Lastari cu mucegai sub PET

daisy111

Active Member
Va multumesc frumos!!! :* :hug:
O sa-i duc la tara cand am timp,intr-o camera neincalzita,rece cu cat mai multa lumina,iar de acoperit sa vad de unde fac rost de niste peturi mai mari.. :D
 

daisy111

Active Member
Perfect!Doar sa nu afecteze racoarea lastarii cruzi si noi care s-au format acum.Si de udat,la cat timp?iar la primavara,cam prin ce luna sa-i plantez afara? :oops:
 

miki70

Active Member
Trebuie acomodati treptat de aceea zic sa lase pet-rile de bidoane fara dop. Ii vad cu muguri crescuti, fragezi/anemici , daca din sera aia calda trec brusc la rece si fara sera o sa moara. Trebuie pus putin pamant peste radacinute pentru ca nu se stie daca au si la baza , inca nu le vede.
 

daisy111

Active Member
La baza nu cred ca au radacini ca nu se vad.Ai dreptate cu trecerea brusca de la cald-rece,pt ca au acei lastari cruzi.Cu pamantul o sa pot acoperii doar radacinutele mai de la baza,am vazut ca imi intra pamant doar atat...iar cele de mai deasupra vor ramane in aer,cred ca or sa se usuce :roll:
Va multumesc frumos! :*
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mi se pare ciudat sa aiba radacini sus si in pamant sa nu aiba :? Dar atunci ar putea sa-i scoata si sa-i planteze in pamant cu radacinile alea de mai sus, nu? :?
 

miki70

Active Member
Azi am fost in gradina si am facut sedinta foto prin gaurile PET-rilor :)

Doar in 1 sau 2 PET-ri nu am butasi viabili (sunt de clematite) si asta din cauza ca au ajuns la mine uscati. Purpurea Plena care credeam ca a murit deoarece s-a innegrit, are 2 mugurasi minusculi verzi. Inca una care nu stiu sigur ce este are un punct verde despre care nu ma pot pronunta daca e mugure sau altceva. La hibi syriacus nu ma pot pronunta , sunt mai ciudati butasii, nu se vad muguri adormiti, nici la copaceii care sunt in aer liber nu-i vad. Hortensiile Anabelle nu mai au mucegai si au mugurasi mici care cred ca isi vor da drumul in curand.
Butasii i-am stropit cu Sumilex 50PU , mi-a fost recomandat de la farmacia fitosanitara. Ultimele 2 poze din album sunt de la o clematita Arabella care sta in balcon la 10-12 gr C (a facut si ea mucegai putin pe lastarii care erau uscati, fara viata, i-am stropit ieri).
Dupa ce am stropit tot ce aveam in gradina, am pus dopuri cu gaura.
Poze aici
http://s280.photobucket.com/albums/kk19 ... 0in%20PET/
 

miki70

Active Member
Cred ca mi-am omorat toti lastarii/butasii :cry: I-am lasat cu dop ingaurit si azi noapte a fost ger foarte puternic , a inghetat condensul din sticle. Pusai peste toate sticlele o folie cu bule, sper sa mai pot salva ceva. :(
 

spica

New Member
mucegai alb

Buna ziua,
Am si eu o problema cu mucegaiul alb la o planta care nu stiu exact cum se numeste dar seamana cu Yucca numai ca are tulpina mult mai groasa si nu stiu ce sa fac. Mucegaiul nu apare pe toata lungimea frunzei.
multumesc
 

ghia_don

Active Member
Vezi sa nu fie vorba de paduchi linosi, daca apar ca niste aglomerari albe si pufoase...
Mucegaiul apare doar in conditii de umiditate mare si neaerisire, de exemplu sub pet, sau in minisera...
 

spica

New Member
da, asa sunt, aglomerari albe si pufoase. Ce fac in cazul asta? E greu de scapat de ei? Se pot raspandi si la celelalte flori?
multumesc
 

ghia_don

Active Member
Pune mina repede pe niste tampoane de vata , sau betisoare de urechi muiate in apa cu spirt si cu atentie cureti tot puful acela , te uiti bine pe toate frunzele si pe fata si pe dos, si pe tulpina...
Ar fi bine sa stropesti dupa aceea cu un insecticid toata planta, inclusiv solul. Verifica toate plantele, ca sint tare pacatosi paduchii asta, si cind nu te astepti iti invadeaza tot ce e in jur... :(
Vezi aici mai multe informatii http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2855
 
Sus