Katsura, Cercidiphyllum japonicum

VeraI

New Member
Buna ziua,
Din pacate nu am reusit sa identific numele romanesc al acestei plante, v-as ruga sa ma ajutati.
Am vazut intr-un magazin cativa arbusti si m-au fermecat culorile si mirosul de scortisoara... as vrea sa imi cumpar dar am inteles ca sunt destul de sensibili la inghet asa ca nu stiu daca nu ar fi mai bine sa astept pana la primavara??
poate cineva are experienta cu Katsura...
multumesc anticipat!
 

lili

Member
VeraI a spus:
Buna ziua,
Din pacate nu am reusit sa identific numele romanesc al acestei plante, v-as ruga sa ma ajutati.
Am vazut intr-un magazin cativa arbusti si m-au fermecat culorile si mirosul de scortisoara... as vrea sa imi cumpar dar am inteles ca sunt destul de sensibili la inghet asa ca nu stiu daca nu ar fi mai bine sa astept pana la primavara?? poate cineva are experienta cu Katsura...
multumesc anticipat!
Buna Vera!
Cercidiphyllum japonicum (fara nume autohton) ....noi il avem in gradina, de doi ani...face trei asta toamna. :wink: A trecut , fara probleme iarna. In prima iarna l/am protejat cu folie microporoasa tip Agryl. Singura cerinta majora pe care o reclama este umiditatea la sol , in rest nimic special.
Era sa uit!!!...noi avem gradina intro zona muntoasa (undeva in Ardeal)....asadar succes la cumparaturi. :wink:
Eu sunt chitita si pe un pendulum ( weping katsura)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mi-ati starnit curiozitatea, asa ca m-am apucat de cautat :) Cam peste tot e dat ca rezista pana in zona 4a, deci pana pe la -34 grade, deci nu-i tocmai sensibil la inghet...vazand ca esti in Suedia...in functie de cat coboara termometrul la tine, ca nu-i tocmai cal la voi iarna :D
Iata si un link cu cateva info:
http://www.hort.uconn.edu/plants/c/cerjap/cerjap1.html

Lili, tu unde ai gasit asa ceva?
 

lili

Member
claude a spus:
Mi-ati starnit curiozitatea, asa ca m-am apucat de cautat :) Cam peste tot e dat ca rezista pana in zona 4a, deci pana pe la -34 grade, deci nu-i tocmai sensibil la inghet...vazand ca esti in Suedia...in functie de cat coboara termometrul la tine, ca nu-i tocmai cal la voi iarna :D
Iata si un link cu cateva info:
http://www.hort.uconn.edu/plants/c/cerjap/cerjap1.html

[b]Lili[/b], tu unde ai gasit asa ceva?
A fost odata ca niciodata... la eutopiagardens :D Acum de ex. in pepiniera www.denolf.com se gaseste pe varietati (Pendulum, Rotfuchs si japonicum), marimi , etc. Pret intre 3 euroi si 37,5.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Lili...intai sa ma socotesc daca am unde sa-l cazez, ca am vazut ca-i de talie mare... :gandit:
 

VeraI

New Member
Multumesc pentru informatii!
Eu locuiesc in sudul suediei zona 1. Avem in parc Katsura insa am citit ca se recomanda plantatul primavara, asa ca astept...
Lili al tau miroase toamna a scortisoara?
Cum functioneaza comenzile de la firma din belgia? mi se pare foarte interesanta oferta lor, transportul insa banuiesc ca e scump.
 
Sus