Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

thea

Member
attila a spus:
Exact asa este cum spune Adrianam

Si sa nu uit sa-ti divulg secretul :wink:
Balaga de vaca de cel putin 8 ani :wink:
Attila, eu am baliga de vaca olandeza( : :oops: ), concentrata sub forma de brichete;este buna?
Eu tocmai ma pregatesc sa-mi mut lamaiul recent achizitionat;am luat pamant pt. citrice si daca am citit postarile voastre am dat peste secretul tau( :idea: ).
 

Tina

Active Member
Bravo, bravo.. :)
Eu nu am lamii, dar am grija de al unei colege, cind e ea plecata.. si am observat ca asta "al nostru" isi ascunde rodul, adica il face acolo unde e increngatura mai mare de frunze.. ca sa le protejeze, oare ?
 

thea

Member
Am in biblioteca mea o carte despre arbusti si cautand ceva despre afini am gasit si indicatii(ff.bune) despre lamai :eek: .
In parte am gasit in ea cam ce am citit pe aici dar sunt si alte secrete.
Printre altele,se recomanda sa se lase totdeauna minimum 10 frunze pt. un fruct;
Ce nu am prea inteles este ca nu trebuie sa te grabesti cu culesul fructelor dar nici sa le lasi prea mult pt. ca redevin verzi,asta cred ca se intampla si cu fructisoarele mele.
 

Viovett

Member
Reinverzirea fructului e discutabila - de pilda lamaile noastre, 3 :rofl:, s-au copt inainte de Craciun si sotul meu care e mare fan nu m-a lasat sa le sterpelesc. Au ramas in pom pana la sfarsitul lui iunie cand, la o furtuna, s-a rasturnat ghiveciul si s-au rupt in cadere...Dupa sase luni erau ok, galbene, fara " defecte" si fara aspect fanat.

Ca "problematica de crestere" - atentie doar la taieri si la balot cand ii schimbi substratul/ghiveciul, sa nu-i speli pamantul de pe radacini.

Altminteri ca nevoi e modest - substrat bun, apa + soare - vara si lumina + temperatura scazuta pt recuperare iarna...si ai sa ai recolta din ce in ce mai mare :rofl:
 

pupu

Member
thea a spus:
Lamaii vostri au tepi? :roll:
Daaaaaaaaaaa si inca ce tepi de vreo 2-3 cm, uneori din cauza vantului frunzele se inteapa singure si raman gaurite.

Doamne, sper ca anul acesta sa fi scapat de paduchii testosi ca m-am saturat de ei!!!
 

sicora fabian

Active Member
AP

Daca le lasi prea mult, li se intareste coaja si devin fade la gust. Cand vei avea ocazia sa mananci una, vei observa ce mare diferenta este fata de cele cumparate!
 

Attila jr.

New Member
si eu am un lamai altoit,as vrea sa stiu ce marine trebuie sa aiba frunzele? ca la al meu sand de mai multe dimensiuni,cineva mia zis ca trebe sa fie mai muci,iar cele mari trebuie rupte,este adevarat? anul trecut l-am tinut in casa si am avut si fructe pe el,acum l-am scos pe balcon si a dat multe ramuri noi,si nu am pe el nici o floare,de ce?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Treaba cu frunzele nu este adavarata. Poti sa ai o combinatie de marimi de frunze fara probleme. Frunzele mari sint cele care au prins o perioada mai buna de dezvoltare si mai multa lumina probabil.

Lamiiul infloreste numai in perioade racoroase.. in zona 16-18-20 grade.
 

Attila jr.

New Member
popgeo a spus:
Treaba cu frunzele nu este adavarata. Poti sa ai o combinatie de marimi de frunze fara probleme. Frunzele mari sint cele care au prins o perioada mai buna de dezvoltare si mai multa lumina probabil.

Lamiiul infloreste numai in perioade racoroase.. in zona 16-18-20 grade.


buna,cineva mia zis ca si ei ia zis pe acest sait in legatura cu frunzele
acuma ce sa cred?
 

thea

Member
Eu acum nu stiu ce sa fac cu cele 3 lamaite verzi(erau de cand l-am cumparat) care nu au de gand sa evolueze?
Conform site-ului firmei lamaile ar trebui sa fie galbene spre portocaliu.
 

thea

Member
Am transferat lamaiul in alt ghiveci(mai mare)si am folosit pamant special pt. citrice.
Au aparut o multime de frunzulite!
Daca apar si flori asa cum se laudau furnizorii ca pot sa apara in acest interval,am dat lovitura!
 

ionascus

Active Member
Vin si eu cu cersitul...cine are un butas de limeta de dat,contra cost....cu semintele m-am lamurit.....cand incepusera sa cresca bine mersi copacei...s-a jucat siameza cu ei si gata.....o mai apuca joaca,si am scapat-o in sufragerie nesupravegheata....
http://community.webshots.com/album/573947902JCcrGb
Deh....
Lamaii ceilalti erau sub peturi si au scapat....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus