Lamai din butasi

ddalcu

Member
Salut la toata lumea!

Am un lamai de multi ani care face fructe si as vrea sa obtin niste butasi, dar nu cunosc procedura. V-as ruga foarte mult sa-mi explicati cum se face.

Multumesc!
 

michaela

Active Member
Personal, eu am luat o ramura care inca mai era verde, deci nu lemnificata de o lungime de 15 cm am taiat-o sub un nod de frunza, am indepartat toate frunzele pana spre varful butasului, iar ultimele 3 frunzite ramase le-am taiat la jumatate si l-am plantat in ghiveci cu pet in cap..... si gata dupa 3 ani a inceput sa fructifice.......... :wink:
 

ddalcu

Member
eu am pus crengutele in niste pahare de plastic cu pamant si le-am pus pe pervazul geamului in interior. sperc sa am noroc sa se prinda macar una din 3
 

ddalcu

Member
Pai ce as putea sa zic, ma numesc Andrei, am 28 de ani, sunt din Suceava si in ultima vreme m-am apucat sa cresc bonsai, iar acum vreau sa-mi fac cativa si din lamai :) Sper sa se prinda crengutele pe care le-am plantat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Incearca cineva sa faca un bonsai din lamai insa se pare ca nu prea reuseste , nu prea "vrea" lamaiul :rofl:
 

molo2o

New Member
michaela a spus:
Personal, eu am luat o ramura care inca mai era verde, deci nu lemnificata de o lungime de 15 cm am taiat-o sub un nod de frunza, am indepartat toate frunzele pana spre varful butasului, iar ultimele 3 frunzite ramase le-am taiat la jumatate si l-am plantat in ghiveci cu pet in cap..... si gata dupa 3 ani a inceput sa fructifice.......... :wink:
pamantul stiu ca trebuie sa fie un amestec de pamant fertil cu nisip (nisipul e pentru ca apa sa se scurga mai usor , altfel putrezesc radacinile) asa e ?
 

cristyz

Member
Am pus si eu un butas de lamai in pamant si a facut cred ca muguri de flori ca inca is mici si nu imi dau seama. Ar trebui sa ii las sau nu? Si e bine sa il pulverizez cu apa?
 

yorasta

New Member
si eu vreau sa fac bonsai din lamai dar o sa dureze foarte mult ca de 2 saptamani au iesit din samburi :)
 

yorasta

New Member
da ai dreptate multa rabdare , tigari si cafea :rofl: nu stiu exact dar presupun ca ar exista ceva solutii lichide ptr. crestere rapida
 

ghia_don

Active Member
Vara trecuta am pus si eu niste butasi..in afara de faptul ca au facut radacini, n-au miscat deloc.
Abia acum au inceput sa-si dea drumul si sa le creasca lastari...
Doar unuia din ei, in loc de frunze i-a aparut boboci

L-am pozat si i-am rupt bobocii , sa-l las sa-i creasca vreun lastar...
 

ghia_don

Active Member
Am pus si lamai si calamondini..dar i-am ametit toata iarna ca nu le-am pus etichete...cred totusi ca e calamondin dupa forma bobocilor :?
 

magda

Active Member
Moderator
In ianuarie am pus la prins in pamant de flori universal, in sticle taiate puse pe caloriferul de la servici dat la treapta 2, 2 butasi diferiti de lamai. S-au prins amandoi, au inceput sa creasca lastari si au si bobocei.
Unul din lamai face fructe cu coaja galben - portocaliu, foarte subtire, fructele sunt parfumate si mai acre decat cele mai acre lamai din comert mancate de sotul meu.(sotul meu mananca lamaile ca pe mere ; cu astea si-a gasit nasul - a bagat in gura o jumatate de lamaie si nu a putut sa o manance) Celalalt lamai a facut flori anul trecut , dar nu le-a pastrat.
Bobocii florali au culori diferite - la un butas sunt albi, iar la celalat alb cu rosiatic.
In aceeasi perioada am pus 2 butasi de calamondin, care din pacate nu vor sa faca radacinute :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Am pus si lamai si calamondini..dar i-am ametit toata iarna ca nu le-am pus etichete...cred totusi ca e calamondin dupa forma bobocilor :?
asta am remarcat si eu dar ma gandeam la mandarin :rofl:
 
Sus