Irisi II

bebe Iris

Active Member
Multumesc mult! :hug:

Cred ca sunt inca mult prea mici puisorii la Budoir :D. La anul, Riana.

Roxana, eu le tai. Le pastrez doar la cei pe care i-am polenizat si vreau sa obtin seminte.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Le pastrez doar la cei pe care i-am polenizat si vreau sa obtin seminte.
Te-am priiiins, deci te-ai apucat de hibridizat! ;-) Ai facut-o si anul trecut? Cum procedezi cu semintele? Eu am dat intamplator peste o informatie cum ca se seamana imediat dupa recoltare si anul urmator poate deja inflori, e adevarat? Ca mi s-a parut cam scurt drumul de la samanta la rizom florifer :?
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Anul trecut am polenizat in joaca Gnus Flash cu Champagne Elegance...pentru ca imi place cat de infloricios si cu tija puternica este Champagne Elegance, iat de la Gnus Flash imi plac dungulitele. In plus infloresc in aceeasi perioada. Iti dai seama ca mare diferenta nu o sa se vada, ca sunt cam aceleasi culori, dar cine stie!?! Pentru ca nu am protejat floarea de polenizatorii naturali e posibil sa iasa alte incucisari. Daca ma apucam de hibridizari nu lasam la voia intamplarii procesul :rofl:. Cand semintele s-au copt, le-am aruncat in ce ghivece am nimerit si primavara mi-au rasarit doua plantute...in ghivece tinute afara iarna. Pana sa cresca si sa infloreasca, eu retin ca este nevoie de 3 ani, dar cred ca si de 5 la cat de mici sunt plantutele :rofl:
 

riana

Active Member
bebe Iris a spus:
Multumesc mult! :hug:

Cred ca sunt inca mult prea mici puisorii la Budoir :D. La anul, Riana.

Roxana, eu le tai. Le pastrez doar la cei pe care i-am polenizat si vreau sa obtin seminte.


ok astept :D
 
bebe Iris a spus:
Multumesc mult! :hug:

Cred ca sunt inca mult prea mici puisorii la Budoir :D. La anul, Riana.

Roxana, eu le tai. Le pastrez doar la cei pe care i-am polenizat si vreau sa obtin seminte.
Multumesc :hug: , asta asa ca sa stiu la anul ce si cum deoarece eu am doar 5 irisi si au facut 3 tije florale dar ma pregatesc pentru sezonul urmator :)
 

belisima

Well-Known Member
si ai mei au facut seminte,chiar ma gandeam ca tre' sa iasa ceva si din ele...poate las cateva ca sa le seman
 

gabrielais

Active Member
mai am si eu cate o floare-doua la cate unii, dar in principiu sezonul lor a trecut...asteptam anul viitor de-acum :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai are cineva irisi infloriti acum? Banuiesc ca nu :rofl: Eu am un intarziat, un rizom plantat vara trecuta, care se pare ca n-a vrut cu nici un chip sa ma lase cu curiozitatea nesatisfacuta pana la anu'

Champane Elegance
 

happy

Well-Known Member
O frumusete Claudia!Anul trecut am avut si eu un intarziat dar acum nu a mai inflorit!
 

bebe Iris

Active Member
Astia chiar ca stiu sa-si faca intrarea! :rofl: Acum ai vreme de ei, nu ca atunci cand e plina gradina de irisi :D
(Sunt remontanti, ca asa ai cerut ;-) )
 
Sus