KPR

Ce nota ati da acestui furnizor?

  • 1

    Votes: 1 33,3%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 1 33,3%
  • 4

    Votes: 0 0,0%
  • 5

    Votes: 0 0,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 1 33,3%
  • 8

    Votes: 0 0,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    3

Sash

Active Member
A venit si raspunsul. Ma distreaza ca eu i-am intrebat in engleza iar ei mi-au raspuns in romana. :rofl:

"Dragă Domnule sau Doamnă,

Mulţumim pentru comanda dvs. la KPR Slovacia. Ne bucurăm că sunteţi interesaţi în produsele noastre.

Este plăcerea noastră să vă informăm că începând din luna noiembrie 2008 puteţi să ne trimiteţi bani prin transfer bancar intern sau în numerar în contul nostru bancar deschis la Pro Credit Bank în România.

Sperăm că astfel vă vom face cumpărăturile de la KPR mult mai plăcute."
 

Sash

Active Member
Ca tot mai era cineva ingrijorat de soarta unei comenzi intr-un topic mai sus, m-am gandit sa-i arat ca nu e singurul :)
Am facut plata si am primit confimarea platii pe 6 decembrie. Ala a fost ultimul email de la ei. Inainte de a plati imi spusesera ca imi pot trimite semintele x doar la sfarsitul lui ianuarie. Problema mea este ca a trecut sfarsitul lui ianuarie, iar ei n-au dat nici un semn de viata. Nici mail nici email. Le-am scris eu sa-i intreb de sanatate - de sanatatea comenzii mele - acum cateva zile si inca n-au raspuns. Le scriu in engleza asa ca n-au scuza tradusului din si in romana.
 

oana_oana

Member
Am facut si eu o mica comanda luni....deci mai am de asteptat...
Am primit mesaul in care spun ca imi multumesc ca sunt interesata de produsele lor...
Va anunt cand primesc un raspuns.
 

Sash

Active Member
Mi-au raspuns in final la ultimul mail.
"We are importing Dioscorea seeds.

We will send it to you soon.

Have a nice day!

Yours sincerely

KPR Team"

Ma intreb ce inseamna "soon" pentru ei daca au nevoie de 10-20 zile doar pentru a raspunde la mail... Dar... eu am rabdare...
 

oana_oana

Member
Mi-au raspuns si mie joi, vineri le-am pus banii in contul lor deschis la ProCredit Bank, iar acum astept...
Le-am scris ca le-am platit, le-am scanat si chitanta, dar nici un raspuns....
 

oana_oana

Member
michaela a spus:
ASta este foarte bine... insa eu am facut in primavara o comanda pentru seminte de palmieri si mi-au raspuns dupa 3 sapt...(deja comandasem in alta parte, imi luasem gandul ca-mi mai raspund).poate s-au mai schimbat obiceiurile pentru ca preturile lor sunt foarte tentante si au si o oferta destul de bogata...
Michaela dupa cat timp de la efectuarea platii ai primit comanda sau un raspuns ca ti-au trimis comanda?
 

Sash

Active Member
Dupa ce le-am scris un mail in care le ziceam un pic de sanatate in cateva zile m-am pomenit cu semintele la posta. Cred ca uitasera de mine...sau..cine stie...oricum sunt tare bucuroasa si ma apuc de semanat :D
 

Sash

Active Member
Mie mi-au motivat ca niste seminte din africa au intarziat...trimite-le mailuri si intreaba-i de sanatate... daca folosesti si cuvinte gen "refund" cred ca s-ar putea sa ajute :)
In plic erau mai multe pliculete capsate impreuna si inca unul separat. Banuiesc ca cel separat era cel mult asteptat din Africa...nu de alta dar era denumit criptic "k6" :rofl:
Sa nu te astepti la ceva instructiuni de insamantare ca..nu exista..in afara de pliculetele cu seminte nu mai e nimic in plic.
 

oana_oana

Member
Am primit si eu mult asteptata comanda.
Exact cum mi-ai descris tu. Nu tu denimiri decat e 12, eb 13, etc, m-am apucat sa caut pe site sa vad ce comandasesm si ce cod aveau.
Nici un cuvintel despre cum si ce fel se planteaza.
Pacat ca fac faze de genul asta pentru ca au foarte multe seminte pe care nu le gasesti, dar mai bine ma lipsesc.
 

Sash

Active Member
La mine in afara de k6 celelalte aveau denumiri. Din pacate nu dau nici un semn de incoltire... e drept ca nu le-am tinut la temperaturi de peste 28 grade si ca inca n-au depasit perioada in care mai pot incolti asa ca eu inca mai sper...
 

dumitza

Member
Fetelor v-au rasarit semintele de la KPR? eram curioasa sa vad daca au fost bune dupa ce ati asteptat 2 luni sa ajunga :rofl: :rofl: parca veneau pe jos :tavalit: .As lua si eu de la ei ,am si rabdare numai sa incolteasca ceva.Ce vesti imi dati?
 

GeorgeB

Member
Am comandat si eu prin august 2008 seminte de 5xMusa acuminata, 1xRhapidophyllum hystrix, Picea mariana si Pinus contorta latifolia. Nu au incoltit decat semintele de pin si brad. Le-am platit pe 28 aug si au ajuns pe la sfarsitul lunii septembrie, motivand, la fel cum ati patit, poate si voi, spunand ca inca nu au pe stoc. Samanta de Rh. hystrix era crapata. Le-am trimis mail si mi-au spus ca e de la transport, dar sa fiu linistit ca va germina. A stat un an in pamant si a putrezit. Apoi am facut alta comanda de Chamaerops humilis si Butia capitata. Ch. humilis - au incoltit toate in 30-40 zile, iar Butia 2/8 in 40-50 zile - au fost plantate de proba in ianuarie; celelalte 6 seminte au avut gandaci maronii. Nu am observat pe unde au intrat ca semintele erau intacte. Le-am pastrat in pungulitele in care au venit si acolo am gasit 4 gandaci. Am aruncat gandacii si cojile semintelor - pt ca erau goale pe dinauntru, iar celelalte 2 le-am verificat (sa vad daca mai sunt bune) strangandu-le intre degete. S-au sfaramat:( si aveau si astea gandaci) :cry:
 

GeorgeB

Member
vuk a spus:
eu le-am trimis un email si de 3 luni de zile nu mi-au raspuns
Ar trebui sa mai insisti. :wink: Mie mi-au raspuns in 2 saptamani. In schimb am incercat sa le traduc situl, cum m-am priceput eu mai bine atunci, si la orice intrebare/solicitare detalii imi raspundeau in maxim 36 ore.
 

dumitza

Member
:( :( :(


Mai sunt si alte locuri de unde pot lua seminte...si mai e timp si la toamna...asa ca pas.

Mersi pentru informatii. :D
 

vuk

Member
RedShadow a spus:
vuk a spus:
eu le-am trimis un email si de 3 luni de zile nu mi-au raspuns
Ar trebui sa mai insisti. :wink: Mie mi-au raspuns in 2 saptamani. In schimb am incercat sa le traduc situl, cum m-am priceput eu mai bine atunci, si la orice intrebare/solicitare detalii imi raspundeau in maxim 36 ore.
nici gand , eu cu oameni asa de neseriosi nu fac nici o afacere
 

Roxana Peled

Active Member
Astia vand seminte de stir :eek: :eek: :eek:
Asta e ... nu ati stiut voi ce sa comandati ;-) ...
Daca vroiati stir vi-l trimiteau mai repede de 3 luni :rofl:

Mare pacat! Ca intotdeauna,
idee buna, punere in aplicare proasta!
 
Sus