Inmultirea trandafirilor

gabrielais

Active Member
lastarii mei sunt in frigider in ziar umed si apoi in punga; am uitat ieri sa ii pun in gradina sub pet si azi deja suntem sub zapada :) dar cum au rezistat din decembrie vor mai rezista putin pana gasesc o fereastra de vreme buna :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Rose ,daca nu e inghetat pamintul pune -l afara in gradina :D
scuze ca nu am inteles din prima :oops:

Gabi asa e si lastarul meu ziar+punga ,doar ca e in dulapul de bucatarie :) trebuie sa ma uit daca s-a miscat :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Rose, nu inradacineaza acum, normal. Ca si butasii pusi toamna tarziu, cand temperaturile sunt scazute, vor inradacina in primavara. Daca o sa vrea ;-) eu sperante mari nu-ti dau cu el nici daca inradacineaza, trandafirii de florarie sunt varietati sensibile, crescute in sere, nu soiuri bune pentru cultivarea in gradina
 

gabrielais

Active Member
asta voiam sa spun si eu...am incercat cu diverse soiuri..nici unul nu a rezistat; doar de prin piata de la oameni am luat si s-au prins , cei de la florarie nicio sansa
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Rose , fetele au dreptate ,uite ca eu am uitat sa spun ce era mai imortant ,ca trandafirii de la florarie sunt special creati pt flori taiate si sunt crescuti in sere :pumni:
poate ca face radacini ,dar ingheata iarna viitoare .
da stii cum e ,incercarea moarte n-are :)
 

adrianam

Well-Known Member
Rose, eu as taia butasul in doua, daca are minim 4 noduri.
Unul l-as pune in borcan cu apa si acoperit cu o punga, celalalt l-as pune intr-un ghiveci cu pamant, cu pet in cap, amandoua pe pervaz, la caldura si lumina, fiecare sa aiba macar un nod in apa sau in pamant.
In urma cu cativa ani, un fir de trandafir uitat intr-o vaza la fereastra, a facut radacini. Din pacate l-am pierdut in primavara cand l-am transplantat, dar asta arata ca este posibil sa-l prinzi.
Miki are cativa trandafiri in gradina, prinsi din trandafiri de la florarie, care au trecut cu bine cateva ierni.
Mult succes! :D
 

IULIA

Active Member
eu am pus citiva in ghivece cu peturi in cap. temperatura in camera aceea e de maxim 15 grade. sint pe pervaz. au 4 luni de cind sint pusi. si din gradina, de la mine, si din gradina botanica.... si din florarii. ud din cind in cind si pamintul care a ramas liber in ghivece, pe linga peturi. dar cu putina apa si mereu caldutza.
toti au frunze proaspete date...deci astept cu nerabdare primavara.
am pus si fara pet dar nu a ramas nimik din ei, in aceleasi conditii.
 

ghia_don

Active Member
Lucia, felicitari!! Ai pus cumva si ceva rizogene la ei de au dat asa frumos?
Ce faci cu ei mai departe?
 

lucia2002

Active Member
Nu am pus nimic pe ei. Anul trecut am mai incercat odata, am folosit atunci clonex dar sa stii ca nu am vazut sa fi facut minuni.
Acum ca au facut radacini, ii voi pune intr-un vas cu pamant pe care il voi aseza la lumina in balcon. Temperatura, ziua, este cam de 10 grade iar noaptea mai scade putin. Experienta trecuta, desi nu a fost una prea grozava (Recunosc insa ca am facut si niste greseli) mi-a dat imbold pentru o noua incercare.
 

Roxana Peled

Active Member
Mie mi se pare mult mai simplu decat sa folosesti un ghiveci cu PET deasupra sa folosesti un PET de 5, 6 sau 11 litri complet, si drept ghiveci si drept capac

Unul din avantaje este ca "ghiveciul" fiind transparent vezi prin el si daca solul e prea umed si daca nu e suficient de umed si mai vezi si cand le dau radacini butasilor :D :D

La mine a fost primul an in care am incercat sa prind la modul serios plantute din butasi si mi s-a prins cam tot ce am pus inclusiv un Stephanotis - la ala am folosit PET-ul drept sera cu pietris la fund si apa in pietris ca sa mentina umiditate ridicata
 

victoria222

Active Member
Ieri am pus si eu o serie de butasi in ziar umed si in punga, la intuneric, la 15 grade, dupa metoda "burrito"- parca asa se numeste, nu? Mi se pare o metoda excelenta daca nu ai spatiu, pentru ca doua saptamani tii butasii la gramada, iar apoi ii plantezi afara doar pe cei cu calus sau radacini, in felul asta mergi la sigur. Daca o faci pimavara nici nu-i nevoie de pet-urile alea urate pe-afara daca musuroiesti sau ingropi butasii si lasi afara numai mugurele de sus.

Apropo de metode de inmultire- eu am pus toamna asta niste butasi pur si simplu in pamant afara si i-am musuroit. Fara Pet, fara nimic. Ieri am vazut ca sunt vii si au mugurii umflati. Inca nu sunt sigura de reusita metodei dar sunt optimista. Daca o sa am bafta cu ei o sa va detaliez metoda.
 
Sus