eek: sa-ti traiasca :clap:
si la mine au tavita unde au apa tot timpul ,dar cred ca dupa un timp ,cand imbatranesc tot chelesc si atunci doar foarfeca le ajuta :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: stiu ca folosesti foarfeca cu placere :rofl: apoi lasa sa mai creasca ,si cind o fi sa tunzi poate imi trimiti un lastaras si poate vezi si la mine una care iti place :wink: uite din asta ai ? se numeste Angiolo Pucci [ numele din album nu e corect :oops: ] am din asta un pui in plus :) si daca vrei e a ta !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus