Lantana & serele Mogosoaia

Ioana

Member
Buna tuturor,

Am dat peste frumusica de mai jos la serele de la Mogosoaia, dar nu am mai apucat sa aflu cum se numeste. Ma puteti ajuta?



 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lantana :D si e una din preferatele mele :).
Care sere la Mogosoaia?Mai ca ne faci sa ajungem si pe acolo :rofl:
 

Ioana

Member
Multumesc pentru informatie.

In comuna Mogosoaia este complexul brancovenesc: castelul, hanul, biserica (pe care le stiti toti) si serele. Accesul este 1,5ron/persoana si se pot face picnicuri foarte placute (fara specii muzicale care jelesc date la maxim :) ).

Tot acolo sunt niste sere superbe care pe mine ma fac sa plec cu portofelul gol de acasa, ca sa nu raman leftera :D. Preturile nu sunt chiar accesibile unor iubitori de flori, dar sunt tot felul de minunatii (unele necunoscute pentru mine).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:gandit: :x :evil: :bolnav: Nu stiu alta metoda de exprimare :mrgreen:
Mergem..............avem de ales?
 
D

dyayzh

Guest
Da...iesiti dragele mele la aer curat.Picnic....frumos..pasarele canta....si sa nu uitati sa ne documentati ce plante exista pe acolo :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Noi numai ne documentam :pumni: si trimitem informatii cu posta sau porumbelul calator :p
 

Ioana

Member
Va zic eu - din ce imi amintesc: 1 jumatate de sera este plina de cactusi si suculente de muuulte feluri si marimi, apoi vin muscatele si pelargoniile, petuniile, "plaman" (nu stiu decat numele popular), orhidee, -dendroni :), kalanchoe, gloxinii, hibi si cam atatea imi amintesc.
Violete nu aveau, dar este posibil sa fie ceva temporar.

Eu mai ajung pe acolo in weekend, cel mai repede o sa merg pe 13 aprilie abia, dar daca vreti sa ma interesez de o anumita planta sa-mi spuneti si va ajut cu placere.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Trebuie sa ajungem!!!Suculenteeeeeeeeeeeeeeeeeeeee................yamiiiiiiiiiiii......daca sunt asa de suculente imi lasa deja gura apa :twisted:
 

Ioana

Member
Ma bucur ca v-am trezit interesul.
Promit sa revin cu detalii eficiente in mai putin de doua saptamani.
 

Simona D.

Member
iudit a spus:
Eu cum fac rost de niste lantane? :( La mine in oras,nici o sansa!
Iudit, eu zilele astea vreau sa merg pana la sere si parca am vazut cand am fost data trecuta. Daca gasesc, sa-ti cumpar? Pretul nu-l stiu dar de obicei e rezonabil. Nici foarte ieftin, nici foarte scump.
 

Ioana

Member
Duminica merg la Mogosoaia. O sa le rog pe doamnele de acolo sa imi dea o lista cu plantele pe care le au si niste preturi. Sa imi ziceti daca vreti sa intreb de ceva in mod special. Poate fac si cateva poze...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ar fi grozav. Pe mine ma intereseaza hibiscusii si streptocarpusii in principal. Daca au asa ceva. Si alte plante, desigur. :wink:
 
Sus