Intretinerea unui spatiu verde complex

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Una din problemele care le ai cu daunatorii este datorita ingrasamintelor chimice. Practic acestea nu mai creeaza un mediu balansat in care plantele isi pot dezvolta un sistem de parare propriu impotriva diferitilor daunatori si in felul asta esti legat pe vecie de insecticide, fungicide si ingrasaminte chimice.
Cred ca solutia pe termen lung ar fi sa cultivi si plante care ajuta la eliminarea daunatorilor si crearea unui balans de ingrasaminte organice eliminind incet toate chimicalele. Eventuale stropiri cu chimicale se pot face in cazuri de urgentza.
Practic cred ca ar fi util sa iti creezi o lista cu plante care fac viatza dificila diferitelor insecte si sau paraziti.
Un exemplu este craitza impotriva nematozilor, altul este lavanda, anasonul si crizantemele impotriva furnicilor si afidelor.

Apa de urzici pt ingrasare, apa de funze de crizanteme ca insecticid usor....s.a.m.d.
 

simonag

Member
In general plantele sanatoase si viguroase sunt mai rezistenta la boli si daunatori, iar o planta isi mentine vigoarea daca-i oferi cunditiile optime: plantezi la soare plantele iubitoare de soare si viceversa, grupezi si pozitionezi plantele in functie de necesitatile de udare, ca sa-ti fie mai usor sa le uzi, etc. Si nu in ultimul rand, alegi varietati rezistente la boli.
 

mag

New Member
Attila, gazonul tau arata chiar ok dupa mine. Criteriile mele sunt densitatea si concentratia de buruieni. Va d ca stai bine. :) Eu sunt in al doilea an de gazon, am doar vreo 250 mp in total. Anul trecut m-am stresat foarte tare cu costreiul/mohorul, trifoiul, palamida si altele. Singura solutie a fost jumulit fir cu fir. Apropo de ingrasamant, am gasit la Bricostore un ingrasamant sub forma de granule, care zice-se ar fi organic si miroase precum mancarea de caini. Are efect foarte bun, da o culoare verde mai inchis si sanatos gazonului si are efect destul de indelungat. In cateva zile se vede, gazonul creste foarte repede, trebuie musai tuns saptamanal.
As avea nevoie si eu de un sfat de la cei patiti: cum scap de pir, mi se pare ca se extinde din ce in ce mai mult si este atat de parsiv incat se confunda cu gazonul daca nu privesti prea atent.
Salutari tuturor
 

disperat

Member
Din experientele mele cu pirul pot spune ca singura modalitatea eficienta de inlaturarea a lui este sapatul adanc si indepartarea tuturor radacinilor. Orice bucatica care ramane creste si se inmulteste. Pirul (parca se mai numeste si iarba dracului) creste in orice conditii, indiferent de cat de seceta este, indiferent de tipul pamantului (am avut pir care a crescut si in crapaturile de la beton - bineinteles cu radacini foarte adanci) La tara am avut foarte mult pir in gradina, si sapand anual am reusit ca in prezent sa avem mai putin. In cazul pirului in gazon, nu prea ai ce sa-i faci, se smulge foarte greu (are radacini adanci) si se inmulteste foarte repede. Degeaba il tunzi ca el se inmulteste prin radacini, iar despre ierbicide nu prea stiu. Noi am dat si cu ierbicide totale si degeaba, pirul e foarte rezistent, se usuca la suprafata, dar in pamant ramane.
 

mag

New Member
In acest weekend am aplicat metoda manuala. Dupa vreo 2 ore am abandonat. Anul trecut a functionat pentru mohor, am scapat de el. Se pare ca anul acesta este anul pirului.
Sper sa gasesc vreun erbicid. Metoda cu cazmaua este intr-adevar infailibila, dar asta inseamna ca trebuie sa replantez gazonul samd :( .
Multumesc tuturor pentru sugestii. :)
 

Ion

Member
disperat a spus:
Din experientele mele cu pirul pot spune ca singura modalitatea eficienta de inlaturarea a lui este sapatul adanc si indepartarea tuturor radacinilor. Orice bucatica care ramane creste si se inmulteste. Pirul (parca se mai numeste si iarba dracului) creste in orice conditii, indiferent de cat de seceta este, indiferent de tipul pamantului (am avut pir care a crescut si in crapaturile de la beton - bineinteles cu radacini foarte adanci) La tara am avut foarte mult pir in gradina, si sapand anual am reusit ca in prezent sa avem mai putin. In cazul pirului in gazon, nu prea ai ce sa-i faci, se smulge foarte greu (are radacini adanci) si se inmulteste foarte repede. Degeaba il tunzi ca el se inmulteste prin radacini, iar despre ierbicide nu prea stiu. Noi am dat si cu ierbicide totale si degeaba, pirul e foarte rezistent, se usuca la suprafata, dar in pamant ramane.



Eu am o gradina de 900m2 plina de pir cu care ma lupt de 2 ani. Singura metoda de a scapa de el este sapatul adanc cu cazmaua si scos radacina cu radacina. Migalos, greu si de durata. Am sapat al un moment dat o groapa adanca si am gasit radacini de pir si la 80 cm. Asa ca nu-i usor de loc. La un magazin "Fermierul" mi s-a spus ca este un erbicid puternic care usuca tot (inclusiv pirul) si poate fi folosit intr-un an cand nu mai vrei sa cultivi nimic. N-am incercat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca ovaz sau secara cultivat(a) pe suprafatza respectiva 2 ani la rind te scapa de pir in mod complet. Ar fi pacat sa dai cu ierbicid "total".
 

pupu

Member
Buna la toata lumea,

Si eu ma lupt cu pirul de parca ar fi "morile de vant".
Pana acum in genunchi si cu cazmaua, dar as vrea sa va intreb daca ati folosit cumva Agro-Glypho 360 sau Pantera si daca da cu ce rezultate??
 

adrianam

Well-Known Member
Am dat si eu cu glifosat acum vre-o doua saptamani pe o suprafata de 200 mp. Din pacate, munca a fost in zadar ca a plouat dupa vre-o 2-3 ore. Eu nu am mai trecut pe la gradina dar sotul meu mi-a spus ca nu a avut efect iar el a trecut deja la sapat. Noi avem si multi rugi de mure acolo, in afara de pir si volbura.
 

gildi1

New Member
ras

salut tuturor,
ma lupt si eu cu o buruiana extrem de prolifica dar nu stiu daca e vorba de pir.imi spuneti voi cum arata?
erbicidul total = glifosat??
va multumesc
 
Stiu ca sotul meu a dat cu un ierbicid, la cultura de porumb, special pentru pir. In afara de pir care s-a inrosit si s-a uscat, celelalte ierburi n-au avut nimic si nici cultura de porumb n-a fost afectata. Din pacate nu stiu cum se numeste, dar il intreb si va spun.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pirul este in acelasi timp si buruiana si planta medicinala,mie a inceput sa-mi placa is pir.
 
Sus