Lampa pt copacei

liviu2512

Member
Eu zic sa-i lasi asa cum sunt...fara lumini extra si altele...Daca e si putin mai frig,poate prind si ei ceva odihna,chiar daca sunt plante tropicale.
 

pork

Member
Hmm si ce sa fac? Sa las ficusii in balcon? Ingheata de tot acolo ca se face un frig iarna de abia poti sta...Deci la un moment dat tot tre sa ii bag inauntru, unde clar nu e temperatura de dormit :giggle:
 

liviu2512

Member
Am zis ca sunt specii tropicale,deci fii sigur ca nu le trebuie temperaturi scazute ca sa doarma...ceva mai scazute pentru o dormitare...ceva sub 20 de grade.La servici am un ficus care a suportat si 15 grade noaptea.Normal ca nu îi poţi lăsa pe balcon.Iarna la tropice rar scade temperatura sub 25 de grade.Deci,baga-i in casa,dar nu-ti face atatea probleme cu lumina.Parerea mea...
 

sicora fabian

Active Member
:rofl:
Da, ar fi bine sa nu te complici! Majoritatea copaceilor mei sunt ficusi, au avut si 10 -11 grade! Important este sa nu fie prea cald, pentru ca atunci le trebuie suplimentata lumina, intr-adevar!
 

pork

Member
Cum ziceam si prin alta parte, sunt ca o mama care tocmai a nascut :rofl: emotionat pt prima iarna :giggle:
 

vali

Active Member
Moderator
Eu personal n-am suplimentat niciodata lumina iarna. Incalzitoare in sera am folosit intr-un an, dar becuri, ioc. Am tinut ficusi (si benjamina si retusa) in balcon doar sub folie de plastic. Au fost zile (izolate ce-i drept) cand temperatura a coborat si sub 10 C.
Dar daca li se asigura un minim constant de 12-14 C, trec iarna fara probleme...
Insa, bine-nteles, exista si varianta cu neoane, prize, cabluri, temporizatoare, etc. :)
Eu nu spun ca nu-i bine! Ci doar ca mie mi-a fost lene. :wink:
 

pork

Member
In balcon am sa ii las pana spre sfarsitul toamnei, depinde cum evolueaza temeperaturile. Pe urma ii bag inauntru caci vreau sa las geamul la balcon deschis pt iernarea ulmilor...
Iar cu lumina suplimentara ma orientez dupa ce spatiu am si unde ii
"plasez" pe micuti, daca va fi prea intuneric ii mai ajut, daca nu, raman asa.

Va multumesc pt sfaturi si idei.

P.S.: Fabiane sa dea Domnu' sa ai gura de aur :giggle:
 
Sus