Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

michaela

Active Member
cataliny a spus:
michaela a spus:
thea a spus:
Sa-mi spuna si mie cineva daca trebuie sa aduc lamaiul in casa,sau mai precis care sunt conditiile care ii fac rau.
lamaiul rezista pana la -5 grade, insa e bine sa-l tii peste iarna la o temp de 7-10 si lumina(altfel pierde frunzele)
al meu asa sta iarna si fructifica in continuare, lamaile../... devin galbene pe langa boboci, flori si alte lamai mici :wink:
Gresit, -2.8 este deja temperatura critica ptr Lamai, la -5 este PA. Mai multe informatii aici: http://citrusent.uckac.edu/freeze/8100% ... picals.pdf
Intr-adevar
-2,8 produce daune boboci, foliaj
-3,3 intregului lamai
Inseamna ca informatia care am inregistrat-o , era eronata :oops:
Merci , cataliny
P.S Cred ca cel mai bine pastram lamaiul pana-n 0 grade, sa fim siguri, nu?
 

cataliny

Member
Am si eu diverse tipuri de citrice pe care le voi tine in balcon inchis, unde sper sa mentin peste 0 grade sau cel putin 0. Un lamai bagat in casa la caldura a inceput sa cheleasca si de frunze si de flori ( ptr ca l-am uitat pe caldurile alea mari fara apa pana la ofilire :cry: ), acum l-am scos la racoare ca sigur e mai ok in aceste conditii.
 

instructor

Member
Intr-un hol neincalzit rezista lamaiul?vreau sa-mi iau si eu dar nu prea stiu cum sa fac sa-l pastrez peste iarna .Va rog frumos...
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu il tin in casa, la 17-18 grade, ii mai pica o frunza, o floricica, dar per ansamblu e ok pana primavara :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anul trecut lamiiului meu i-au cazut toate frunzele.Am crezut ca il pierd.In primvara insa a inviat pur si simplu.A crescut mult abia dupa ce l-am schimbat intr-un ghiveci maaaaaare si cu pamint gras cu drenaj bun.Toata vara i-u tinut companie la picioruse fire de patrunjel si nu s-a suparat.Acum patrunjelul l-am mincat iar el asteapta cuminte primvara sa il pot altoi :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am si eu o intrebare , postasem si eu o rugaminte sa salvez un lamai si mi s-a sters postul , pot sa stiu de ce :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus