Kohleria

aleynad

Active Member
Moderator
eu de abia am plantat 4 butasi primiti de la mama, care au facut radacini in apa :D
acum le-am ciupit varfurile, ca sa se ramifice :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
lastarii au tentinda de a creste alungiti si fac flori foar in varf, asa ca eu le ciupesc varfurile de mici
 

aleynad

Active Member
Moderator
nici eu nu obinuiesc sa le iernez, desi o perioada de repaus ar fi recomandata pentru a-si aduna fortele pentru noi flori
 

anca_brasov

Member
puteti sa imi spuneti cum ierneaza kohleriile?
le aplicati in tratament special sau pur si simplu le bagati in casa si le lasati in voia sortii? :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
anca_brasov a spus:
puteti sa imi spuneti cum ierneaza kohleriile?
le aplicati in tratament special sau pur si simplu le bagati in casa si le lasati in voia sortii? :wink:
Anca, eu nu le bag in repaus, le am in casa, la caldura, pe pervaz, le ud moderat... nu le aplic nici un tratament special
 

Roxana

Active Member
nici eu nu le-am pus in repaus peste iarna. tot asa, le tin in casa si gata. este adevart ca iarna raman cam chele si unele chiar mor, dar primavara isi revin.
 

Fleur

Active Member
Eu anul asta le-am pus la somn ca nu mai am loc si pt ele la lumina buna. Sunt atatea rizomi in ghivece, ca nu-mi fac probleme ca n-ar mai iesi in primavara.
 

nutilepadat

Active Member
Eu am lasat o kohlerie "in functiune" peste iarna si am pus si ceva rizomi la somnic in caz de ceva morti subite :mrgreen:
 

isabella

Active Member
Chiquitita , pai sa nici nu te lase ca e tare frumusica . Daca totusi te va lasa sa o tai , ce vei face cu lastarasii ? Se pot pune la prins ? Mi-as dori si eu un varf la schimb cu ce am eu in album daca nu e cu suparare :oops:
 
Sus