Lampa pt copacei

pork

Member
Ei, vine toamna si ziua incepe sa tot scada si frigul ma va oblica in curand sa ii iau din balcon, asa ca m-am gandit sa le asigur copaceilor cateva ore in plus de lumina, fata de cea naturala.
Citisem pe undeva ca pt plante trebuie puse lampi cu becuri ce nu se incalzesc. Problema e ca nu stiu daca trebuie lampa UV sau fluorescenta...

Ajutor? :oops:
 

pork

Member
Nu sunt de exterior.
Sunt 2 ficusi retusa, un ficus benjamina si doi ulmi chinezesti.
Altfel nu imi faceam probleme. Dar din cate stiu, cele de sus sunt specii iubitoare de lumina, mai ales ficusii.

LE: Am gasit asa ceva: http://www.narva-romania.ro/main_ro/apl ... index.html

Insa ma incurc in detalii tehnice. Nu stiu care din ele ar fi buna pt cei 5-6-7 copacei pe care ii am.

LE2: Totusi am impresia ca livreaza doar neoanele, nu cu tot cu lampa...Am trimis un mail sa ma lamuresc.
 

lorisl

Member
ulmi chinezesti sunt specii de exterior, imi zicea mie un mare maestru odata (flo :) ) ca daca in 2 -3 ani nu ti ulmu afara iarna macar o data iti moare, si are dreptate, asa o patit o colega. Eu unu imi las ulmi afara la iarna
 

pork

Member
Hmm, dar citisem pe net ca se pot tine si in casa, caz in care raman cu frunze tot timpul...Ma rog, aici mai vad eu pana la iarna, dar clar ficusii trebuie pusi in casa.

Asadar, stie cineva pe unde pot gasi niste lampi pt plante?
 

lorisl

Member
ii poti tine si in casa, orice planta de exterior o poti tine si in casa, da dupa vreo 2 3 ani in care nu o lasi sa se "odihneasca" sa hiberneze iti cam da coltu.
 

pork

Member
Atunci spune-mi te rog, neonul e construit la fel ca celelalte nu? Adica ma pot duce linistit sa cumpar un corp dintr-un magazin de electronice?
 

pork

Member
Bun, atunci cred ca am sa dau comanda si pe urma imi caut un corp dupa cum am spatiul.
Multumesc tuturor pt. raspunsuri.

Aaa, flo, tu ai zis despre ulmi ca e bine sa hiberneze iarna? Daca da, poti sa imi explici putin mai detaliat? Mersi.
 

pork

Member
Hmm, dar au doar lumina albastra....

LE: Si costa si 25 lei taxele de transport. Platesc mai mult taxele decat pe produs...
 

pork

Member
Bun, deci becul din link urile lui mg iese din discutie.
Ar trebui sa dau 50 si ceva de lei ca sa ajunga pana la mine (desi becul e 19), plus ca are doar lumina albastra.
Neonul m-ar ajunge 60 si ceva de lei, plus un suport. As lua, dar problema e ca nu gasesc suport care sa il pot conecta la priza...

Cred ca am sa renunt la ideea asta si am sa iau o veioza normala si cu un bec economic (reproduce cica lumina solara cat de cat ok) si ies si mai ieftin si mai putina umblatura.
Eventual mai caut in Iasi zilele astea un corp pt neon de pus la priza si daca nu gasesc nici aici, recurg la veioza.
 

pork

Member
Pai am citit ca ficusii sunt plante iubitoare de lumina, multa multa lumina.
Si tinand cont ca vine iarna si ziua se scurteaza, plus ca ii voi baga in casa, unde e mai putina lumina decat pe balcon, as vrea sa le mai plusez cu un doua-trei ore de lumina pe zi.
 
Sus