knofi???

iris

Active Member
Am citit si explicatiile din limba magheara. Am sa incerc sa traduc cele scrise pentru cei interesati.
http://www.sieberz.hu/index.php?kepmutato=66753
Este rezistenta la ger, avand un miros si aroma de usturoi, cu doua utilizari. Este un exceptional condiment cu o aroma apreciata de usturoi, dar nu-ti ramane dupa consum un miros neplacut al respiratiei. A doua utilizare; pentru alungarea cartitelor si a soarecilor din gradini . Se inmulteste foarte repede, realizand in timp un covor de flori. Planta se livreaza la ghiveci.
 

Fleur

Active Member
Multumesc Iris, explicatiile astea sunt si-n romana dar nu ma lamureste daca-i place la soare sau umbra, pamant umed sau uscat etc, etc...De mancat nu cred c-o mananc dar mi-a placut ca este frumoasa si neobisnuita.
 
A

Anonymous

Guest
Asa este cum bine spui.Este oare din fam.bulboase?Cred ca apare si documentaristul in curand(Gabiuta)
 

ACHIMENES

Member
Aoleu Defnne nu ti-ai facut temele.....desi promisesesi, nu familia "bulboaselor" doamne fereste ci fam. Liliaceae.
Drept pedeapsa scrie toate speciile bulboase care fac parte din aceasta familie :rofl: :rofl: :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
Pai temele le-am facut asa:m-am dus la dex si am notat corespondenta in latina,dar mai departe nu am aprofundat.Daca tot mi-ai amintit,te rog spune-mi unde sa le asez in forum,ca acolo scrie bulboase,personal nu-mi place termenul deloc.Am inceput cu ghiolelul si am pregatite pana la crin.


Ce as mai vrea sa fiu iarasi soarece de biblioteca,cu cea mai mare placere fac tema doamna profesoara.Daar ore suplimentare putem face?

Maine le vei vedea,dar unde sa le postez?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: ,..............a venit profa cu facaletu' :mrgreen: sa ma ascund repede ca ma lasa repetenta :rofl:
 

ACHIMENES

Member
vai, vai.... rusinica, Gabiuta nu si-a facut tema :rusine: :rusine: :rusine: :gandit: :gandit: drept pedeapsa, te rog sa te gandesti unde sa puna Defne "bulboasele".
Mersi mult :hug: :hug: :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aoleu ce ma mai speriasi........cu avatarul mataluta.Ptiu :evil: .

Stai sa ma dumiresc si apoi deschidem usa fam. Bulbosa ot Liliaceum :rofl:
 

thea

Member
Iris se pare ca te-ai inselat...din avion, :) ,este vorba de diferenta dintre Allium tuberosum(ma pregatesc in primavara sa incerc semintele pe care le-am achizitionat in toamna) si Ipheion uniflorum(originar din Muntii Anzi) pe care il am deja in ghiveci.
Ultimul are avantajul unei plante cu flori f. frumoase.
 

iris

Active Member
thea a spus:
Iris se pare ca te-ai inselat...din avion, :) ,este vorba de diferenta dintre Allium tuberosum(ma pregatesc in primavara sa incerc semintele pe care le-am achizitionat in toamna) si Ipheion uniflorum(originar din Muntii Anzi) pe care il am deja in ghiveci.
Ultimul are avantajul unei plante cu flori f. frumoase.
Eu n-am sustinut ca, le am cu informatiile despre tot felul de plante de papat :) dar sunt numai ochi la noile informatii furnizate de tine. :incapatanat: :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
doua intrebari


stie cineva cate bucati sunt in pachetul de la sieberz?
are cineva la pret mai modic :D daca e pret ptr doar un bulb ?

mersi
 
Sus