Kalanchoe

Roxana

Active Member
Am pus toate cele 3 Kalanchoe intr-o zardiniera, la geam si vad ca le merge bine, chiar dau lastari noi si fac multi puisori. Sper sa o tina asa in continuare si sa faca si flori.
 

Roxana

Active Member
roxy a spus:
pai eu am prins cam acum 2 luni 3 lastari si sunt infloriti toti. inca sunt micuti dar fac flori.
Ce le faci, roxy, cum de infloresc la tine si la mine nu, cum le ingrijesti? Eu le am de vreao 3 ani le merge bine, dar nu fac flori. Nici nu stiu ce culoare au.
 

rodica05

Member
gabi_gabriella a spus:
Am primit de Pasti o kalanchoe cu flori duble ,parca sunt niste mici trandafiri http://i82.photobucket.com/albums/j245/gabi_gabriella/2007/plante de interior/PICT4766.jpg
dyayzh a spus:
kalanchoe pulmina...parca:)
In nici-un caz pumila! Poate fi blossfeldiana sau calandiva.

Kalanchoe pumila e o planta speciala, cu frunze "albastre", nu cred ca o gasim la noi... pe piata.

http://images.google.ro/images?q=kalanchoe+pumila&gbv=2&svnum=10&hl=ro&start=18&sa=N&ndsp=18

Kalanchoe e o planta suculeta! Ii trebuie substrat si conditii ca oricarei alte suculente.

Rodica.
 
D

dyayzh

Guest
imi pare rau rodica05 dar pulmina este:) asa scrie pe eticheta de la florarie:)
 

rodica05

Member
dyayzh a spus:
imi pare rau rodica05 dar pulmina este:) asa scrie pe eticheta de la florarie:)
Inseamna ca e vorba despre alta planta. Nu vad foto din galeria ta, o mai trimiti odata?
Daca e pumila, de la ce florarie ai cumparat-o?

Rodica
 
D

dyayzh

Guest
nu mai am fotografia imi pare rau...dar este kalanchoe pulmina...100% si este la floraria mea preferata..acuma chiar e la reduceri:) cand o atingi te murdaresti de un praf fin alb....si are frunza batand in albastru verzui..daca vrei iti trimit mai in toamna un lastar caci eu am 2 care s-au prins
 

Roxana

Active Member
Din ce motiv nu infloreste o Kalanchoe de 3 ani? o tin la lumina cu f. putin soare direct, dar nu vrea sa infloreasca. :evil:
 

Ki

New Member
bine v-am regasit :)
ma laud si eu cu un cadou (desi florile s-au trecut aproape in totalitate)

Ba, mai multdecat atat, desi mai avea un pic si se rasturna cu ghiveciul, sub greutatea florilor, de sub frunze tot mai aparea cate un boboc. I-am taiat toate tijele care au avut flori, tocmai am schimbat ghiveciul cu unul putin mai mare fata de cel de la florarie (nu am avut altul la dispozitie, si nici ... dispozitie sa cumpar altul) si am mutat-o pe balcon, unde va si ierna

sa speram ca la anul va inflori din nou ...
 

roxy

Member
sa ai noroc cu ea, Ki. eu le-am taiat boboceii pentru ca erau cam firave plantutele si acum arata bine, sunt stufoase, au frunze frumoase dar pauza flori. eu stiam ca, daca le tai noii bobocei se dezvolta mult mai frumos si apar alte flori, dar de unde...cred ca s-au suparat foarte tare pe mine :(
 

Ki

New Member
Multumesc frumos!
se comporta foarte bine, pentru o planta de florarie: i-au mai crescut boboci, are altoi, si-a pastrat culoarea frunzelor (!), chiar daca sunt mai mititele (ceea ce imi convine mai mult decat o planta gigant :oops: ) si va locui in balcon la iarna
 

zamfira

Member
De obicei infloresc iarna pt ca au nevoie de o perioada de intuneric mai mare .Ca sa le pacalesti , trebuie sa le tii o vreme ,seara de al ora 6-7 pana dimineata la 8 la intuneric ( cateva saptamani ) .Le acoperi cu o galeata sau o punca inchisa la culoare
 

simona2

Member
Am luat dintr-o kalanchoe ,o tija cu boboci si 2 frunzulite si am pus-o in pamant . Am vreo sansa sa se prinda ?
 

Roxana

Active Member
Trebuie sa-i rupi boboci deoarece ii folosesc din putere degeaba si oricum acestia nu-si mai revin. Economiseste acea putere a plantei pentru inradacinare. Eu parca am prins-o in apa. :roll: dar cred ca merge si direct in pamant.
 

Gabriela

Member
merge si in pamant direct.planta mea dadea semne mari de suferinta.am tuns-o si lastarii i-am pus direct in pamant si s-au prins bine merci.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pumila se gaseste la Brico.
Sa va traiasca......toate sunt foarte frumoase cind sunt si inflorite!
 
Sus