Kalanchoe

rodica05

Member
Andreea,

nu prea ai inteles :p.
Planta ta este cam "aeriana" acum, asa ca tu, va trebui s-o tai de sub radacinile aeriene si sa o replantezi. Nu se va intampla nimic cu florile. Crede-ma ca am avut cactusi olandezi (intotdeauna schimb substratul olandezilor imediat ce ajung acasa), pe care i-am tinut cateva zile bune pe ziar, sa se vindece eventualele rani produse la curatarea turbei de pe radacini si au inflorit PE ZIAR, fara probleme. Plantele suculente se comporta cam ca si cactusii, nu le trebuie imediat apa, rezista uneori si ani de zile fara apa (ex.: Lithopsii).
Succes!
 

Roxana

Active Member
trebuie neaparat sa tai tulpinile cu radacinute si sa le pun in pamant sau o sa reziste daca le las asa?
 

daisy111

Active Member
Pai iarna trecuta cea mare a stat intr-o camera cu caldura mai scazuta si nu a avut nici lumina prea multa :) la un timp ii cam cazuse o parte buna din frunze :x Ce altfel de repaus trebuia sa-i dau?sau in ce perioada? :roll: Eu chiar nu stiu ce trebuie sa-i fac :( Soacra mea le tine toata vara in soare de i se ard si o parte din frunze si uneori ii mai face flori,iar iara le tine in camera la geam unde ii e caldura si iar ii infloresc :( deci nu le face repaus :oops: si nici ingrijiri speciale nu le acorda ca toate plantele le tine in plata Domnului si toate ii infloresc :x si eu de la ea am luat puii si ale mele nu vor sa-mi faca nici una flori :x :eek:f: Mersi Gabiuata :*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Planta nu e una din preferatele mele :oops: asta ca sa nu o jignesc nici pe ea si nici pe posesori .Am si eu una .A fost mare,invirtita,curgatoare la un moment dat,am taiat,am dat ......in fine.Acum este intr-un ghivecel.Ceea ce am vrut sa subliniez de fapt a fost ca dupa ce am lasat-o de izbeliste a inflorit.La soare,fara repaus hibernal,fara apa,etc,etc.....a inflorit pina la urma
 

Roxana

Active Member
si eu am o kalanchoe cam tot atat de mare si mi-a inflorit o singura data...dar frumos. le-am mai taiat (ca erau prea lungi si chele) si am lasat doar puii. sper ca o sa infloreasca la primavara. iarna trebuie sa aiba repaus?
 

jazz_air_312

New Member
Primul post pe acest forum :)
Acum o saptamana am primit cadou o Kalanchoe..si am inteles ca e o planta relativ usor de intretinut...insa am cateva nelamuriri:

- cand am primit floarea, avea cateva manunchiuri inflorite si foarte multi boboci, acum este aproape complet inflorita, insa unele frunze s-au rupt, sunt putin arse si se usuca...din ce cauza poate sa fie? apa i-am pus o singura data si am avut grija sa nu ramana exces in vas

- nu am scos-o inca din ghiveciul in care am primit-o (cel de la florarie) insa vreau sa o replantez pentru ca pe pamant au aparut niste formatiuni albe ca un puf..nu stiu sigur ce sunt sau daca sunt daunatoare...as vrea sa stiu daca un amestec din pamant de flori de la florarie si nisip este benefic acestie plante (de asemenea am inteles ca ar trebui sa pun niste pietricele pe fundul ghiveciului ca sa se dreneze apa mai bine)

- are sens sa cumpar un fertilizator? cat de des ar trebui sa ii pun fertilizator?

- si ultima intrebare, dupa ce se usuca florile, trebuie sa le tai si sa o las o luna intr-o camera mai intunecata, udata rar? florile de unde se taie, chiar de la baza tijei, de pe tulpina sau doar partea de sus cu floarea?

va las niste poze sa vedeti exact cum arata
multumesc anticipat pentru rabdare si raspunsuri :)









 

Roxana

Active Member
jazz prezinta-te la sectiunea Gradinari ca sa te cunoastem mai bine. :wink:

este foarte frumoasa! sa-ti traiasca!
dupa trecerea florilor, eu am taiat tija florala (incat sa nu se mai vada ca a inflorit). dupa inflorire nici eu nu stiu exact ce trebuie sa-i fac, iar despre frunzele "arse" si eu patesc la fel, dar le rup.
 

v.cristina

Active Member
eu am una de 3 ani si pot sa spun cu mana pe inima ca este o floare tare de treaba

nu necesita o ingrijire prea atenta si de udat din an in pasti
singurul lucru schimbat la ea este ca tulpina a inceput sa devina lemnoasa
 

sorina

Active Member
as

Danke :wink: Mymo .
Are cineva unul inflorit ..... cind am cumparat ghivecelul ( de fapt am cumparat din piata , cel de la care l-am luat mai avea unul cu un boboc de floare . Asta a fost in primavara . Nu a facut nici o floare nici al meu nici celalalt . :cry:
 

cory_helen

Active Member
nici la mine nu infloreste... o am de vreo 3-4 ani, era inflorita... apoi, nimic...
ce sa-i fac?

acum e pusa la racoare in camera neincalzita si are frunze multe... e f bogata...

oare sa o tund? o sa pun poze cu ea zilele urmatoare... mersi celor care vor raspunde...
 
D

dyayzh

Guest
Haideti sa va invat ceea ce m-a invatat si pe mine o draga forumista :wink:
Pui planta in ziar, sa nu intre nici un strop de lumina si la racoare ponderata. O lasi cam o luna..o luna si un pic. Fara apa. La mine a mers. Cand am scos-o din "puscarie", a si inflorit :D
 

cory_helen

Active Member
merg acum sa o pun la puscarie... sper sa mearga si la mine... mersi frumos...

o sa o las pana dupa anul nou... si va spun ce a iesit...

:rofl:
 

cory_helen

Active Member
parca e munie... gata, am intemnitat-o... sa vedem acum...
cand se tunde? imi puteti spune, ca ma tem ca nu i-am respectat programul... si s-a suparat pe mine...

va pup, corina.
 

sorina

Active Member
s

Da ghia_don , asa era bobocelul de floare de la nenea din piata . A ta a inflorit ???? Sau ai bagat_o si tu la " racoare "

dyayzh , :wink: Merci de " point " si eu am sa urmez tratametul . Sa vedem :( :? :oops:
 
Sus